Víno doručujeme aktuálně po celé ČR do 1-2 pracovních dnů. Vyzvednutí objednávky je možné i ve skladu v Horních Počernicích ve všední dny mezi 8.00-18.30hod.

Blog

JAKÁ VÍNA VYBRAT NA VELIKONOCE?

Přemýšlíte, jak vylepšit zážitek z Velikonoc? Zkuste to s párováním vína a jídla. Od salátu přes nádivku, kůzlečí až po jarní kuřátko, vždy budete vědět po jakém víně sáhnout. Připomeneme si nejen české tradice, ale zároveň s nimi budete moct vyzkoušet i vína z celé Evropy v kombinaci s typickými velikonočními jídly.

 

PŘIVÍTEJTE JARO SVĚŽÍMI VÍNY

S prvními jarními paprsky se mnozí z nás odklánějí od těžších červených vín, která nám více seděla na podzim a v zimě a začínáme více vyhledávat lehčí a svěží bílá vína. Připravil jsem proto několik konkrétních tipů na vína a doporučené jarní párování s jídlem.

TIPY, JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

Jak poznat kvalitu vína? Obecně platí staré dobré „dá sa pít“ a „nedá sa pít“ nebo jednoduše chutná a nechutná. Pokud se ale chcete opravdu zaměřit na to, jak kvalitní víno máte ve skleničce, odhalím vám 4 atributy, které mají všechna vysoce ceněná vína. Prozradím i jednoduchý trik, jak neomylně zhodnotit kvalitu vína, který zvládne úplně každý.

ŠPANĚLSKÝ POKLAD VE STÍNU RIOJY - OBJEVTE BOŽSKÁ ČERVENÁ Z RIBERA DEL DUERO

Vinařská oblast Ribera del Duero, rodiště ikonických červených vín z odrůdy Tempranillo, patří k jedněm z nejlepších, ale stále relativně méně známým regionům Španělska. Vždyť Ribera del Duero dala světu legendární vinařství Vega Sicilia a Pingus, která patří mezi nejlepší vinařství světa. A to už stojí za pozornost!

OBJEVTE KOUZLO PÁROVÁNÍ VÍNA A ČOKOLÁDY

Máte rádi čokoládu a láká vyzkoušet něco nového? Nebo hledáte zajímavý nápad na romantický večer? Zkuste to s párováním vína a čokolády. Prozradím Vám, jak postupovat a na co si naopak dát pozor.

VALENTÝNSKÁ INSPIRACE: TOP 5 ROMANTICKÝCH VÍN & VÍNO PRO SKVĚLÝ SEX

Určitě se mnou shodnete, že je dobré udělat si občas romantický večer ve dvou a nechat se svádět, okouzlit a užívat si jeden druhého. V tomto článku objevíte 5 tipů na nejromantičtější vína. Ať už sháníte valentýnskou inspiraci, nebo si je budete užívat na 1. máje, nebo jen tak, rozhodně vás potěší... Překvapí vás i tip italských vědců na víno nejvhodnější pro skvělý sex.

OBJEVTE TAJEMSTVÍ PÁROVÁNÍ VÍNA A SÝRA

Přemýšlíte, jak si zpestřit setkání s přáteli nebo potěšit svou drahou polovičku? Zkuste párování sýra a vína.

KALORIE A VÍNO - JAK ZAPADÁ VÍNO DO DIETY?

Je možné, že vás začátkem nového roku napadají všelijaké bláznivé otázky. Jako například kolik je kalorií ve víně a zda se hodí do diety. Než se do toho vůbec pustíme, mé 2 základní rady zní. Nic se nemá přehánět, to platí i u počítání kalorií, a vždy preferujte kvalitu nad kvantitou.

PROČ A JAK DEKANTOVAT VÍNO? ZJISTĚTE JAK NA TO

Zjistěte, jak na to, díky několika praktickým tipům a názorné infografice. 

 

GASTRONOMICKÉ ZÁŽITKY ZA PÁR MINUT - 2. díl

Vítejte u druhé části inspirace, jak pozvednout své vinné radovánky na gastronomický zážitek. Vše opět zvládnete s minimálním úsilím a doslova za 5 minut. Minule jsme k sýrům přidávali oříšky a ovoce. Dnes se podíváme na další zajímavé kombinace. 

JAK SE VYZNAT V ŠUMIVÝCH VÍNECH?

Přemýšlíte, jaké šumivé víno vybrat na oslavu nebo jako dárek? Především je třeba si uvědomit, že ne všechny bublinky jsou si rovny. Platí čím menší a jemnější jsou bublinky, tím lepší metoda výroby byla použita a víno bude elegantnější a rafinovanější. 

VÍNO A SÝR - GASTRONOMICKÉ ZÁŽITKY ZA PÁR MINUT

Chcete se naučit, jak pozvednout své vinné radovánky na gastronomický zážitek? Mám pro vás několik inspirativních tipů na zajímavé kombinace. Vše navíc zvládnete s minimálním úsilím a doslova za 5 minut. Stačí jen vybrat ke kvalitním sýrům správné doplňky a vhodně je kombinovat s vínem. Výsledek vás nadchne. 

 GASTRONOMICKÉ ZÁŽITKY ZA PÁR MINUT - 1. díl_OceněnáVína_cz

Přidejte oříšky – nemůžete udělat chybu

At už vlašské, pekanové, lískové, pinové nebo pistácie, či mandle – oříšky dodávají sýrům další element chuti a texturu. Hodí se v podstatě ke všem druhům sýra a je jen na vás, jaké kombinace budete preferovat. Tady prakticky nemůžete udělat chybu. 

Ovoce a sušené plody kombinace sýrů s oříšky ještě oživí

Ovoce je velmi vděčným doplňkem velké škály sýrů. Funguje čerstvé ovoce jako jablko, kuličky hroznů, hruška, která se hodí k měkkým sýrům nebo třeba čerstvé fíky. Fíky jsou ideální se sýry s ušlechtilou plísní na povrchu. Možná ještě lepší je díky větší koncentraci chuti sušené ovoce jako brusinky, švestky, meruňky nebo více exotické datle a fíky. Vybírejte spíše méně sladké a nedoslazované sušené ovoce, abychom je mohli kombinovat i se suchým vínem a víno nám pak kvůli sladkosti ovoce nepřipadalo kyselé.

Mé oblíbené kombinace jsou:

GASTRONOMICKÉ ZÁŽITKY ZA PÁR MINUT - 2. díl_OceněnáVína_cz

 

Marmelády, čatní a povidla vytvoří v mžiku instantní sýrové dezerty

Ideální především k sýrům s ušlechtilou plísní na povrchu a k sýrům s modrou plísní. Vyzkoušejte povidla, cibulové čatní, fíkovou či meruňkovou marmeládu, zajímavá je i kombinace pomerančové marmelády. Doporučuji volit méně sladké marmelády, a naopak sladší víno. Funguje i suché bílé, či červené, ale musí být spíše ovocnějšího charakteru.

Mé oblíbené tipy:

 

Ani zelenina nemůže chybět

Čerstvá zelenina, třeba řapíkatý celer nebo mrkev, se hodí k měkkým a čerstvým sýrům. Naopak sušené rajče můžete vyzkoušet s tvrdým sýrem. Použijte i okurky, olivy, bylinky jako bazalku či tymián.

Osvědčené tipy:

 

I na pečivu záleží

Samozřejmě, že můžete zvolit běžnou bagetu. Ale pokud chcete přidat další dimenzi textury a chuti, poohlédněte se třeba po chlebu s oříšky a semínky. U jemnějších měkkých sýrů můžete kombinaci zpestřit slanými sušenkami.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

DESATERO PÁROVÁNÍ VÍNA A JÍDLA

OBJEVTE TAJEMSTVÍ PÁROVÁNÍ VÍNA A SÝRA

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)

 
JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

Archivací vína dochází k uhlazení taninů pocházejících z hroznů i dubových sudů. Víno získává bohatší charakter, je komplexnější a dochází i k harmonizaci vína.

DUBOVÝ SUD BARRIQUE VE VÍNĚ JE VĚDA

Zrání v dubovém sudu spojuje ta nejlepší vína světa.  Od opěvovaného burgundského Chardonnay až po nejlepší červená z Bordeaux, Burgundska, Toskánska, Španělska nebo Ameriky. 

JAKÁ VÍNA OTEVŘÍT K HORORU, KOMEDII NEBO EROTICKÉMU FILMU?

Nedávno mě inspiroval kamarád, který se ptal na to, jaké víno si mají doma otevřít k hororu? Odpověděl jsem, že záleží na úpravě masa. :) Nicméně mě napadlo, že by nebylo špatné na toto téma napsat článek. Ne tedy na úpravu masa v hororech, ale jaká vína se hodí ke konkrétním žánrům filmů. Tak tady je...

NENÍ VŠECHNO ZLATO, CO SE TŘPYTÍ

Pokud koupíte víno se zlatou medailí, ještě nutně neznamená, že máte vyhráno. Záleží totiž nejen na vašich chuťových preferencích, ale také na tom v jaké soutěži víno medaili získalo.

DESATERO PÁROVÁNÍ VÍNA A JÍDLA

Kolem párování vín a jídla koluje spousta mýtů a běžnému smrtelníkovi se zdá, že do něj nemůže nikdy proniknout. Ale nebojte, minimálně u párování vína k základním ingrediencím a nepřekombinovaným domácím jídlům byste měli být s pomocí našeho párovacího desatera schopni vybrat správnou láhev.

JAKÝM ČERVENÝM VÍNEM ZAČÍT?

Možná vás teď stejně jako mě chladné počasí láká k otevření láhve hutného červeného. Pokud však s červenými víny teprve začínáte a nevíte po jaké láhvi sáhnout, mám pro vás pár tipů, které vám vstup do světa červeného vína usnadní.

BIO, NEBIO - ODHALENÍ TAJEMSTVÍ BIO VÍN

Udělejte si jasno v čem se liší bio, biodynamická a naturální vína. Někteří je zatracují, jiní vyzdvihují. Sám mám tato vína rád, ale jsem vyloženě alergický na módní nekritický úžas nad všemi bio a naturálními víny bez výjimky.

HUTNÁ A PLNÁ ČERVENÁ, KTERÁ STOJÍ ZA TO OBJEVIT

Minule jsme se věnovali tomu, s jakými červenými začít. Dnes bych se s vámi rád podělil o hutná a plná červená vína, která stojí za to objevit.