DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

PROSECCO - ŠUMIVÉ OSVĚŽENÍ NEJEN NA LÉTO

Objevte populární letní šumivé Prosecco. Italské bublinky pronikly do světa a doslova převzaly nadvládu letního osvěžujícího pití. Poznejte různé druhy, chutě a vůně italského vína z oblasti Veneto. Vyzkoušejte naše tipy k párování Prosecca k jídlu, protože šumivé víno není jenom aperitiv, ale spousta chutných kombinací spolu se skvělou společností v horkých letních večerech.

 prosecco1

Historie Prosecca

Prosecco je italské šumivé víno, které pochází z oblasti Veneto v severovýchodní Itálii. Jeho historie sahá až do starověku, Římané už tehdy pěstovali v oblasti Veneta vinnou révu. První zmínka pochází z 16. století - Prosecco bylo oblíbené víno místních obyvatel. Od 20. století získalo na popularitě a dnes už si bez Prosecca nedokážeme představit horké letní měsíce.

 

Charakteristika Prosecca

Prosecco se tradičně vyrábí z odrůdy Glera pomocí metody Charmat, při které druhotná fermentace probíhá v nádrži a nikoli v láhvi jako třeba u Champagne. Metoda Charmat přispívá k lehkosti, svěžesti a ovocnému charakteru Prosecca. Taktéž obsahuje méně alkoholu a má výrazné ovocné aroma i chuť. Prosecco je ideální aperitiv nebo součást míchaných svěžích drinků.

Prosecco má výrazný ovocný charakter, rozeznáte bílé květiny, jablka, hrušky, broskve a tóny citrusů. Obsahuje jemné a elegantní bublinky, které se tvoří v procesu sekundární fermentace. Když Prosecco nalijete do sklenice, objeví se jemná perlivost a jemnější bublinky.

 

Druhy Prosecca

Existuje několik druhů Prosecca, která se liší podle obsahu cukru a charakteru vína. Pokud rozdělíme italské Prosecco do několika kategorií, budou to:

  • Prosecco Extra Brut - Prosecco s nejnižším obsahem cukru, proto je označováno jako suché. Má vysokou kyselost, je velmi svěží a čisté s výraznou ovocnou chutí.
  • Prosecco Brut - nejběžnější druh Prosecca, které najdete na trhu. Jedná se o víno s nižším obsahem cukru, stále však považované za suché. Je velmi vyvážené, osvěžující s příjemnou kyselostí a ovocnou chutí.
  • Prosecco Extra Dry - označení “extra dry” v překladu sice doslova znamená extra suchý, avšak jedná se o polosuchou variantu Prosecca - obsahuje více cukru než Prosecco Brut. Jedná se o středně suché Prosecco s jemnou sladkostí a výraznějším ovocným profilem. 
  • Prosecco Dry - je sladší než Extra Dry, uspokojí především ty, kteří preferují sladká vína. Ovocná chuť je opět výraznější a chuť je velmi vyvážená, spíše sladší.

prosecco vinice

Kde se Prosecco pěstuje?

Prosecco se pěstuje především v severovýchodní Itálii v regionu Veneto. Rozšířilo se ale i do regionu Friuli-Venezia Giulia.

  • Prosecco DOC - oblast, která se nachází v regionu Veneto, zahrnuje provincie Treviso, Padova, Vicenza, Belluno a Benátsko. Víno z této oblasti je označováno jako Prosecco DOC a je nejčastěji dostupné na trhu. Víno je svěží, ovocnější, s mírnou kyselostí. Obsahuje jemné bublinky a vyšší míru cukru, často se používá jako základ pro míchané nápoje a koktejly.
  • Conegliano-Valdobbiadene - tato oblast leží v provincii Treviso a je známá jako nejkvalitnější produkční oblast Prosecca. Vína z této oblasti jsou označována jako Conegliano-Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG a má větší prestiž. Jsou více sofistikovaná, komplexní, s nižším obsahem cukru a vyšší kyselostí. Obsahují jemné a elegantní bublinky.

 

prosecco jídlo

Párování Prosecca s jídlem

Prosecco je perfektní víno pro párování s jídlem. Je skvělý nejen jako aperitiv nebo základ míchaných nápojů a koktejlů, ale i jako doplněk k mnoha pokrmům i dezertům. Pojďme se podívat na nějaké tipy, k čemu si sklenku bublinek dát:

  • Aperitiv - Prosecco je skvělá volba na přípitek. Osvěžující a lehká chuť stimuluje chuťové buňky a připravuje je na další chod. Dejte si sklenku vychlazeného Prosecca nebo s ním doplňte olivy, sýrový talíř, křupavé bruschetty nebo kvalitní italskou šunku.
  • Mořské plody - ideální parťák pro ryby, krevety, ústřice i mušle. Ovocné tóny a kyselost krásně doplní jemné chutě mořských plodů. Zkuste sklenku i k sushi, grilovanému lososu nebo těstovinám s krevetami.
  • Zeleninové pokrmy - svěží a lehká ovocná chuť skvěle doplní čerstvou i grilovanou zeleninu, třeba v podobě zeleninových salátů s kuřecím masem a krutonky nebo čerstvým kozím sýrem, zeleninových omáček, quiche koláčů a vegetariánských pokrmů.
  • Dezerty - k ovocnému šumivému Proseccu se bude výborně hodit dezert s čerstvým ovocem jako jsou jahody, lesní plody nebo broskve. Skvěle vyváží i krémové a šlehačkové zákusky.

balíček proseccoPokud chcete porovnat nejen vybraná Prosecca, ale i další bublinky, vyzkoušejte náš balíček šumivých vín. Objevte nejen vliv rozdílných metod výroby šumivého vína, ale i to, jak jeho kvalitu ovlivňuje místo původu. Užijete si 6 lahví, a to od italského Prosecca, přes španělskou Cavu až po luxusní BIO Crémant z Alsaska a nechybí samozřejmě ani pravé Champagne.

 

Přeji Vám krásné zážitky nejen se šumivými víny odrůdy Prosecco.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat:   

 

HIBERNAL - LETNÍ A SVĚŽÍ ODRŮDA, KTERÁ ROSTE I V CHLADNÉM PODNEBÍ

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ - PIKANTNÍ A ŠŤAVNATÝ FAVORIT SOMMELIÉRŮ

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)