DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

OCHUTNEJTE FRANCII: PRŮVODCE PO FRANCOUZSKÝCH VINAŘSKÝCH OBLASTECH

V srdci Evropy najdeme domov několika nejprestižnějších a nejuznávanějších vín světa. Od šumivého Champagne, přes elegantní červená vína z Burgundska, až po ty nejlepší láhve strukturovaného Bordeaux s úžasným archivačním potenciálem. Francouzské vinohradnictví je historickou tradicí, součástí kultury a nabízí jedinečný terroir, ze kterého můžeme ochutnat skutečné klenoty ve světě vína. 

francie_oblasti_1

OBSAH:


Bordeaux

Bordeaux je jedním z nejprestižnějších a nejdůležitějších vinařských regionů a světě. Nachází se na jihozápadě Francie, při ústí řeky Garonny a skládá se z několika podregionů - každý z nich má originální charakteristiku a zaměřuje se na jiné odrůdy. Levý břeh zahrnuje oblasti jako jsou Médoc, Pauillac a Saint-Epstèphe a najdeme zde převážně červené odrůdy typu Cabernet Sauvignon. Pravý břeh zase odkazuje k regionům Pomerol nebo Saint-Émilion, kde se nejčastěji pěstuje Merlot. Obecně se Bordeaux zaměřuje na tradiční postupy výroby vína, typicky vína zrají v dubových sudech - a to červená i bílá. Důvodem, proč si jejich vína stále drží tak vysokou hodnotu, je i archivační potenciál a produkce cuvée - každý ročník má specifický poměr obsažených odrůd, záleží i na břehu, ze kterého víno pochází.

francie_oblasti_2

Burgundsko (Bourgogne)

Francouzsky Bourgogne, česky Burgundsko zahrnuje významné francouzské vinařské regiony, jako je, Chablis,Côte d'Or Côte Chalonnaise nebo Mâconnais. Tato středovýchodní část země se zaměřuje na prestižní červená i bílá vína odrůdy Chardonnay a Pinot Noir, jejichž lahve z dobrého ročníku mohou stát až statisíce korun. Prestiž vín vychází z kvality malé ale přesto velmi významné oblasti a poptávka roste po celém světě. Severní region Chablis disponuje vápencovou půdou, která je velmi příznivá pro pěstování odrůdy Chardonnay. Vinaři běžně kladou důraz na terroir, který chtějí zachovat i v charakteru samotného vína. Vinice jsou často rozděleny do menších parcel “climats” nebo “lieux-dits”, specifických území s jedinečnými půdními a klimatickými podmínkami. Díky tomu mohou precizně sledovat kvalitu a původ vína. V Chablis najdete spíše minerálně svěží vína, která se uchovávají v nerezových tancích, ve zbytku Burgundska je však typické zrání v dubových sudech Barrique.

francie_oblasti_3

Alsasko (Alsace)

Alsasko, francouzsky Alsace je vinařský region na východě Francie, mezi pohořím Vogézy a řekou Rýn. Oblast je známá elegantními bílými víny, která často připomínají vína německá, hlavně díky kontinentálnímu klimatu, které obnáší chladné zimy a teplejší léta, Rýn ale chrání vinice před výraznějšími teplotními výkyvy. Alsasko se specializuje na bílá vína, nejčastěji se zde pěstuje Ryzlink, Tramín červený, Pinot Gris, Pinot Blanc a Muscat. Alsaské Ryzlinky jsou považované za jedny z nejlepších na světě, charakterově jsou plnější a ovocnější než typické Ryzlinky z Německa. Stejně jako v dalších prestižních regionech Francie, i v Alsasku se upřednostňuje manuální sběr hroznů a důraz na terroir, který se zrcadlí ve vínech svou svěžestí, ovocností a elegancí. 

francie_oblasti_4

Rhôna

Oblast Rhôny je vinařský region ve Francii, který se rozkládá podél řeky Rhôny od jejího pramene ve Švýcarsku až po ústí do Středozemního moře. Tento rozsáhlý region se běžně rozděluje na dvě hlavní části - Severní Rhôna a Jižní Rhôna. 

Severní část je známá především pro svá červená vína, odrůdu Syrah a cuvée z této odrůdy. Oblast produkuje několik prestižních vín jako je Hermitage, Côte-Rôtie nebo Cornas. Bílá vína jsou nejznámější z podoblasti Condrieu. 

Jižní Rhôna je větší a většina červených vín z oblasti Rhôny pochází právě odsud. Jedná se o červené odrůdy Grenache, Syrah, Mourvèdre nebo bílé odrůdy Grenache Blanc, Viognier a Marsanne. Najdeme tady ale i několik růžových ovocných a osvěžujících odrůd.

Obecně je region Rhôny známý pro svá smyslná, plná a kořenitá vína. Přestože každý podregion má své vlastní specifické charakteristiky, všechny čerpají ze společné tradice a klimatu Rhôny.

Nelze vynechat ani legendu mezi jihofrancouzskými víny Chateauneuf du Pape (papežův nový zámek), která je nejvyšší apelací a nejvíce ceněné cru. Apelace je pojmenována podle stejnojmenného městečka u Rhony mezi městy Orange a Avignon. Většinu produkce tvoří červená vína, která jsou velmi plná, mohutná a s vyšším obsahem alkoholu. Aby víno mohlo nést toto prestižní označení, musí být vyrobeno pouze ze 13 zákonem stanovených odrůd v libovolném množství a poměru, každý vinař musí dodržet nízký výnos, aby byla zaručena vysoká kvalita hroznů a obsah alkoholu musí být minimálně 12,5%. Zajímavý je i reliéf lahví, který představuje papežský znak - papežskou pokrývku hlavy a dva zkřížené klíče.

francie_oblasti_5

Loira

Oblast Loiry je jedna z největších a nejrozmanitějších vinařských regionů ve Francii. Leží na severozápadě země a skrz region protéká řeka Loira. Na východě panuje kontinentální klima, zatímco na západě je spíš oceánské, a díky těmto rozdílům oblast nabízí podnebí pro pěstování různých odrůd s širokou paletou charakteristik, chutí a vůní. 

Na západě dominuje odrůda Muscadet, ve střední části Loiry hraje prim Sauvignon Blanc, který v prestižních oblastech  Pouilly-Fumé a Sancerre dává vzniknout jedněm z nejlepších Sauvignonům světa. Ve Vouvray pak najdete svěží bílá vína z odrůdy Chenin Blanc. Červené odrůdy se pěstují v oblastech Anjou, Saumur nebo Chinon a zaměřují se na Cabernet Franc a růžová vína ze stejné odrůdy. 

francie_oblasti_6

Champagne

Champagne je jeden z nejprestižnějších vinařských regionů na světě a je jím především díky výrobě šumivého vína Champagne. Tato oblast na severovýchodě Francie je jediným místem, které smí používat název šumivého vína Champagne, které se vyrábí specifickou tradiční metodou. Pro jeho výrobu pěstují převážně odrůdy Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, kterým se v mírném kontinentálním klima velice daří. Některé části regionu jsou klasifikovány jako Grand Cru nebo Premier Cru na základě kvality jejich vinic. Oblast Champagne pečlivě dodržuje precizní výběr hroznů a tradiční procesy, aby si udrželo svůj status luxusu, který je s ním celosvětově spojovaný.

francie_oblasti_7

Languedoc Roussillon

Languedoc Roussillon je významný region na jihu, který se zaměřuje na blendy z červených odrůd Syrah, Grenache, Mourvedre nebo Merlot. 

 

Pays d'Oc

V Regionu Payy d'Oc je známý díky své pestré škále odrůd a stylů vína. Najdeme tam červené odrůdy Cabernet Sauvignon, Syrah, Grenache, Mourvedre nebo bílé Chardonnay, Sauvignon Blanc, Muscat a Roussanne. Víno je hlavně velmi kvalitní za přijatelnou cenu, proto je tento region jedním z největších dovozců.

 

Provence

Ve francouzském Provence se především vyrábí růžové víno z Grenache, Cinsault, Syrahu a Mourvedre. Vína jsou velmi lehká, svěží s ovocnými tóny.

 


Jak porozumět etiketě francouzského vína?

Ve Francii funguje klasifikace vína jinak než u nás. Nenajdete na něm sice odrůdu, ale zato podrobné informace o apelaci, regionu a kategorii.

 

 • AOC - zkratka pro Appellation d’Origine Contrôlée. Jedná se o set pravidel, která určují způsob zpracování vína ve Francii. AOC apelací je ve Francii 363 a určují to, jaké odrůdy se pěstují a jakým způsobem jsou hrozny zpracovány. Systém AOC se dále dělí na:
  • Regionální označení: AOC ve svém nejširším smyslu. Například Bordeaux nebo Bourgogne. Můžete tak mít Bordeaux AOC víno, jehož hrozny mohou být odkudkoliv v rámci celého Bordeaux.
  • Podregionální: V rámci regionů mohou být specifikovány menší podregiony. Taková vína lépe vystihují svým charakterem daný terroir. Například v Bordeaux je to třeba podregion Médoc nebo v Brugundsku Chablis.
  • Obec (Commune/Village): V rámci Médocu nebo Chablis jsou další menší zóny. Výsledná vína ještě více vystihují danou lokalitu. V Médocu je to třeba Pauillac nebo Côtes d’Auxerre v Chablis.
  • Speciální klasifikace (crus): V rámci obcí se specifikuje přímo konkrétní vinice, kterým se říká Cru. Víno naprosto jednoznačně vystihuje svůj původ.
 • IGP - Indication Géographique Protégée nebo také Vin de Pays. To je podobné označení, v rámci kterého u nás rozdělujeme moravská a česká zemská vína.

IGP narozdíl od AOC nepodléhá tak striktně nastaveným standardům. Ve Francii najdete 74 geografických zón a 150 unikátních designací IGP - například Pays d’Oc, Comté-Tolosan nebo Val de Loire.

 • Vin de France - nejnižší označení kvality v rámci Francie, které znamená, že hrozny byly vypěstovány ve Francii. Ve většině případů se opravdu jedná o základní francouzská vína, nepřichází však nutně o svou kvalitu. 

 

 • Vin blanc - bílé víno
 • Vin rosé - růžové víno
 • Vin rouge - červené víno 

 

Sladkost francouzských vín

Francouzská vína se charakterizují různými stupni sladkosti - ty určují obsah cukru v moštu při výrobě vína. Pojďme si tyto pojmy přiblížit:

 • Brut - suchá vína se zbytkovým cukrem do 12g/l
 • Extra brut - vína s obsahem zbytkového cukru jen do 6 g/l
 • Demi-doux - polosladké víno se zbytkovým cukrem 50 až 80 g/l
 • Demi-sec - polosuchá šumivá vína s obsahem zbytkového cukru od 32 do 50 g/l
 • Doux - víno sladké se zbytkovým cukrem nad 50 g/l
 • Sec - šumivá vína se zbytkovým cukrem od 17 do 32 g/l

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)