4 TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

Obecně platí staré dobré „dá sa pít“ a „nedá sa pít“ nebo jednoduše chutná a nechutná. Pokud se ale chcete opravdu zaměřit na to, jak kvalitní víno máte ve skleničce existují 4 atributy, které mají všechna vysoce ceněná vína.

sklaenička top víno small

 

1, Komplexita a harmonie vůně

Pokud se jedná o lepší a komplexnější víno, na nose nemá jen 1-2 přímočaré vůně jako třeba citrony a jablka, či jahody, ale má několik vrstev vůně od ovoce čerstvého, přes marmeládové a kandované ovoce, dřevo, vanilku, čokoládu až pak například kořenité u nebo minerální tóny. Jednoduše vás baví zkoumat aroma tohoto vína a daří se vám objevovat stále nové vůně. Samozřejmě, že z vína nevystupuje alkohol ani jiné nelibé pachy například po síře, vlhkém sklepu... 

2, Pozitivní vývoj vůně v čase

 Kvalitní vína se časem ještě více otevírají a překvapí vás dalšími dimenzemi vůně, naopak méně kvalitní vína vás mohou napoprvé nadchnout, ale cca po 10 min ve skleničce doslova ztrácí dech a vůně není nikterak příjemná – jednoduše jsou určeny k rychlému vypití. Doporučuji si to vyzkoušet u vína, které doma běžně pijete.

3, Komplexita a harmonie chuti

Podobně jako u vůně by vína měla být harmonická. To znamená, že vás nepálí alkohol, neštípe nepřirozeně vysoká kyselinka nebo vám nebrní jazyk od nezralého drsného a zeleného třísla (svíravé a hořká chuť), komplexita se opět projevuje víceúrovňovým chuťovým zážitkem, důležité je rovněž, aby víno nemělo prázdné nebo tenké tělo (jako byste pili vodu).

 

 

4, Dlouhá dochuť

Tady platí bez výjimky, čím delší tím lepší. Délka dochuti se počítá v sekundách. Vína s dochutí pod 5sec jsou vína krátká na okamžitou konzumaci nebo pro zapití jídla. Od 10 do 30 sekund už se jedná o slušné víno se střední dochutí a vína s pozitivní dochutí přes 30-60sec už patří mezi medailová. Důležité je, že by dochuť měla být příjemná, nikoli hořká nebo kyselá a měla by vám zanechat na patře dlouhotrvající pozitivní zážitek z vína. 

Doufám, že vás článek zaujal a budete si užívat lepší zážitky s vínem. V případě dotazů a zpětné vazby mě zastihnete na mailu: vladimir.vanek@ocenenavina.cz nebo telefonu: 725 749 859.

Vláďa Vaněk, zakladatel & head sommelier www.ocenenavina.cz