DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

BIO, NEBIO – ODHALENÍ TAJEMSTVÍ BIO VÍN

Udělejte si jasno v odlišnostech BIO, biodynamických a naturálních vín. Někteří je zatracují, jiní vyzdvihují. Sám mám tato vína rád, ale jsem vyloženě alergický na módní nekritický úžas nad všemi BIO a naturálními víny bez výjimky.

Bio, biodynamické a naturální víno OceněnáVína_CZ

Můj postoj k nim je jednoznačný. Víno, ať už je dělané jakýmkoli způsobem, by mělo být kvalitní. A stejně jako u „běžných“ vín se u BIO a naturálních vín setkáte jak s dobrými, tak špatnými víny. Nepříjemné je, když se nekvalitní víno maskuje právě tím, že je přece přírodní a vy jste ti, kteří tomu nerozumíte. Tím pak dělá medvědí službu dobrým vinařům.

BIO víno

BIO víno jednoduše znamená, že se na vinici i ve sklepě používají jen přírodní prostředky. Má třeba i nižší povolený strop pro obsah oxidu siřičitého. Biovína nechutnají apriori nějak divoce či netypicky. Naopak, často jsou krásně čistá, ovocná, komplexní a skvěle vystihují své místo původu – terroir – a nezklamou ani konzervativní milovníky vína. Vůbec se jich nebojte a prozkoumejte výběr našich bílých a červených BIO vín. Příjemný benefit při jejich popíjení je i váš dobrý pocit, že podporujete dobrou věc.

Biodynamické víno

Pokud je víno biodynamické platí vše, co pro BIO víno. Navíc se vinař snaží nejrůznějšími způsoby obnovit život a rovnováhu v půdě a sladit práce na vinici i ve sklepě tak, aby byly v souladu s lunárním cyklem. Tady je to trochu i o filosofii a hlubším respektu k půdě a přírodním cyklům. Podívejte se na naši nabídku bílých biodynamických vín.

Naturální víno

Víno naturální nemusí být vždy BIO certifikované, ale většinou platí, že vinaři hospodaří ekologickým způsobem. Každopádně u těchto vín už můžete čekat trošku divočejší charakter chutí a vůní vína. Často experimentují i s nulovým nebo razantně redukovaným množstvím oxidu siřičitého. Setkáte se u nich třeba s oranžovými víny – to jsou vína jantarové až oranžové barvy, záměrně připravovaná oxidativním způsobem. Nebo třeba s víny vznikajícími v zemi, v zakopaných hliněných nádobách kvevri. Tady platí dvě rady. Buďte otevření a dejte jim šanci, aby vás mohla oslovit svou jinakostí. Zároveň se však nedejte opít rohlíkem, pokud víno nebude kvalitní.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

DUBOVÝ SUD BARRIQUE VE VÍNĚ JE VĚDA

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)