DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

BURGUNDSKO: PROZKOUMEJTE TERROIR FRANCOUZSKÉHO DĚDICTVÍ

Oslavované jako jedno z nejprestižnějších vinařských území na světě, Burgundsko je domovem některých z nejvzácnějších a nejcennějších vín, která jsou vyhledávána milovníky vína po celém světě. Prozkoumejme společně kouzlo a jedinečnost této vinařské oblasti, její historie a špičkových vín.

OBSAH:

 

Historie Burgundska

Historie vinařské oblasti Burgundsko je bohatá a sahá až do doby římského impéria, tehdy Římané přinesli vinnou révu a začali pěstovat víno kolem řek Saôna a Rýn. Během středověku se vinařství rozvíjelo hlavně díky podpoře církve, vinice se často nacházely v blízkosti klášterů a rozvíjela se technika a způsoby pěstování a zpracování hroznů. Až kolem 19. století se začala vína označovat pomocí AOC certifikace, což pomohlo definovat kvalitu a specifická území produkce vína. Dodnes je Burgundsko jedním z nejprestižnějších vinařských regionů na světě a vinaři se drží svých tradičních metod, aby dosáhli kvality a dostáli svému jménu.

burgundsko_1

Vína z Burgundska

V Burgundsku se pěstují především odrůdy Chardonnay a Pinot Noir, dominují regionu a jsou základem pro většinu nejslavnějších a nejcennějších vín Burgundska.

Bílá Vína

 • Chardonnay - hlavní bílá odrůda v této oblasti. Z hroznů Chardonnay se vyrábí špičková bílá vína, která jsou charakterizována svou plností, bohatou a komplexní chutí. Typické burgundské Chardonnay voní po zralém ovoci, nese minerální tóny a nuance ořechů.
 • Aligoté - nepříliš rozšířená odrůda, ze které se vyrábí svěží a ovocná vína, která se často podávají jako aperitiv.

Červená vína

 • Pinot Noir - Rulandské modré z Burgundska je jemné, komplexní a výborně odráží terroir, ze kterého pochází. Typické jsou tóny červeného ovoce, kořenité nuance a jemné tóny dřeva.
 • Gamay - červená odrůda z oblasti Beaujolais, charakteristická svou lehkostí, ovocnými tóny - především malin a jahod.

 

Umístění a podmínky pro pěstování

V Burgundsku najdeme téměř perfektní klimatické podmínky pro pěstování vína. Středoevropské klima, ovlivněné Atlantským oceánem na západě a kontinentálním vlivem na východě. Studené zimy a mírná léta umožňují vinicím odpočinek během zimy a udržují rovnováhu mezi cukrem a kyselinou v hroznech. Klíčovým faktorem jsou i teplé podzimní měsíce, kdy hrozny mají dostatek času na dosažení ideální zralosti - díky tomu mohou vznikat skutečně kvalitní vína. Rozmanité mikroklima a půdní podmínky zase přináší prostor pro širokou škálu chutí, vůní a odraz terroiru.Regiony a oblasti Burgundska

Důležité regiony a oblasti Burgundska představují bohatství a rozmanitost vína, které odráží širokou škálu chutí, vůní, stylů a terroir. Pojďme si představit ty nejdůležitější.

 

Chablis

Vinařský region Chablis leží na severu Burgundska a jejich stejnojmenné víno je celosvětově oblíbené. Chablis se vyrábí z Chardonnay, je polosuché a bohaté, přesto ale velmi lehké víno, které svůj charakter získává právě díky podnebí a půdě severní části Burgundska. Kromě AOC Petit Chablis a AOC Chablis je významné hlavně AOC Grand Cru Chablis, které je velmi výrazné, plné a komplexní a velmi vhodné pro archivaci. Pěstuje se na 3% celkové rozlohy Chablis, proto je poměrně vzácné a mají vysokou cenu. Existuje sedm grand cru, největším je Les Clos.

 

Côte de Nuits

Téměř všechna grand cru červeného vína pochází právě odsud, ze srdce Burgundska Côte de Nuits. Pinot Noir tady dosahuje maximální elegance, komplexnosti, ovocného aroma a pevné struktury díky svahům obráceným na východ. Největší vinařskou obcí je Gevrey-Chambertin, která disponuje devíti grand cru, dále je významný také Morey St. Denis nebo Chambolle Musigny - jejich vína patří mezi ta nejvíce ceněná vína Burgundska díky výjimečné jemnosti a hloubce chuti. 

 

Côte de Beaune

Vinice Côte de Baune jsou slavné pro svá bílá a elegantní červená vína. Aloxe Corton definuje pás grand cru vinic, oblast je výjimečná svým proslulý bílým vínem Corton Charlemagne a lahodnými červenými odrůdami s velkým archivačním potenciálem. Oblast Pommard přináší opojná, tmavá vína s výraznými tříslovinami. Nejlepší premier cru z Pommardu jsou Rugiens a Épenots, která potřebují alespoň osm let, aby dozrála do svého plného potenciálu. Naopak oblast Volnay je typická aromatickými, lehčími a elegantními víny. Meursault je proslulé luxusními bílými víny, pyšní se také několika premier cru - například les Perrières. Puligny Montrachet a Chassagne Montrachet jsou hned u sebe a není úplně snadné je od sebe rozeznat, produkují velkolepá, elegantní bílá vína, která jsou velmi kvalitní a nedostatková, proto se prodávají za vysoké ceny a přináší úžasné premier cru.

 

Le Montrachet

Vinohrad o osmi hektarech je tím nejslavnějším vinohradem, které pěstuje bílé víno, na světě. Má hutnou texturu, je koncentrované, výrazně suché a se silným potenciálem archivace. 

 

Côte Chalonnaise

Tato oblast nabízí skvělou kvalitu za skvělou cenu, obsahuje třeba malou oblast Bouzeron nebo Rully, kde najdeme Pinot Noir a Chardonnay, červené i bílé odrůdy v kvalitě premier cru nabízí ovocnost a šťavnatost. Nejjižnější obec Montagny produkuje jen bílé víno, zato ale všechny vinice nesou označení premier cru. 

 

Mâconnais

Síla severozápadního regionu Mâconnais spočívá v ovocných bílých vínech z odrůdy Chardonnay. Viré Clessé je poměrně nová AOC, která spojila apelace mâconských vesnic, kromě této apelace je důležitá také Pouilly Fuissé, jejíž vinohrady se rozkládají přímo pod útesy na vápencové půdě. Pěstují hlavně odrůdu Chardonnay, je velmi bohaté, přepychové a opulentní. 

 

Beaujolais

Na jižním okraji Burgundska najdeme i tuto oblast, která je známá především pro svou červenou odrůdu Gamay, která je lahodná, svěží a živá. Typická je pro tuto oblast metoda karbonické macerace, kdy celé trsy hroznů kvasí pod ochrannou vrstvou plynu. Víno tak zdůrazní svou čistou ovocnost za cenu struktury. Základní apelací je AOC Boaujolais, na vyšší úrovni pak stojí Beaujolais Villages a nechybí ani několik cru se specifickým charakterem. Nejsevernější cru St Amour přináší doslova okouzlující víno, které je chuťově sladce ovocné. Moulin à Vent je charakteristický manganem v půdě, vína zrají déle a hlavně v dubových sudech. Fleurie přináší nejelegantnější vína z Beaujolais, která jsou zároveň nejdražší v této oblasti. Nejjižněji položené oblasti jsou Brouilly a Côte de Brouilly s výjimečně skvělými mladými víny.

burgundsko_2

Negociants

Negociants je termín, který označuje osobu nebo firmu, která nakupuje hrozny nebo hotová vína od různých vinařů a prodává je pod svou vlastní značkou nebo jménem. Negociants často hrají klíčovou roli v distribuci a marketingu vín z různých vinařských regionů, zejména ve Francii. Přispívají k šíření povědomí o vínech, podporují menší vinaře a zajišťují dostupnost různých vín na trhu. Negociants distribuují burgundská vína jak na lokálních, tak i na mezinárodních trzích a zajišťují širokou dostupnost burgundských vín pro milovníky jejich vína po celém světě.

 


 

Párování vína s jídlem 

 

 • Bílá burgundská vína - Chardonnay:

 

   • Kuřecí maso: Grilovaná kuřecí prsa nebo pečené kuře s omáčkou jsou skvělým doplňkem pro bohatá a ovocná bílá burgundská vína.
   • Ryby a mořské plody: Chardonnay z Burgundska se skvěle hodí k lososu nebo tresce, zejména pokud jsou připravovány s máslem nebo krémovými omáčkami.
   • Sýry: Tvrdé sýry jako je gruyère nebo ementál se často párují s bílými burgundskými víny, která mají dostatek struktury a bohaté chuti.

 

 • Červená burgundská vína - Pinot Noir:

 

  • Kuřecí, krůtí nebo vepřové maso: Pinot Noir je vynikajícím doplňkem k jemnému drůbežímu nebo vepřovému masu, ideálně pokud je připraveno s bylinkovou nebo houbovou omáčkou.
  • Losos: Grilovaný nebo pečený losos se skvěle hodí k lehkým a ovocným červeným burgundským vínům.
  • Houby: Pinot Noir má často charakteristické tóny hub a lesních plodů, které se skvěle hodí k houbovým pokrmům, jako je třeba rizoto nebo hovězí s houbovou omáčkou.
  • Kozí sýry: Lehké a ovocné červené burgundské víno může být skvělým doplňkem k pikantnímu kozímu sýru.

burgundsko_3

Jak správně porozumět etiketě burgundského vína?

Na etiketě burgundského vína najdete spoustu důležitých informací, ale nevypadá na první pohled úplně stejně jako například moravské víno. Na etiketě například nenajdete odrůdu vína, většinou se totiž jedná o cuvée a odrůd ve víně je hned několik. Klíčové je však terroir - umístění a poloha oblasti a vinic je detailně popsána, dozvíte se tak z jaké oblasti, vesnice a vinařství víno pochází. Každá oblast má charakteristické rysy, je specifická svými vlastnostmi a dodává unikátní víno. Nejlepší polohy Burgundska jsou pak označovány jako premier cru a ty naprosto excelentní jako grand cru. Pojďme se ale podívat na veškerá označení a informace, které na etiketě lze vyčíst.

 

 • AOP = AOC - Appellation d'origine protége
  • chráněné označení původu vína
  • označení nejkvalitnějších vín
  • víno pochází z přesně vymezené oblasti
  • prochází přísnými kontrolami původu, produkce, metod a kvality
 • AOC Régionale
  • - do této kategorie spadá  65% vín a 26 regionálních apelací - jedná se například o základní apelaci AOC Bourgogne - tzn , že hrozny mohou pocházet z celé oblasti Burgundska

 

 • AOC Communale
  • - do této kategorie spadá 30% vín a 51 regionálních apelací = menší oblasti, či vesnice
  • - menší oblasti Chablis, Pouilly-Fuissé, Beaune

 

 • AOC Premier Cru
  • - pouze něco málo přes 5% místní produkce
  • - jedná se už o konkrétní vinohrady a polohy jako například v oblasti Chablis se jedná o polohu  1er Cru, Fourchaume či třeba  Mercurey 1er Cru

 

 • AOC Grand Cru
  • - necelé 1% produkce burgundského regionu
  • - slavné části Montrachet, Corton Chambertin, Chablis Grand Cru

 

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)