DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

OBJEVTE TAJEMSTVÍ PÁROVÁNÍ VÍNA A SÝRA

Přemýšlíte, jak si zpestřit setkání s přáteli nebo potěšit svou drahou polovičku? Zkuste párování sýra a vína.

párování sýra a vína www_ocenenvina_cz

Stačí si projít 4 jednoduché tipy a vyladíte svoje gurmánské zážitky k dokonalosti.

 

1. Intenzita a vyzrálost sýra – to je oč tu běží

Sýr se, stejně jako víno, vyvíjí a zraje, proto je třeba brát v potaz při párování s vínem jeho intenzitu.

Mladý měkký je většinou lehčí a jemnější, s mléčnou chutí – hodí se k němu svěžejší a lehčí vína typu Sauvignon BlancRyzlink rýnskýVeltlínské zelené, suché a ovocné Rosé nebo šťavnaté ovocné červené s nízkými taniny.

Při zrání sýra se vůně a chutě stávají mnohem intenzivnější. V sýru se objevují tóny žampionů, oříšků a někdy až lesního podrostu. Tady je dobrou volbou například vyzrálý Pinot Noir z Burgundska, červené Bordeaux, španělská vína odrůdy Tempranillo z regionu Rioja, ale i plnější a intenzivní vína. Z českých vín vyzkoušejte třeba vyzrálou Frankovku nebo André.

 

2. Párujte sýry a vína ze stejného regionu – ulehčíte si tak starosti

U tohoto se nemůžete splést. Sýry a víno spolu existují po staletí a většinou platí, že spolu výborně chuťově ladí. Pokud máte možnost sehnat sýr a víno ze stejného regionu máte vyhráno.

Skvělá je kombinace čerstvého kozího sýra z oblasti Loiry ve Francii a vína odrůdy Sauvignon Blanc třeba z vinařství Cartier. Tato odrůda v oblasti prakticky vznikla. Nebo sýr typu Brie, alternativně náš Hermelín s Rulandským modrým nebo Chardonnay na sudu, které nádherně podtrhnou chutě sýra s ušlechtilou plísní.

 

3. Hledejte stejné nebo kontrastní chutě

Například k Hermelínu se může hodit jak bohaté, na sudu zrající Chardonnay, které nádherně doplní bohatost, krémovost a oříškovost sýra, tak svěžejší šumivé víno, které naopak, díky svým bublinkám a svěžesti, sýr odlehčí.

Obecně ale spíše platí hledat vína podobné intenzity, jako je sýr.

 

4. Pozor na taniny v červeném víně

Vína s vyššími taniny (svíravá složka chuti červeného vína) se perfektně hodí k bohatším vyzrálým a tvrdým sýrům a skvěle se vážou na jejich bohatou a smetanovou strukturu.

Pozor si ale dejte u měkkých mladých a lehčích sýrů, tam vyšší taniny ještě více vystoupí a vytvoří až nepříjemnou metalickou chuť.

 

Nestačí vám 4 tipy? Podívejte se na první díl infografiky kurzu párování sýru a vína.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

GASTRONOMICKÉ ZÁŽITKY ZA PÁR MINUT - 1. díl

DESATERO PÁROVÁNÍ VÍNA A JÍDLA

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)