JAKÁ VÍNA OTEVŘÍT K HORORU, KOMEDII NEBO EROTICKÉMU FILMU?

Nedávno mě inspiroval kamarád, který se ptal na to jaké víno si mají doma otevřít k hororu? Odpověděl jsem, že záleží na úpravě masa. :) Nicméně mě napadlo, že by nebylo špatné na toto téma napsat článek. Ne tedy na úpravu masa v hororech, ale jaká vína se hodí ke konkrétním žánrům filmů. Tak tady je...

Žánry filmů párování vína oceněnávínaCZ

 

Párování vín je inspirované pravdivým příběhem. Během zkoušení vín k filmům nebyl nikdo zraněn ani doveden k opilosti. Veškeré podobnosti s realitou a reálnými postavami jsou čistě náhodné. :) 

AKČNÍ, DOBRODRUŽNÉ

Poohlédnětě se po nějakém drsném Ryzlinku, který vás svou minerálností a svěží kyselinkou pěkně nabudí a udrží ve střehu. Doporučuji třeba tvrďácký kousek z břidlicového podloží, který se sklízí z příkrých svahů s 80% sklonem: Schiferstein Riesling z německé Mosely. 

Žánry filmů párování vína AKČNÍ oceněnávínaCZ

 

KOMEDIE

Tady bych šel do něčeho univerzálního a nenáročného, co vám určitě zachutná a podpoří vás v dobrém rozmaru jako třeba veselé australské Chardonnay. 100%-tně by se hodilo i příjemné italské víno Pinot Grigio z regionu Vento. 

Žánry filmů párování vína KOMEDIE oceněnávínaCZ

 

ROMANTICKÉ

No pro romantický film je třeba víno, které vám sledování romantiky trošku osladí nebo nabarví svět do růžova. Doporučuji vyzkoušet třeba australský Pinot Grigio plný žlutého ovoce, či polosladký moselský Riesling. DO světa sladkých vín vás pozve i rozverné Moscato Frizzante v neotřelém obalu.

Žánry filmů párování vína ROMANTICKÝ oceněnávínaCZ

 

HOROR

Hlavně si vezměte velké skleničky nebo minimálně nalévejte víno po menším množství, ať nemáte po lekacích scénách obsah lahve z  větší části na sobě než v sobě.

Doporučuji plné červené nejen kvůli atmosféře, ale i tomu že vás hřejivý alkohol a ovoce uklidní. Vyberte například plné, ovocné víno Grenache z 50let starých vinic. Stylová volba bude i Shiraz z legendárního Barossa valley v černém obalu.  Nicméně může fungovat i strategie nazvaná "obalovač nervů". Pokud se u hororu opravdu bojíte, budete spíše potřebovat něco sladkého. Volil bych nějaké dobré polosladké víno například  Tramín z Alsaska.

Žánry filmů párování vína HOROR oceněnávínaCZ

 

EROTICKÝ

Pro lechtivé scény a navnadění partnera nebo partnerky možná nejen na sledování filmu jednoznačně doporučuji bublinky v jakékoli podobě. Zkuste třeba Prosecco z malého rodiného vinařství v naprosto luxusním balení nebo neodolatelné bublinky v BIO kvalitě. Případně mou oblíbenou variantu španělskou Cavu, která se dělá stejnou metodou jako pravé Champagne a je za zlomek jeho ceny.

Pokud chcte opravdu luxusní sladký zážitek, sáhněte po polosladkém víně, které se pije na dvoře anglické královny. 

Žánry filmů párování vína EROTICKÝ oceněnávínaCZ

 

SCI-FI

Teď nevím, jestli mě ukřižujete vy nebo to budu muset udělat sám, poté co tento tip napíši:). U Sci-fi si vemte vaše oblíbené bílé víno a obarvěte jej modrým potravinářským barvivem - dotáhnete  tak stylový futuristický zážitek k dokonalosti - mimochodem v Americe je teď modré víno nový hit...

Žánry filmů párování vína SCI-FI oceněnávínaCZ

THRILLER

Tak tady budou potřeba především robustní sklenice, aby vydržely nervózní svírání při napjatém sledování toho, co se stane s hlavním hrdinou. Myslím, že nebudete mít samým napětím čas se moc věnovat vínu, tak volte třeba něco univerzálního jako je italský Pinot Grigio z Venta nebo z červených třeba španělskou Rioju. Do vína k thrilleru nemusíte moc investovat, stejně budete vnímat pouze film.

Žánry filmů párování vína THRILLER oceněnávínaCZ

 

 WESTERN

Tak tady se jako nejlepší volba alkoholu dost nabízí whiskey:). Ale kdybyste si přeci jen chtěli navodit atmosféru správnou volbou vína, doporučuji bílé víno, které zrálo na sudech barrique. Díky zrání v sudu budete mít na nose i chuti známé tóny, které jsou patrné v dobré whiskey. Jako luxusnější volbu můžete zvolit burgundské Chardonnay, dostupnější variantou je pak toto Chardonnay z Jižní Francie. 

Žánry filmů párování vína WESTERN oceněnávínaCZ

 

HISTORICKÝ

U historického filmu se jednoznačně hodí královský Riesling, který se doteď servíruje na anglickém králopvském dvoře. Z červených to vidím stylově na Bordeaux, což jsou také vína králů, která si získaly svůj věhlas už v dávné historii. Za zkoušku nicméně stojí i novodobější kousek ze španělské Riojy. Konkrétně dokonale vyzrálá 11 let archivovaná Rioja Reserva z roku 2008, která vám umožní poznat jaký vliv má na víno dozrávání na lahvi.

Žánry filmů párování vína HISTORICKÝ oceněnávínaCZ

 

DOKUMENTÁRNÍ

Pro ty, kteří sledují film o aktuálních problémech světa nebo zajímavé příběhy osobností se nabízí jako skvělá volba BIO víno. Vyzkoušejte třeba tento německý Ryzlink nebo španělské víno z méně známé odrůdy Monastrell samozřejmě vše v BIO kvalitě z rodinných vinařství.

Žánry filmů párování vína DOKUMENTÁRNÍ oceněnávínaCZ

Doufám, že se mi vás podařilo inspirovat a, že si užijete tipy na naše oceněná vína k filmům.

A jako obvykle, pokud se vám článek líbil, jako největší ocenění práce s jeho psaním bude, když jej budete sdílet dál. Díky.

Přeji vám krásné zážitky nejen s vínem.

Vláďa Vaněk, zakladatel & head sommelier www.ocenenavina.cz

 

DALŠÍ OBLÍBENÉ ČLÁNKY

STÁHNĚTE SI E-BOOK ZDARMA PRO VAŠE LEPŠÍ ZÁŽITKY S VÍNEM

PÁROVÁNÍ ŽEN S VÍNEM. PŘEKVAPÍ VÁS?

TOP 5 ROMATICKÝCH VÍN &TIP NA VÍNO PRO SKVĚLÝ SEX 

4 TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO