DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno doručujeme po celé ČR do 1-2 pracovních dnů. Vyzvednutí objednávky je možné i ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.30hod.

Barrique - dubový sud (barikový sud)

Barrique [barik] je dubový sud o objemu 225 litrů, ve kterém se nechává zrát víno. Víno získává zráním v sudu barrique tzv. „barikové tóny“, což mohou být tóny vanilky, karamelu, ale i tabáku a kouře.

Stejně jako u vína, i u sudů hraje roli místo původu a záleží na tom, jaký sud nebo jejich kombinaci vinař vybere. Nejpoužívanější sudy jsou francouzské a americké. U amerického dubu je dřevo řidší. Dochází tak k většímu kontaktu vína se vzduchem a více se projeví i charakter sudu. Vznikají výrazné tóny vanilky a kořenitosti. Naopak francouzský dub má dřevo hustější, proto víno „koření“ jemněji. Záleží i na takzvaném „toastování“, tedy vypálení sudu zevnitř. Tím vinař ovlivňuje intenzitu a charakter kouřových a čokoládových tónů ve víně.

Mimochodem, nový dubový sud barrique není žádná levná záležitost. Stojí mezi 20 a 60 tisíci korun, v závislosti na původu a kvalitě. To se samozřejmě odráží také na ceně vína, které v dubovém sudu zraje.