DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

BORDEAUX - VINICE V SRDCI FRANCIE

Slavná vinařská destinace Bordeaux se těší světovému uznání a prestiži snad odjakživa. Pojďme se ponořit do hlubin terroiru jihozápadní Francie, s bohatou vinařskou historií a tradicí a hlavně špičkovým vínem, které se řadí mezi ta nejlepší ve světě.

 

OBSAH:

 

Historie Bordeaux

Historie jednoho z nejznámějších vinařských regionů na světě sahá až do antických dob. První vinice tu založili už Římané ve 2. století před naším letopočtem. Ve středověku se Bordeaux stalo důležitým centrem obchodu s vínem, dováželi ho především do Velké Británie, později se kontakty rozšířily i do Holandska a dalších evropských zemí. V 18. století navíc vzniká i první klasifikace Bordeaux vín jako důležitý ukazatel kvality. Od té doby prošel region značnou modernizací a Bordeaux se více soustředí na udržitelnost a zachování tradice a prestižní kvality, díky které si stále drží své postavení mezi nejvýznamnějšími a nejuznávanějšími vinařskými regiony na světě.

bordeaux_1

Vína z Bordeaux

Víno je dneska doslova krví Bordeaux, v regionu je 57 apelací a přes 12 tisíc pěstitelů. Obecné označení místa původu Bordeaux se používá jen asi pro polovinu produkce, zbytek lahví nese označení menších apelací, jako je například Côtes du Bourg, Pomerol nebo Margaux. Když se řekne Bordeaux, představíte si nejspíš červené víno - to ale tvoří 85 % produkce vína. Hlavními odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc. Zbylá produkce jsou vína bílá - ta jsou hlavně sladká, pochází odsud jedno z nejsladších vín na světě Sauternes, dále tu najdete i Sémillon, Sauvignon blanc nebo Muscadelle.

 

Umístění a podmínky pro pěstování

V Bordeaux panuje převážně mírné oceánské podnebí, které je ovlivněno blízkostí Atlantského oceánu. Toto klima vytváří ideální podnebí pro pěstování révy a produkci velmi kvalitního vína - mírné zimy a teplá léta umožňují vinicím odpočívat v zimních měsících a hroznům přirozeně uzrát přes léto. Atlantský oceán pak chrání oblast před extrémními výkyvy teplot a zajišťuje dostatek srážek po celý rok. Bordeaux rozdělují řeky Garonna a Dordogne do tří segmentů - levý břeh, pravý břeh a klín země “Entre Deux Mers” - doslova mezi dvěma moři. 

bordeaux_2

Levý břeh Bordeaux

Levému břehu vládne odrůda Cabernet Sauvignon, vína jsou zde hutná a komplexní, s velkým archivačním potenciálem.

 

Médoc

AOC Médoc se nachází v nejsevernější části poloostrova Médoc západně od města Bordeaux. Oblast je známá především pro svá červená vína odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc. Víno je plné, zemité, se širokou paletou vůní a chutí.

AOC Haut-Médoc leží v jižní části poloostrova. Štěrková půda velmi přeje odrůdě Cabernet Sauvignon, která je velmi koncentrovaná, s dobrou strukturou a potenciálem stárnutí. Haut Médoc je druhou největší prestižní vinařskou podoblastí Bordeaux. Nacházejí se zde chateau s výborným poměrem ceny a kvality, ale i vína kategorie grand cru classé. Nejčastější kategorií vína Haut Médocu je cru bourgeois, ale najdou se zde i grand cru classé jako Camensac nebo Cantemerle.

 

Pauillac 

Víno z Pauillac je silné, koncentrované, s perfektní mineralitou, které voní po černém rybízu, cedru a doutnících. AOC Pauillac zabírá tři z pěti usedlostí premier cru této oblasti. Pauillac je rozdělený potokem, který vytéká ze St Estèphe na severu, a díky dostatku vláhy a štěrkové půdě se tady skvěle daří Cabernetu Sauvignon.

St Julien

I v St Julienu je hlavní odrůdou Cabernet Sauvignon, avšak tento je spíše elegantnější, lahodný a ovocnějšího charakteru. Vinohrady se rozkládají na štěrkové půdě celoročně vystavené slunci, které směřují k ústí řeky Girondy.

Margaux

Další ideální oblast pro Cabernet Sauvignon - ten z Margaux je delikátní, plný, s jemnými taniny a ovocnou vůní. Vlastní 21 klasifikovaných vinic včetně premier cru Château Margaux. Od dvacátého století se kvalita výroby velmi zlepšila, vinice převzali mladé generace a přinesli moderní technologie vinařství.

Pessac Léognan

Pravděpodobně nejstarší vinařská oblast Bordeaux, víno se zde pěstuje už od středověku. Severní část Graves se roku 1987 stala samostatnou součástí apelace Pessac Léognan - její název pochází od dvou obcí, jižní a severní od Bordeaux. Produkují bílá i červená vína, své jméno si ale oblast získala právě červeným, které je charakterově velmi podobná těm z Margaux, jsou však plnější, s kouřovými a minerálnímy tóny. Bílá vína jsou jemná, plná, s aroma po citrusových plodech. 

Sauternes

Domov nejluxusnějších sladkých aromatických vín na světě. Vyrábí vína s ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Vinice se rozkládají v pěti obcích Bommes, Fargues, Sauternes, Oreignac a Barsac. Bohatá a opulentní vína doslova ztělesňují terroir - hrozny odrůdy Sémillon dozrávají nejdřív přirozeně, na podzim ale přichází chladné mlhavé noci, které napomáhají právě vzniku ušlechtilé plísně Botrytis. Hrozny jsou ručně sklízeny, proto víno dosahuje výborné kvality.
Pravý břeh Bordeaux

 

St. Émilion

V St. Émilionu se pěstuje víno už od galsko-románských dob, od roku 1999 byl celý distrikt prohlášen dědictvím UNESCO. Velmi se tam daří odrůdě Merlot díky vápencovým a jílovitým půdám. Kromě Merlotu tam můžeme najít i Bouchet neboli Cabernet franc, který se často používá jako složka různých cuvée. Charakter vín ze St Émilionu je lahodný, svěží, s jemnými tříslovinami a potenciálem k archivaci. Vinice nesou označení AOC St Émilion nebo AOC St Émilion Grand Cru, které zahrnuje 65 procent produkce a patří tam všechny klasifikované chateaux.

Pomerol

Víno z Pomerolu je bohaté, se sametovou strukturou a pevným jádrem. Tohle spojení představuje dokonalou kombinaci pro archivaci vína. Révu pěstují na 800 hektarech, každé vinařství vlastní kolem šesti hektarů, i proto je víno raritní a jeho ceny vysoké. Narozdíl od vedlejšího St Émilionu má Pomerol štěrkovou půdu s pískem a jílem, víno dozrává dříve a daří se tady hlavně Merlotu, který tvoří 80% celkové produkce. Pomerol leží severovýchodně od města Libourne, na svahu - právě zde se nachází ta nejlepší chateau - vinohrady - Pétruse, Lafleura a Le Pinu. 

Côtes de Bourg

Tato oblast se nachází na soutoku Dordogne a ústí Girondy, má spíše teplejší klima oproti zbytku Bordeaux. Díky kopcovitému terénu a vápenaté a jílovité půdě se tady daří hlavně Merlotu a Malbecu. Vína jsou hutná, velmi tmavě zabarvená a zemitě ovocná. V malém množství vyrábí i bílé odrůdy, stále však převládají ty červené. 

bordeaux_3

Párování Bordeaux vín s jídlem

 

Červená Bordeaux vína

 • Grilované maso - červený Merlot nebo Cabernet bude skvělým doplňkem k hovězímu, jehněčímu, vepřovému nebo kachnímu grilovanému masu. Zvolte i vhodné bylinkové nebo kořeněné omáčky a nebudete litovat.
 • Sýry - tvrdé a polotvrdé sýry typu Gruyère, cheddar nebo parmezán se skvěle hodí ke všem červeným odrůdám francouzských vín.
 • Houby - možná by vás to hned nenapadlo, ale houby jsou obecně skvělá volba k červeným vínům, ať už zvolíte houbové rizoto nebo třeba hříbkovou omáčku k masu.

Bílá Bordeaux vína

 • Mořské plody a ryby - ústřice, mušle nebo bělomasé ryby budou chutnat výborně se Sauvignonem Blanc nebo Sémillonem.
 • Drůbeží maso - kuřecí nebo krůtí maso párujte s lehčím bílým Sauvignonem Blanc.
 • Sýry - tady neuděláte chybu ani s bílým vínem, zkuste ale jemnější sýry typu Brie nebo Camembert.
 • Dezerty - sladké Sauternes si dejte k jemným krémovým dezertům - třeba cheesecaku nebo tvarohovým moučníkům.

 

Jak porozumět etiketě Bordeaux vína?

Na etiketě vína z Bordeaux najdete spoustu důležitých informací, ale nevypadá na první pohled úplně stejně jako například moravské víno. Na etiketě například nenajdete odrůdu vína, většinou se totiž jedná o cuvée a odrůd ve víně je hned několik. Klíčové je však terroir - umístění a poloha oblasti a vinic je detailně popsána, dozvíte se tak z jaké oblasti, vesnice a vinařství víno pochází. Každá oblast má charakteristické rysy, je specifická svými vlastnostmi a dodává unikátní víno. Nejlepší polohy Bordeaux jsou pak označovány jako premier cru a ty naprosto excelentní jako grand cru. Pojďme se ale podívat na veškerá označení a informace, které na etiketě lze vyčíst. Kromě názvu chateau - vinohradu a místa lahvování, narazíte na etiketě například na:

 • AOP = AOC - Appellation d'origine protége
  • chráněné označení původu vína
  • označení nejkvalitnějších vín
  • víno pochází z přesně vymezené oblasti
  • prochází přísnými kontrolami původu, produkce, metod a kvality

 

 • AOC Premier Cru
  • - jedná se už o konkrétní vinohrady a polohy jako například v oblasti Margaux se jedná o vinohrad Chateau Margaux premier cru

 

 • AOC Grand Cru
  • - v St Émilionu je momentálně třináct grand cru chateau - vinohradů, jako je například Chateaux Ausone nebo Cheval Blanc

 

 • Cru classé Graves
  • jedná se o klasifikaci z roku 1953
  • hodnotí bílá i červená vína
  • všech 16 vybraných chateaux s touto klasifikací se nachází v AOC Pessac-Léognan

 

 • Crus bourgeois 
  • nová klasifikace médockých vín
  • všechny médocké vinohrady byly prověřeny experty a 247 vinařství získalo tuto klasifikaci kvality

 

Důležité pojmy Bordeaux vín

 • Clairet
  • specialita Bordeaux
  • jedná se o styl vína, který se kdysi vyvážel do Británie
  • tmavě růžové víno, hutnější rosé s méně tříslovinami, ale je jemnější než červené
  • má ovocný charakter a je lehce pitelné
  • vyrábí se hlavně z odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet franc

 

 • Bordeaux Supérieur
  • apelace, která geograficky pokrývá celé Bordeaux
  • vyžadují vyšší minimální obsah alkoholu
  • tato vína nesmí přijít na trh až do následujícího září po sklizni, aby stihla dozrát

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)