DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

JAK PÁROVAT VÍNO S DEZERTY?

Spojení vína a sladkých dezertů může být zábavné a přinést nový gastronomický zážitek. Existuje mnoho sladkých i méně sladkých vín, které se perfektně hodí ke sladkostem a dezertům. K zákusku se většinou podává káva nebo čaj, ale víno může být úžasnou alternativou a oživením.

párování sladké 1

 

Obecné rady k párování vína a sladkého

Když dojde na výběr toho správného vína k dezertu, mělo by spíše jednat o sladší víno. Sladkost vína podpoří sladkou chuť zákusku. Obecné rady pro párování jsou:

  • Tmavší čokoládové nebo kakaové dezerty jdou lépe k červenému vínu, pokud se ale jedná o sladší dezert sáhněte raději po portském.
  • Víno by mělo být minimálně stejně sladké jako dezert. V opačném případě bude působit kysele.
  • Styl a tóny vína by měly být sladěné s chutí zákusku.

 

Víno a čokoláda

Klasickým spojením s čokoládou je portské víno. Portské bude skvělou volbou k čokoládovému dortu, pěně nebo truffle. Důležité je pravidlo: víno musí být sladší než dezert samotný. Pokud však máte chuť spíše na suché víno, můžete si dát suché červené s tóny tmavého ovoce a ideálně i jemnou kořenitostí z dubového sudu společně s tabulkou tmavé čokolády. Jen pozor na dvě věci. Zaprvé je třeba aby čokoláda nebyla moc sladká, to by negativně ovlivnilo vnímání harmonie červeného vína - mohlo by pak působit až neharmonicky tím, že by cukr více zvýraznil jeho kyselinku. Druhou složkou, kterou je třeba hlídat, je obsah kakaové hmoty v čokoládě - ideální je držet se kolem 70 max 85%, čokolády s vyšším objemem kakaové hmoty můžou působit už příliš hořce a nepříjemně vytáhnou taniny ve víně. Z řady červených vín bude nejlepší sáhnout po těch, které mají bohatou ovocnou chuť po tmavém ovoci - například po švestkách, ostružinách, černých třešních nebo sušeném ovoci.

  • Mléčná čokoláda bude perfektní s portským vínem.
  • Hořká čokoláda se dá velmi příjemně kombinovat s odrůdou Shiraz, třeba z australského Barossa valley, samozřejmě bude fungovat i dobré portské.
  • Bílá čokoláda bude příjemným zpestřením k polosuchému ovocnému růžovému vínu nebo klidně rosé proseccu, skvělý bude i polosuchý Ryzlink.
  • Čokoládové dortíky, buchty nebo čokoládová pěna se hodí i k Shirazu, nebo třeba ke Grenache z Prioratu. Jeho ovocné tóny a jemné taniny si skvěle poradí se sladkými tóny dezertu. Pokud je ale dezert sladší volte raději portské.

TIP: Přečtete si také náš článek o párování vína s čokoládou, kde se dozvíte mnohem víc.

párování sladké 2

Víno a vanilkové nebo šlehačkové dezerty

Jemné, máslové, vanilkové a šlehačkové dezerty se báječně hodí k bílým a šumivým vínům

Například Créme brulée nebo Tiramisu bude skvělé třeba k Proseccu, Champagne nebo Spumante.

Zmrzlina ať už vanilková, oříšková nebo čokoládová bude skvěle ladit k vychlazenému Muškátu.

Cheesecake nebo šlehačkový dort zase obohatí polosuchý Ryzlink nebo pozdní sběr Sauvignonu Blanc. Neurazí vás ani růžové polosuché nebo polosladké víno, či Prosecco Rosé. 

párování sladké 3

Víno a ovocné dezerty

Spousta zákusků a dezertů obsahuje ovoce nebo různé koření jako kardamon nebo skořice. To všechno ovlivňuje výběr vína, obecně bude lepší sáhnout po víně s vyšší kyselostí, protože kyselinka vyváží sladkost a chuť ovoce.

Ovocné koláče, ať už jablečný, rybízový, hruškový a další, půjdou výborně k Tramínu červenému nebo sladšímu Ryzlinku, či Pinotu Noir. Švestkový koláč zkuste s Merlotem, který v sobě už švestkové tóny obsahuje. 

Citronové zákusky parádně doplní Ryzlink, Chardonnay nebo Chenin blanc - vína, která mají citrusové tóny už v sobě, perfektně podtrhnou sladkokyselou chuť dezertu.

Dezerty s lesními plody zkuste s polosladkým růžovým vínem nebo klidně růžovými bublinkami. Jemná elegantní chuť vína se bude úžasně snoubit s tóny borůvek, malin, jahod a ostružin.

Ovocné zmrzliny nebo sorbety ocení sladší Ryzlink nebo Prosecco rosé.

Domácí sušenky skvěle půjdou k Proseccu nebo Champagne.

 

Víno a oříškové dezerty

Ořechy mají častou praženou chuť a krémovou texturu, jsou tedy ideální k vínům, které mají podobné chutě - ideálně vyzrálé v dubových sudech. U sladších dezertů se nebojte sáhnout po polosladkém Chardonnay, dokonce i tím, které zrálo v dubových sudech. Oříšky si budou rozumět také se sladkým Vlašákem i bílou Rulandou. Osvěžující kombinací je polosuché Prosecco.

 U těch méně sladkých dezertů na bázi pistácií sáhněte třeba po plném ovocně bylinkovém vínu odrůdy Sauvignon Blanc - zkuste třeba Vavasour z Nového Zélandu, který je výborný třeba i k pistáciové  zmrzlině. 

Vyzkoušejte nové chutě a spojení vína s dezerty. Nejlepší cesta k objevení toho správného vína na stůl je zkrátka experimentování. Nechte se inspirovat a užijte si sladké opojení

párování sladké 4

 

Barbora Škampová, OceněnáVína.cz 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz