DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

BLESKOVÝ PRŮVODCE PRO PÁROVÁNÍ VÍNA A JÍDLA Z GRILU

Máte rádi víno, ale nejste si jistí, jak jej párovat k jídlu při grilování? Chcete za 60 sekund proniknout do párování vína a jídla z grilu? Tak čtěte dál...

Grilování - cover mood foto ocenenavinaCZ

  

JAK PÁROVAT VÍNO A JÍDLO Z GRILU?

Hlavně na základě toho, co se zrovna chystáte grilovat. V článku se dozvíte, jaké víno si dát ke grilované rybě, kuřecímu masu, burgeru, vepřovému nebo hovězímu steaku či ke klobáse. Nezapomněl jsem ani na vegetariány – víno můžete skvěle napárovat s grilovaným sýrem nebo zeleninou.

 

Jak párovat grilované RYBY?

K lehčím úpravám bělomasých ryb se hodí Sauvignon Blanc. Vybral bych elegantní víno z francouzské oblasti řeky Loiry. Dále se k rybě hodí i suchý Ryzlink z Německa nebo minerálně šťavnatý italský Pinot Grigio z oblasti Veneto.

U masitějších ryb typu losos, tuňák, mečoun se pak velmi dobře hodí suché Rosé a dobrou volbou je i lehčí styl ovocného Merlotu bez výrazného kontaktu se sudem.

Grilování - losos, ryba a párování s ocenenavinaCZ

 

Jak párovat grilované KUŘECÍ MASO?

Ke kuřecímu masu se obecně velmi dobře hodí víno Chardonnay, pokud je úprava jemnější, třeba i s použitím citronové šťávy, doporučuji spíše lehčí variantu, pro běžné úpravy s grilovacím kořením můžete použít i ovocnější verzi této odrůdy, z Austrálie, nebo Chardonnay s lehkým projevem sudu.

Neztratí se ani růžové suché víno a červená vína odrůdy Pinot Noir.

Grilování - kuře a párování s ocenenavinaCZ

 

Jak párovat BURGERY?

Burgery s vínem naprosto miluji a mohl bych o nich napsat celý článek, což jsem taky udělal zde :)

Burgery mě vlastně přivedly k myšlence napsat článek o kombinování vín a jídla z grilu. Proč? Jednoduše jsem jednou ochutnal s burgerem australský Nine Stones Shiraz z Barossa Valley a už jsem nemohl jinak. Více economy varianta je tento Shiraz nebo můžete zkusit i španělské Tempranillo z Riojy.

Grilování - burger a párování s ocenenavinaCZ

 

Jak párovat grilované VEPŘOVÉ MASO?

K vepřovému masu doporučuji především španělská červená vína z Riojy (odrůda Tempranillo). Jsou dostatečně plná na to, aby ustála bohaté chutě grilovaného vepřového a zároveň mají dobrou kyselinku, která osvěží chuť prorostlého masa. Alternativně mě napadá ještě víno Chianti z Toskánska. U tučnějších kousků by mohl dobře posloužit i šťavnatý německý Riesling.

Grilování - asie, vepřové a párování s ocenenavinaCZ

Jak párovat grilované HOVĚZÍ STEAKY?

Tady je to jednoznačně volba hutnějších červených vín s dobrou strukturou a vyzrálými taniny, které se skvěle naváží na maso. Moje preferovaná volba je Cabernet Sauvignon, Malbec nebo australský Shiraz.

Grilování - steak a párování s ocenenavinaCZ

Jak párovat grilované KLOBÁSY?

Ke světlým klobáskám doporučuji svěžejší vína typu Ryzlink, k pikantnějším a hutnějším klobáskám se pak skvěle hodí španělská vína odrůdy Tempranillo.

Grilování - klobásy a párování s ocenenavinaCZ

Jak párovat grilovaný SÝR?

Ke grilovanému sýru se velmi dobře hodí Chardonnay s dotekem sudu nebo alternativně můžete párovat třeba i s červeným vínem Cabernet Sauvignon.

Grilování - sýr a párování s ocenenavinaCZ

Jak párovat grilovanou ZELENINU?

Ke grilované zelenině se hodí, možná pro někoho překvapivě, plnější Chardonnay – olej, koření a grilování dá zelenině plnější chuť, takže běžněji párovaný Ryzlink a Sauvignon, které se perfektně hodí k čerstvým zeleninovým salátům, mohou ztrácet dech. Ke grilovaným rajčatům a paprikám se bude hodit lehké italské červené z Toskánska – Chianti nebo španělská vína odrůdy Tempranillo.

Grilování - zelenina a párování s ocenenavinaCZ

Jak si jednoduše vína vhodná ke grilování vyzkoušet? 

Dočetli jste až sem a máte chuť párování vína při grilování vyzkoušet? Sestavil jsem pro vás cenově zvýhodněné degustační sady vín vhodných ke grilování a párování s jídlem z grilu. Nemusíte tak nic řešit a na 1 klik si vybrat, zda preferujete Bílá vína, Červená vína nebo Mix vín na grilování. 

Grilování balíčky (1) (1)

 

Přeji vám krásné zážitky při kombinování vína a jídla připraveného na grilu. Pokud se vám článek líbil a byl pro vás užitečný, prosím o jeho sdílení.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat