JAKÁ VÍNA VYBRAT NA VELIKONOCE?

Přemýšlíte jak vylepšit zážitek z Velikonoc? Zkuste to s párováním vína a jídla. Od salátu přes nádivku, kůzlečí až po jarní kuřátko, vždy budete vědět po jakém víně sáhnout. Připomeneme si nejen české tradice, ale zároveň s nimi budete moct vyzkoušet i vína z celé Evropy v kombinaci s typickými velikonočními jídly.

 

Velikonoce ocenenavinaCZ

Škaredá středa

V tento den se hospodyňka podle zvyklosti snažila, aby jídlo na talíři vypadalo ošklivě a na první pohled nepovedeně. Jestliže se hospodyně rozhodla usmažit bramboráky nebo placky, vždy je při obracení trochu potrhala nebo přeložila. Tak vznikly trhance. Typickým jídlem na tento den byly bramboráky.

K bramborákům se dokonale hodí suchý Riesling Rosenhof z prestižní německé oblasti Mosela - svěží kyselinka a mineralita Rizlinku totiž příjemně osvěží plnou chuť bramboráku. Jen si dejte pozor, aby jste do bramboráku nepřidali moc česneku - ten by chuť vína přebil.

Zelený čtvrtek

Na tento den se vařilo z jarní zeleně a luštěnin. Pekly se preclíky, pletence nebo škvarkové placky, které se přikusovaly k jarním polévkám. 

K menu zeleného čtvrtku v podobě salátu, jarní polévka nebo jídla z mladých kopřiv se perfektně hodí elegantní Sauvignon Blanc z Loiry,  jedná se o víno, které je díky svému projevu , kyselince a mineralitě ideální nejen k polévce, salátu ale i rybě či řízku. Pokud budete mít salát výraznější doporučuji expresivnější Sauvignon Blanc z Nového Zélandu.

Velký pátek

Na Velký pátek se obvykle držel půst. Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu, pokud si jí mohl dovolit. Lidé, kteří rybu neměli si napekli náhražky ve tvaru ryby z bramborového těsta. V jiných krajích naší republiky se zase připravovalo jediné jídlo dne - sytá hustá polévka z toho, co dům dal.

K rybě vás určitě nezklame perfektně vyladěný moselský Riesling Schiferstein, který se sklízí z až 80% strmých svahů..Ryzlink je obecně dobrá volba k rybě především pokud ji máte jen na másle a třeba s bylinkami bez omáčky, ryzlink je znám svou vyšší kyselinkou a svěžestí, která se nejen k rybě ale i mořským plodům velmi hodí.

Pokud ovšem budete připravovat rybu s omáčkou můžete si už troufnout i na luxusnější kombinaci v podobě plnějšího vína, ale s hezkou kyselinou a mineralitou - což pro mě představuje například Chardonnay Bourgogne les Dressoles 2015 - k omáčce se hodí svou střední plností a elegantní ovocností a k rybě zase živou kyselinkou a mineralitou.

Bílá sobota

V tento den se lidé už pořádně najedli. Hlavním jídlem totiž byla velikonoční nádivka. Někde se jí říká hlavička, velikonoční buchta, sekanice, sekanina, nebo velikonoční snítek. V tento den také na stole nesměl chybět zlatavý mazanec.

K velikonoční nádivce se bude výborně hodit hezky zaoblené francouzské Chardonnay  a to především díky svému plnějšímu charakteru,  navíc s hezkou kyselinkou. Toto víno tak příjemně doplní bohatou texturu nádivky a díky příjemné kyselince bude pořád působit svěže. V párování jídla vína je důležité aby víno nepůsobilo moc mdle nebo naopak nepřebilo svou chutí jídlo.

Nedělní Boží hod Velikonoční

Božím hodem velikonoční svátky vrcholily. Z kuchyně se začaly linout vůně buchet, mazanců a masa. Na Velikonoce se připravovalo maso všeho druhu. Většinou se snažili, aby měli kůzlečí. Jinak se ale podávala hlavně drůbež, skopové, jehněčí, králičí a pokrmy z vepřového masa. Nechyběl ani pečený beránek. Toho opravdového masového si mohl dovolit jen málokdo a tak se rozšířil především beránek ze sladkého těsta, kterého známe i my z dnešních oslav jara.

Nádivka a drůbež se perfektně hodí k plnému burgundskému Chardonnay Bourgogne les Dressoles 2015 - příjemně doplní hebkou chuť masa z drůbeže a krásně se snoubí i velikonoční nádivku.  Nicméně pro milovníky červených vín mám taky pár tipů - s jídly na  Boží hod  by se dalo nakombinovat především ke kůzlečímu, skopovému nebo i vepřovému masu červené víno - doporučuji středně plná ovocná vína z odrůdy Pinot Noir, Tempranillo z Riojy a příjemně ovocné, strukturované a plné víno Grenache ze 75 letých vinic ze španělské nejprestižnější oblasti Priorat.

Velikonoční pondělí

I když tady bude hrát asi hlavní roli vaječňák a slivovice. K vajíčkům a pokrmům z vajíček se víno obecně špatně kombinuje, protože tuk ze žloutku doslova zalepí chuťové buňky. Jediné víno, které se s tím dokáže poprat je sekt a champagne. Doporučuji už na snídani probudit svou drahou polovičku třeba míchanými vajíčky na másle s úžsnou Cavu ze Španělska a třeba vám odpustí i velikonoční mrskačku:o). 

Všechna doporučená vína pak najdete v aktuálních zvýhodněných balíčcích oceněných vín speciálně napárovaných k velikonočním jídlům.

Doufám, že vás připomenutí tradičních velikonočních jídel a zajímavých kombinací s vínem inspirovalo a budu se těšit na vaše komentáře a zkušenosti třeba na našem facebook profilu www.facebook.com/ocenenavina

Přeji krásné zážitky se zkoušením té nejlepší kombinace vína a jídla a krásné Velikonoce.

Vláďa Vaněk, head sommelier www.ocenenavina.cz