OBJEVTE SVĚŽÍ BÍLÁ VÍNA ŠPANĚLSKA

Španělsko má většina milovníků vína spojeno především s červenými víny ze známé oblasti Rioja. Při troše štěstí si pak někdo vybaví ještě šumivé víno Cava. Rád bych vám proto představil dvě méně známá bílá vína Španělska, která rozhodně stojí za ochutnání. 

Objevte svěží bílá vína Španělska OceněnáVína_CZ

Podíváme se na svěží, minerálně křupavá vína odrůdy Verdejo a Albariño, která se vyloženě hodí k lehkým jarním jídlům.

Albariño - zrozeno na břehu Atlantského oceánu

Albariño najdete doslova na břehu Atlantského oceánu v regionu Rias Baixas na severovýchodě Španělska. Vína se proslavila především svou svěžestí a křupavou slaností pocházející z oceánu a písčitého podloží. V aromatickém projevu jsou typické svěží tóny citrusové kůry, grepu, ale objevíte v nich i vůně žlutého melounu a nektarinek. Velmi často se víno nechává zrát metodou sur lie – tedy na kvasinkách, ty pak dají vínu i hlubší strukturu. Albariño jako by bylo zrozeno k párování s rybami a mořskými plody. Doporučuji vyzkoušet víno Xión butikového vinařství Attis oceňované mezinárodními vinnými kritiky.

Ochutnejte nejlepší Verdejo světa 

Verdejo je šťavnatá odrůda, která má svůj domov v oblasti Rueda ve středozemí Španělska. Kdybych si chtěl hodně zjednodušit práci při popisu, přirovnal bych je k odrůdě Sauvignon blanc. Objevíte v ní svůdné limetko grepové tóny, je znát i pro Sauvignon typická travnatost až do aroma bazalky a mokrých kamenů. V chuti se navíc objevují tóny mandlí, ty jsou patrné především u vín po 3-5leté archivaci. Pokud máte rádi Sauvignon a chcete objevit něco nového v podobném stylu, zkuste třeba nejlepší Verdejo světa podle mezinárodních novinářů z vinařství Castelo de Medina. Párujte je s čerstvými sýry, saláty. Hodí se ale i k sushi, krevetám a asijským jídlům.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

PŘIVÍTEJTE JARO SVĚŽÍMI VÍNY

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)