DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

JAKÁ VÍNA VYBRAT NA VELIKONOCE?

Přemýšlíte, jak vylepšit zážitek z Velikonoc? Zkuste to s párováním vína a jídla. Od salátu přes nádivku, kůzlečí až po jarní kuřátko, vždy budete vědět, po jakém víně sáhnout. Připomeneme si nejen české tradice, ale zároveň s nimi budete moct vyzkoušet i vína z celé Evropy v kombinaci s typickými velikonočními jídly.

 

Velikonoce ocenenavinaCZ (1)

 

Škaredá středa

V tento den se hospodyňka podle zvyklosti snažila, aby jídlo na talíři vypadalo ošklivě a na první pohled nepovedeně. Jestliže se hospodyně rozhodla usmažit bramboráky nebo placky, vždy je při obracení trochu potrhala nebo přeložila. Tak vznikly trhance. Typickým jídlem na tento den byly bramboráky.

Fritzen riesling rosenhof small flat new

K bramborákům se dokonale hodí suchý Ryzlink– svěží kyselinka a mineralita Ryzlinku totiž příjemně osvěží plnou chuť bramboráku. Jen si dejte pozor, abyste do bramboráku nepřidali moc česneku – ten by chuť vína přebil.

Zelený čtvrtek

Na tento den se vařilo z jarní zeleně a luštěnin. Pekly se preclíky, pletence nebo škvarkové placky, které se přikusovaly k jarním polévkám. 

Sauvignon blanc Touraine, Domaine Francois Cartier

K menu zeleného čtvrtku v podobě salátu, jarní polévky nebo jídla z mladých kopřiv se perfektně hodí elegantní Sauvignon Blanc z Loiry. Jedná se o víno, které je díky svému projevu, kyselince a mineralitě ideální nejen k polévce nebo salátu, ale i k rybě či řízku. Pokud budete mít salát výraznější, doporučuji expresivnější Sauvignon Blanc z Nového Zélandu.

Velký pátek

Na Velký pátek se obvykle držel půst. Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu, pokud si ji mohl dovolit. Lidé, kteří rybu neměli, si napekli náhražky ve tvaru ryby z bramborového těsta. V jiných krajích naší republiky se zase připravovalo jediné jídlo dne – sytá hustá polévka z toho, co dům dal.

K rybě vás určitě nezklame perfektně vyladěný a minerálně štavnatý Ryzlink Karl May, který se sklízí z poloh s kamenitým podložím. Ryzlink je obecně dobrá volba k rybě, především pokud ji máte jen na másle a třeba s bylinkami a bez omáčky. Ryzlink je znám svou vyšší kyselinkou a svěžestí, která se nejen k rybě, ale i mořským plodům velmi hodí. Ale fungovat bude i šťavantý Sauvignon, lehký Veltlín nabeo třeba lehký Pinot Grigio.

Pokud potřebujete další inspiraci, podívejte se na našeho průvodce párování ryb a vína.

Bílá sobota

V tento den se lidé už pořádně najedli. Hlavním jídlem totiž byla velikonoční nádivka. Někde se jí říká hlavička, velikonoční buchta, sekanice, sekanina nebo velikonoční snítek. V tento den také na stole nesměl chybět zlatavý mazanec.

Bourgogne Chardonnay les Dressolles, André Goichot

Mám pro vás tip na víno k velikonoční nádivce – bude se k ní výborně hodit hezky zaoblené francouzské Chardonnay s dotekem dubového sudu, a to především díky svému plnějšímu charakteru, navíc s hezkou kyselinkou. Kdybyste si chtěli dopřát ještě noblesnější Chardonnay z Burgundska zkuste víno z malinkého vinařství dvou bratrů z Domaine Gandines. Toto víno tak příjemně doplní bohatou texturu nádivky a díky příjemné kyselince bude pořád působit svěže. V párování jídla vína je důležité, aby víno nepůsobilo moc mdle nebo naopak nepřebilo svou chutí jídlo.

Nedělní Boží hod velikonoční

Božím hodem velikonoční svátky vrcholily. Z kuchyně se začaly linout vůně buchet, mazanců a masa. Na Velikonoce se připravovalo maso všeho druhu. Většinou se snažili, aby měli kůzlečí. Jinak se ale podávala hlavně drůbež, skopové, jehněčí, králičí a pokrmy z vepřového masa. Nechyběl ani pečený beránek. Toho opravdového masového si mohl dovolit jen málokdo, a tak se rozšířil především beránek ze sladkého těsta, kterého známe i my z dnešních oslav jara.

Nádivka a drůbež se perfektně hodí k Chardonnay s dotekem dubového sudu– příjemně doplní hebkou chuť masa z drůbeže a krásně se snoubí s velikonoční nádivkou.

Garnacha Fosca del Priorat

Nicméně pro milovníky červených vín mám taky pár tipů – s jídly na Boží hod by se dalo nakombinovat především ke kůzlečímu, skopovému nebo i vepřovému masu červené víno – doporučuji středně plná ovocná vína z odrůdy Pinot Noir, Tempranillo z Riojy a příjemně ovocné, strukturované a plné víno Grenache ze 65letých vinic ze španělské nejprestižnější oblasti Priorat.

Velikonoční pondělí

I když tady bude hrát asi hlavní roli vaječňák a slivovice, k vajíčkům a pokrmům z vajíček se víno obecně špatně kombinuje, protože tuk ze žloutku doslova zalepí chuťové buňky. Jediné víno, které se s tím dokáže poprat, je šumivé. Doporučuji už na snídani překvapit svou drahou polovičku třeba míchanými vajíčky na másle s Champagne metodou vyráběnou Cavou ze Španělska, francouzským Crémantem nebo pravým Champagne a třeba vám odpustí i velikonoční mrskačku :o). 

 

Všechna doporučená vína pak najdete ve zvýhodněných balíčcích s DOPRAVOU ZDARMA speciálně napárovaných k velikonočním jídlům. Velikonoce tak bez starostí vyřešíte na 1 klik.

272_mix-velikonoce-vylade--no-pro-velikonoc--ni-menu-ocene--na--vi--na-cz (1)

 

Doufám, že vás připomenutí tradičních velikonočních jídel a zajímavých kombinací s vínem inspirovalo. 

Přeji krásné zážitky se zkoušením té nejlepší kombinace vína a jídla a krásné Velikonoce.

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

PŘIVÍTEJTE JARO SVĚŽÍMI VÍNY

OBJEVTE SVĚŽÍ BÍLÁ VÍNA ŠPANĚLSKA

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)