DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

JAKÉ VÍNO SE HODÍ KE SVATOMARTINSKÉ HUSE

Vedle svatomartinské husy si pravděpodobně automaticky představíte svatomartinské víno. Tuto kombinaci přímo doporučuji, pokud si jdete s rodinou sednout do restaurace, kde si užijete sklenku svatomartinkého vína k pečené huse. Když si ale připravíte husu doma, s knedlíkem a se zelím, chcete si otevřít kvalitní láhev vína a užít si úžasné kombinace chutí. 

svatomartinská kachna

 

Svatomartinské víno ale bohužel není úplně ideální pro celovečerní popíjení. Husa je totiž poměrně tučná a tradiční knedlíková příloha taky není zrovna lehký pokrm. Svatomartinské víno je lehké a jemné, a právě proto se k huse zas tak moc nehodí. Proto jsem pro vás připravil několik tipů, s jakým vínem si tuto sváteční příležitost skutečně užijete naplno.

 

Univerzální tip, jak vybrat víno k huse

Nejdříve jeden rychlý tip. Obecně se k takto tučnějšímu masu hodí svěží, šťavnatá vína s vyšším obsahem kyselin. Vlastnosti vína se totiž skvěle poperou s výraznou chutí pokrmu a doplní ho, vyzdvihnou chutě jídla a zároveň nejsou přebité. Právě proto bude vhodnější zvolit bílé suché víno. Ale i s červeným bude husa skvěle fungovat, ale nejlépe uděláte, pokud vyberete takové, ve kterém není znát jeho zrání v sudu a dřevité chutě. 

 

Pojďme se podívat na konkrétní odrůdy a láhve, které zdokonalí váš chuťový zážitek.

Pinot Noir

Pinot Noir je ovocný a zároveň příjemně komplexní, od ostružiny, kouřivosti a čokolády až po sušené brusinky a višně s tóny dřeva. Zkuste třeba BIO Pinot Noir Les Colombiers 2019, Villa Noria, Pays dOc nebo Pinot Noir - Spätburgunder 1 liter 2017, trocken, Eugen Muller, Pfalz.

Pinot Grigio

Pinot Grigio, Pinot Gris neboli Rulandské šedé. Je primárně o svěžesti a citrusových tónech, ovocných nuancích a výraznější kyselince. Zkuste třeba BIO Pinot Grigio 2022, Corvezzo, Veneto

Ryzlink rýnský

Suché bílé víno s výraznější kyselinkou - sem musí jasně patřit i klasický Ryzlink rýnský. Ať už zvolíte klasické německé Rieslingy nebo nějaký z moravské vinice, tady určitě nešlápnete vedle. Sáhněte třeba po Riesling Aufstand 2021, Schenk-Siebert, Pfalz.

Veltlínské Zelené

Veltlín je další kandidát na perfektní suché víno s ovocnými tóny a šťavnatým dojmem. Opět můžete vybírat z řady německých Grüner Veltliner nebo moravských Veltlínů. Doporučujeme Grüner Veltliner Göttweiger Berg 2021, Müller, Kremstal.

Nero d'Avola

Zástupcem červených vín je rozhodně méně známá odrůda Nero d'Avola, která si však rozhodně zaslouží vaší pozornost. Elegantní ovocné víno se specifickou minerální slaností. Úžasně pitelné, ideální doplněk k výborné večeři. Překvapí vás vůně po višních a ostružinách. Tady sáhněte po Nero d´Avola 2020, Corte Ferro, DOC Sicilia.

Barbera a Merlot

Další jemná červená vína jsou odrůdy Barbera a Merlot. U těchto vyberte spíše takové víno, které nezrálo v dubovém sudu. Nebude mít tak výrazné třísloviny a jeho chuť bude jemnější a ovocnější.


A abychom vám usnadnil hledání těch správných lahví, vytvořil jsem pro vás balíček přímo na míru ke svatomartinské huse, který vám rozšíří vinné obzory. Přeji vám dobrou chuť a skvělé zážitky nejen s vínem!

svatomartinský balíček

 Barbora Škampová

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

JAKÉ VÍNO K RYBĚ? PRŮVODCE PRO DOKONALÉ SPOJENÍ CHUTÍ

JAK VYBRAT NEJLEPŠÍ VÍNO PRO PÁROVÁNÍ S DRŮBEŽÍ?

VÍNO A SÝR - GASTRONOMICKÉ ZÁŽITKY ZA PÁR MINUT

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)