DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

BIO, NEBIO – ODHALENÍ TAJEMSTVÍ BIO VÍN

Udělejte si jasno v odlišnostech BIO, biodynamických a naturálních vín. Někteří je zatracují, jiní vyzdvihují. Sám mám tato vína rád, ale jsem vyloženě alergický na módní nekritický úžas nad všemi BIO a naturálními víny bez výjimky.

Bio, biodynamické a naturální víno OceněnáVína_CZ

Můj postoj k nim je jednoznačný. Víno, ať už je dělané jakýmkoli způsobem, by mělo být kvalitní. A stejně jako u „běžných“ vín se u BIO a naturálních vín setkáte jak s dobrými, tak špatnými víny. Nepříjemné je, když se nekvalitní víno maskuje právě tím, že je přece přírodní a vy jste ti, kteří tomu nerozumíte. Tím pak dělá medvědí službu dobrým vinařům.

BIO víno

BIO víno jednoduše znamená, že se na vinici i ve sklepě používají jen přírodní prostředky. Má třeba i nižší povolený strop pro obsah oxidu siřičitého. Biovína nechutnají apriori nějak divoce či netypicky. Naopak, často jsou krásně čistá, ovocná, komplexní a skvěle vystihují své místo původu – terroir – a nezklamou ani konzervativní milovníky vína. Vůbec se jich nebojte a prozkoumejte výběr našich bílých a červených BIO vín. Příjemný benefit při jejich popíjení je i váš dobrý pocit, že podporujete dobrou věc.

Biodynamické víno

Pokud je víno biodynamické platí vše, co pro BIO víno. Navíc se vinař snaží nejrůznějšími způsoby obnovit život a rovnováhu v půdě a sladit práce na vinici i ve sklepě tak, aby byly v souladu s lunárním cyklem. Tady je to trochu i o filosofii a hlubším respektu k půdě a přírodním cyklům. Podívejte se na naši nabídku bílých biodynamických vín.

Naturální víno

Víno naturální nemusí být vždy BIO certifikované, ale většinou platí, že vinaři hospodaří ekologickým způsobem. Každopádně u těchto vín už můžete čekat trošku divočejší charakter chutí a vůní vína. Často experimentují i s nulovým nebo razantně redukovaným množstvím oxidu siřičitého. Setkáte se u nich třeba s oranžovými víny – to jsou vína jantarové až oranžové barvy, záměrně připravovaná oxidativním způsobem. Nebo třeba s víny vznikajícími v zemi, v zakopaných hliněných nádobách kvevri. Tady platí dvě rady. Buďte otevření a dejte jim šanci, aby vás mohla oslovit svou jinakostí. Zároveň se však nedejte opít rohlíkem, pokud víno nebude kvalitní.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

DUBOVÝ SUD BARRIQUE VE VÍNĚ JE VĚDA

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1) 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení