DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

VÍNA K ARCHIVACI - JAKÁ VÍNA SE HODÍ ARCHIVOVAT?

Archivací vína dochází k uhlazení taninů pocházejících z hroznů i dubových sudů. Víno získává bohatší charakter, je komplexnější a dochází i k jeho harmonizaci. Ale ze kterých vín může vzniknout archivní víno?

Jaká vína se hodí k archivaci OceněnáVína_CZ

U některých vín je archivace 10 a více let dokonce nutná podmínka. To se týká především vín z oblasti Bordeaux, Barola z italského Piemonte a dalších velkých vín.

Základní předpoklad k archivaci  dobrá struktura vína

Znamená to, že víno má šťavnatou kyselinku, určitou sílu chuti a bohatost těla, u červených vín navíc robustní, ale ovocně vyzrálé třísloviny. Archivačnímu potenciálu vína rovněž pomůže, pokud je víno minerální nebo bylo v dubových sudech barrique. Vodítkem může být i cena. U vín nad 300 Kč už narazíte na lahve, u kterých má význam o delší archivaci přemýšlet.

Víno k archivaci? Hodí se bílá i červená vína 

K archivaci jsou vhodná bílá i červená vína. Z bílých vín především odrůdy Ryzlink, Veltlín Chardonnay na dubovém sudu. Extrémně dlouhověká jsou i sladká francouzská vína oblasti Sauternes nebo maďarský Tokaj. Z červených se k archivaci hodí Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot, italské odrůdy Nebbiolo, Sangiovese, španělské Tempranillo

Nedozrálé hrozny nezachrání ani 30 let archivace

Pozor dejte, pokud jsou v červeném víně svíravé taniny a bylinkové, „zelené“ tóny na nose i v chuti. U hroznů, které byly sklizené nevyzrálé, třeba vlivem špatného ročníku, totiž nepomůže ani 30 let archivace. Proto se vyplatí hodnocení ročníků v jednotlivých oblastech sledovat. Super zdroj je stránka robertparker.com. Nadprůměrné ročníky z poslední doby jsou 2016, 2015, 2009 a 2005. Slabší ročník pro moravská, německá, rakouská a italská vína byl rok 2014, naopak v Bordeaux a Burgundsku se z něj vyklubal velmi slušný ročník. V každém ročníku totiž existují nějaké regionální výjimky a velmi záleží i na schopnostech vinaře. Dobrý vinař je totiž vhodnou prací na vinici schopen i ve špatném ročníku udělat velmi kvalitní víno.


Shrnutí - jaká vína se hodí k archivaci: 

  • Víno musí mít dobrou strukturu: šťavnatou kyselinku, sílu chuti, bohatost těla a u červených vín navíc robustní, vyzrálé třísloviny. Vhodná jsou i vína, která zrála v dubových sudech barrique.
  • Dobrým vodítkem je cena vína. Vína s archivačním potenciálem stojí od 300 Kč výše.
  • Bílé odrůdy, které se hodí k archivaci: Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Chardonnay, Tokaj.
  • Červené odrůdy, které se hodí k archivaci: Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot, Sangiovese, Tempranillo.
  • Víno musí být vyrobeno z dozrálých hroznů. To poznáte podle toho, že víno nemá svíravé taniny a bylinkové tóny na nose a v chuti.
  • Vyplatí se sledovat hodnocení ročníků z jednotlivých vinařských oblastí.

 Vybrali jsme pro Vás top 6 vín, která jsou dobrá už teď, ale s časem během archivace se budou úžasně vyvíjet. Ochutnejte balíček k archivaci.

Vína k archivaci_OceněnáVína_CZ

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

DUBOVÝ SUD BARRIQUE VE VÍNĚ JE VĚDA

BIO, NEBIO - ODHALENÍ TAJEMSTVÍ BIO VÍN

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)