DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

JAKÉ VÍNO K RYBĚ? PRŮVODCE PRO DOKONALÉ SPOJENÍ CHUTÍ

Spojení výborné čerstvé ryby s vínem je zkrátka neodolatelná kombinace. Určitě už jste někdy zaslechli, že ryby se běžně párují s bílým vínem. Ale nemusí to být nutně pravidlem! Ovocné, lehčí červené nebo růžové se může stejně tak výborně hodit k pečené nebo grilované rybě nebo sushi. Záleží na druhu ryby a její přípravě. Tak jak si správně vybrat?

párování ryby 1

 

Obecné tipy k výběru vína k rybě:

Příprava ryby a ingredience, které použijete při vaření, vás mohou snadno nasměrovat k výběru vína. Pokud pokrm pečete s máslem nebo krémovou omáčkou, možná byste měli sáhnout po svěžím a lehkém Chardonnay. V případě že použijete limetu nebo jiné citrusy, koriandr nebo chilli, určitě oceníte sladší odrůdy jako je Ryzlink nebo Pinot gris pro vyvážení chuti. Smažené ryby výborně doplňuje suché, svěží a perlivé víno – například Prosecco. Pečené a grilované ryby si skvěle rozumí s ovocnější a jemnější odrůdou.

párování ryby 2

Jak vybrat perfektní kombinaci vína a konkrétního druhu ryby 

Záleží samozřejmě na výběru ryby samotné – pojďme si je tedy rozdělit do kategorií, ať je přehled a výběr láhve jednodušší. 

  • Jemnější a libové bílé ryby jako je okoun, platýs nebo nějaký filet se tradičně připravují s citronem a bylinkami. Bílá vína jsou tady výborným doplňkem. Sáhněte tedy po Chardonnay, Cavě, Pinotu Grigio nebo Sauvignonu Blanc. 
  • Pokud plánujete připravit pstruha nebo tresku, nejspíš se objeví bohatší škála koření a bylinek. Ideálním vínem k pstruhovi či tresce bude suché bílé víno jako je například Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, ale nemusíte se bát ani bublinek. Takové šampaňské nebo prosecco může být to pravé, co povznese zážitek na vyšší úroveň. 
  • Růžové ryby s výraznější strukturou jako je losos nebo tuňák se skvěle sladí s růžovými lehkými víny, ale sklenkou ovocného červeného rozhodně nic nezkazíte. Perlivá růžová vína se skvěle hodí k uzenému lososu, ovocně růžové odrůdy mohou ozvláštnit lososa na grilu. Pokud raději sáhnete po bílém, jako víno k lososu či tuňáku doporučujeme opět lehká suchá vína jako je Chardonnay nebo Sauvignon Blanc či Ryzlink. Ze svěžích červených vín sáhněte nejlépe po lehkém Grenache (Garnacha) nebo Cabernetu Sauvignon. 
  • V případě výrazných ryb jako je makrela, sleď, sardinky nebo ančovičky vyzkoušejte kromě bílého Albariña nebo Sauvignon Blanc také zástupce růžových vín. Ančovičky často doplňují italskou pizzu s rajčatovou omáčkou – tam je skvělou volbou šťavnaté ovocné červené jako je Grenache, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir (Rulandské modré) nebo jiné španělské či italské odrůdy.  

 párování ryby3

Jak na snoubení chutí vína a mořských plodů 

Ústřice se skvěle hodí k bublinkám, vyzkoušejte je se šampaňským nebo proseccem – bílým i růžovým. Svěží perlivost skvěle vyváží čerstvé ústřice nebo hřebenatky.

Pokud máte radši krevety, rozhodně je oceníte s elegantním Sauvignonem Blanc, Ryzlinkem nebo Veltlínem. Sušší bílé víno příjemně komplimentuje pečené nebo osmahnuté krevety, ať už samotné, s asijskou omáčkou nebo v těstovinách.

Krabí nebo humří maso si výborně rozumí například se španělským Albariñem nebo podobnými ovocnými a svěžími odrůdami jako je Chardonnay nebo Pinot Gris.

Specialita, kterou kaviár rozhodně je, se nejlépe hodí ke sklence kvalitního šampaňského, cavy nebo prosecca.

 párování ryby4

Vyzkoušejte kombinace, o kterých jste doposud netušili, nebo které zaujali vás i vaše chuťové pohárky. Můžete se inspirovat balíčkem vín perfektně vyladěným pro párování vína a ryb. Dobré jídlo zkrátka patří k dobrému vínu. Tak dobrou chuť a nazdraví!

Vína pro párování s rybami a mořskými plody_OceněnáVína_CZ

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

JAK VYBRAT NEJLEPŠÍ VÍNO PRO PÁROVÁNÍ S DRŮBEŽÍ?

OBJEVTE TAJEMSTVÍ PÁROVÁNÍ VÍNA A SÝRA

JAK PÁROVAT BURGERY S VÍNEM A KDY SI DÁT RADĚJI COLU?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)