JAKÉ VÍNO VYBRAT JAKO DÁREK, KDYŽ NEMÁTE ANI TUŠENÍ?

Chcete někoho potěšit vínem a netušíte, jakou láhev vybrat? Život vám usnadní 3 rychlé tipy.

Jak vybrat víno jako dárek, když nemáte ani tušení OceněnáVína_CZ

Statistika nuda je, ale ...

Pokud vůbec nevíte, jaké má obdarovaný vinné preference, spolehněte se na statistiku. Za prvé platí, že cca 70 % lidí pije bílá vína. Zadruhé se můžete spolehnout na to, že lidé mají rádi spíše svěžejší bílá vína. Pokud se rozhodnete darovat červené víno, řiďte se třetí radou. Většina lidí totiž preferuje červená plnějšího charakteru.

Jaká vína vybrat?

Z bílých vín je, dle mých zkušeností, sázka na jistotu Ryzlink. Náš bestseller je suchý moselský Riesling Rosenhof, z vinařství Fritzen. Ten uspokojí i znalce, navíc nezruinuje peněženku. Z Moravy zkuste VOC Ryzlink Velký Sonberk.

Z červených pak doporučuji jako dárek oblíbené ovocné Primitivo z jihu Itálie. Název odrůdy neznamená, že je víno primitivní, ale ranné. Díky svému ovocnému charakteru a nízkým taninům zaujme široké spektrum lidí. Zachutná i těm, kteří s červeným vínem teprve „začínají“. Super je BIO Primitivo Vigne Vecchie, Duca Carlo Guarini. Nebo naopak můžete vybrat něco robustnějšího a kořenitějšího. Zkuste odrůdu vína Nine Stones Shiraz z prestižní oblasti Barossa valley.

Pokud obdarovaný začíná svět vína teprve objevovat, ve většině případů bude platit, že jej jako dárek potěší láhev polosuchého nebo polosladkého vína. Zvolte třeba oblíbenou Pálavu z Moravy. Mě nadchla polosladká Pálava 2017, výběr z hroznů z vinařství Hanzel. Ta nezaujala jen mě, navíc dostala zlatou medaili i v Salonu vín.

Podívejte se na náš výběr nejlepších vín, vhodných jako dárek.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

DARUJTE VÍNA S PŘÍBĚHEM MÍSTO OBYČEJNÝCH LAHVÍ

JAKÝM ČERVENÝM VÍNEM ZAČÍT?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)