TÝDEN DOPRAVY ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 500Kč - PLATÍ DO 10.11. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

TIPY, JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

Jak poznat kvalitu vína? Obecně platí staré dobré „dá sa pít“ a „nedá sa pít“ nebo jednoduše „chutná“ a „nechutná“. Pokud se ale chcete opravdu zaměřit na to, jak kvalitní víno máte ve skleničce, odhalím vám 4 atributy, které mají všechna vysoce ceněná vína. Prozradím i jednoduchý trik, jak neomylně zhodnotit kvalitu vína, který zvládne úplně každý.

Tipy jak poznat kvalitní víno OceněnáVína_CZ (1)

Nejdříve je třeba si uvědomit, že existují 2 dimenze hodnocení vína:

  • Subjektivní = chutná/nechutná, ta závisí na vašich osobních chuťových preferencích. 
  • Objektivní = hodnocení kvality, jedná se o objektivně pozorovatelné chuťové a aromatické projevy vína.

Takže se může velmi jednoduše stát, že vám nebude chutnat víno vysoce hodnocené, třeba dokonce 100 body ze 100, které opěvují znalci vína. Ale na tom není vůbec nic špatného. Jednoduše je to víno, které neodpovídá vašim chuťovým preferencím. Ale objektivním faktem je, že se jedná o vysoce kvalitní víno.

Jak jednoduše zhodnotit kvalitu vína? „Test času“

„Test času“ vám pomůže s hodnocením objektivních kvalit vína. Klidně si jej vyzkoušejte s vínem, které doma běžně pijete. Mimochodem, zajímavé je to vyzkoušet třeba i na víně, které jste dostali darem – poznáte, jak moc to s vámi dárci mysleli vážně :).

V čem spočívá trik s „testem času“? 

  1. Nalijte si do skleničky zhruba 0,5 dcl vína, tak akorát na 2-3 doušky. Na začátku si k vínu přičichněte a ochutnejte. Nyní máte na víno nějaký názor a může přijít ta těžká část.
  2. Skleničku nechte asi 15-20 minut jen tak stát. Co se stane? Víno se otevře díky kontaktu s okolní teplotou a vzduchem a zteplá. Díky tomu odhalí své silné a slabé stránky.
  3. Po těchto 15-20 minutách si k vínu znovu přičichněte a ochutnejte ho. Může nastat jeden ze tří scénářů, který vám prozradí, jak je na tom víno s kvalitou
  • Víno nižší kvality = po opětovném přičichnutí a ochutnání je víno horší, než bylo na začátku. Osobně mu říkám „bazénové víno“ a jednoduchá rada je hodně jej vychladit a rychle vypít. 
  • Víno příjemné na domácí popíjení = po opětovném přičichnutí a ochutnání je víno stejně dobré jako na začátku. Nevystupuje z něj nic nepříjemného ani v chuti, ani ve vůni. Většinou se jedná o dobrý poměr kvality a ceny a jde o víno, které vám udělá radost při běžném popíjení doma a nezklame ani návštěvu.
  • Velké víno = po opětovném přičichnutí a ochutnání je víno ještě lepší, než bylo na začátku. Objevujete v něm další úrovně chuti a vůně, baví vás užívat si jeho noblesy a komplexity. Takové víno většinou kritici hodnotí nad 90 bodů ze 100 a přinese vám krásné zážitky.

Na co se zaměřit při zkoumání kvality vína? 

Pokud zkoumáte kvalitu vína, je důležité sledovat nejen svůj subjektivní pocit hodnocení vína v dimenzi chutná/nechutná, ale zkuste se tentokrát zaměřit i na 4 níže zmíněné atributy, které vám o kvalitě vína mnohé prozradí.

1. Komplexita a harmonie vůně

Pokud se jedná o lepší a komplexnější víno, na nose nemá jen 1-2 přímočaré vůně jako třeba citrony a jablka či jahody, ale má několik vrstev vůně, od ovoce čerstvého, přes marmeládové a kandované ovoce, dřevo, vanilku, čokoládu až po například kořenité nebo minerální tóny. Jednoduše vás baví zkoumat aroma tohoto vína a daří se vám objevovat stále nové vůně (mimochodem, vůně ve víně se označují také slovem buket). Samozřejmě, že z vína nevystupuje alkohol ani jiné nelibé pachy například po síře, vlhkém sklepu a tak podobně. Naopak pokud cítíte tóny růží nebo květin, není to z důvodu, že by víno rostlo hned vedle keřů posetých růžemi. Některé aromatické látky jsou pouze totožné s růžovými okvětními lístky a tvoří se ve hroznech již při zrání. Tak vzniká primární aroma. Sekundární aroma ovlivňuje zpracování hroznů a práce ve vinařství - proto v některých lahvích rozeznáte dřeviny, kouřovost nebo oříškové a máslové tóny jako primární vůni. Takzvané terciární aroma pak vzniká časem po otevření láhve, když necháte sklenku chvíli stát a rozvíjet. Aromatické látky začnou na vzduchu měnit své chemické složení.

2. Pozitivní vývoj vůně v čase

Kvalitní vína se časem ještě více otevírají a překvapí vás dalšími dimenzemi vůně, naopak méně kvalitní vína vás mohou napoprvé nadchnout, ale po cca 10-15 min ve skleničce doslova ztrácí dech a vůně není nikterak příjemná – jednoduše jsou určeny k rychlému vypití. Na tomto principu je založen i „test času“ popsaný výše. K tomu je užitečný proces dekantování vína - odstraňuje kal nebo krystalky na dně láhve. Víno se přelévá z láhve do karafy a nechá se chvíli stát na vzduchu, aby se řádně rozvinulo. U červených vín se vůně s přístupem vzduchu mění až do těžších tónů tabáku, čokolády a kávy, u bílých zase vosk, med a kandované ovoce.

3. Komplexita a harmonie chuti

Podobně jako u vůně by vína měla být harmonická. To znamená, že vás nepálí alkohol, neštípe nepřirozeně vysoká kyselinka nebo vám nebrní jazyk od nezralého drsného a zeleného třísla (svíravá a hořká chuť) a komplexita se opět projevuje víceúrovňovým chuťovým zážitkem. Důležité je rovněž, aby víno nemělo prázdné nebo tenké tělo (jako byste pili vodu). Dobré a kvalitní víno nepoznáte jinak, než že ho ochutnáte a uděláte si na něj vlastní názor.

 

 

4. Dlouhá dochuť

Tady platí bez výjimky čím delší, tím lepší. Délka dochuti se počítá v sekundách. Vína s dochutí pod 5 sekund jsou vína krátká, na okamžitou konzumaci nebo pro zapití jídla. Od 10 do 30 sekund už se jedná o slušné víno se střední dochutí a vína s pozitivní dochutí přes 30-60 vteřin už patří mezi medailová. Důležité je, aby dochuť byla příjemná, nikoli hořká nebo kyselá a měla by vám zanechat na patře dlouhotrvající pozitivní zážitek z vína.

Jak si jednoduše rozdíly v kvalitě vína vyzkoušet? 

Dočetli jste až sem a teď si asi říkáte: „No jo, teorie je to sice hezká, ale jak to poznám v reálném životě?“ Sestavil jsem proto pro vás speciální balíčky pro porovnávání vín různé kvality. Pečlivě jsem do nich vybral vždy 3 dvojice různé kvality. Sami tak můžete uspořádat domácí degustaci a na vlastní chuťové pohárky objevíte rozdíly mezi příjemným vínem na běžné popíjení a velkým vínem. Vyzkoušejte si  poznatky z článku v praxi! Navíc jsou všechny balíčky s DOPRAVOU ZDARMA.

 Objevte rozmanitost bublinekJak poznat kvalitu u bílého vínaJak poznat kvalitu u červeného vína_1

Doufám, že vás článek zaujal a budete si užívat lepší zážitky s vínem. V případě dotazů a zpětné vazby mě zastihnete na e-mailu: vladimir.vanek@ocenenavina.cz nebo na telefonu: 725 749 859. 

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

VÍNO PRO ZAČÁTEČNÍKY: VÍTEJTE VE SVĚTĚ VÍNA!

DUBOVÝ SUD BARRIQUE VE VÍNĚ JE VĚDA

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)