Champagne
Champagne je šumivé víno, to pravé francouzské Champagne se smí vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne a je jednoznačným králem mezi šumivými víny na světě.
Nejprodávanější
Značky
Hodnocení
Klasifikace, přívlastek
Obsah cukru
Ocenění
Příležitost
Vinařská oblast
Země původu

Objevte na vlastní chuťové pohárky rozdíly v šumivých vínech. Poznáte tak nejen vliv rozdílných metod...

Dopřejte si sadu bublinek dělaných champagne metodou. Od luxusního grand cru Champagne, které se podává i v...
Champagne je šumivé víno, to pravé francouzské Champagne se smí vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne a je jednoznačným králem mezi šumivými víny na světě.
Pojem Champagne
Champagne je specifický druh šumivého vína, které se vyrábí s oblasti Francie Champagne. Tento název je chráněný označením původu, jen vína vyrobená v této oblasti mohou nést tento název, což chrání původ a kvalitu pravého šampaňského. Často se každé šumivé víno označuje jako šampaňské, což je chyba - šumivé víno lze jednoduše označit jako sekt. Pravé šampaňské je jen jedno - to francouzské ze Champagne.
Historie Champagne
Historie Champagne sahá až do starověkého Říma, kdy byla oblast známá pro své vinice. Po pádu Římské říše pěstování révy poněkud upadlo v zapomnění, což se změnilo až v 17. století, kdy se oblast Champagne stala velmi známou pro svá šumivá vína. Výroba byla tehdy složitá, vína se fermentovala jen jednou, takže nebyla šumivá. To se změnilo až druhotným kvašením v láhvi, které vytváří bublinky. Během 19. století se oblast stala velmi oblíbenou mezi evropskou aristokracií a Champagne víno se globálně rozšířilo do celého světa.
Výroba Champagne
Metoda „Champagne“ nebo také „Tradiční“ metoda spočívá v tom, že druhotné kvašení, při kterém se bublinky tvoří, probíhá přímo v lahvi. U pravého Champagne zůstávají kvasinky v kontaktu s vínem minimálně rok a čtvrt, proto jsou také bublinky v něm jemnější a jeho charakter komplexnější. Tekutina z hroznů odrůdy Chardonnay, Pinot Noir nebo Pinot Meunier se mísí v procesu zvaném assemblage, přidá se třtinový cukr, kvasinkové kultury a kupáž, který vyvolá druhé kvašení. Vznikne oxid uhličitý - ikonické bublinky šampaňského. Druhé kvašení trvá několik dní a poté musí minimálně 15 měsíců zrát na kvasících kalech. Následuje proces remuláže, kdy se láhev otáčí, aby se odumřelé buňky kvasinek - kaly přesunuly ze dna láhve do hrdla, které se pak zmrazí a odstraní se uzávěr, aby se mrtvé kvasinky zlikvidovaly. Během tohoto procesu odstřelování z láhve zmizí část jejího obsahu, který se pak doplní směsí vína a cukru, který určí jestli bude výsledné víno suché, polosuché nebo sladké.
Champagne v naší nabídce
Mezi nejdražší značky Champagne patří například Moët, která je také jednou z nejstarších, Veuve Clicquot, Dom Pérignon nebo Krug. Nejdražší láhve se pohybují v řádech deseti tisíců korun, nejdražší Champagne na světě se prodala za 6,5 milionu korun.
U nás láhve za miliony nenajdete, zato si vyberete pravé špičkové Champagne z vinařství Champagne Bauchet, Lacuisse Freres nebo Maurice Vesselle.