DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

JAKÁ VÍNA OTEVŘÍT K HORORU, KOMEDII NEBO EROTICKÉMU FILMU?

Pojďme společně objevit, která vína a filmy se k sobě hodí a zlepší zážitek   Filmový svět a svět vína k sobě má možná blíž, než byste očekávali. Spousta filmových hvězd vlastní vinařství nebo alespoň víno nesoucí jejich jméno.

Žánry filmů párování vína oceněnávínaCZ

 

Nedávno mě inspiroval kamarád, který se ptal na to, jaké víno si mají doma otevřít k hororu. Odpověděl jsem, že záleží na úpravě masa. :) Nicméně mě napadlo, že by nebylo špatné na toto téma napsat článek. Ne tedy na úpravu masa v hororech, ale jaká vína se hodí ke konkrétním žánrům filmu. Tak tady je…...

Párování vín je inspirované pravdivým příběhem. Během zkoušení vín k filmům nebyl nikdo zraněn ani doveden k opilosti. Veškeré podobnosti s realitou a reálnými postavami jsou čistě náhodné. :) 

 

VÍNO K AKČNÍMU A DOBRODRUŽNÉMU FILMU

Poohlédněte se po nějakém drsném Ryzlinku, který vás svou minerálností a svěží kyselinkou pěkně nabudí a udrží ve střehu. Doporučuji třeba tvrďácký kousek z břidlicového podloží, který se sklízí z příkrých svahů s 80% sklonem: Schiferstein Riesling z německé Mosely. 

Doplňte jím například filmy:

 • Indiana Jones nebo John Wick, které jsou plné násilí a střetů, takže se nebojte sáhnout po silnějším kořeněném Cabernetu Sauvignon nebo Syrahu.
 • Mission: Impossible je plný záhad a napětí, zvolte tedy něco jemného na uklidnění jako je Chardonnay nebo Pinot Noir.

 

Žánry filmů párování vína AKČNÍ oceněnávínaCZ (1)

 

VÍNO KE KOMEDII

Tady bych šel do něčeho univerzálního a nenáročného, co vám určitě zachutná a podpoří vás v dobrém rozmaru, jako třeba veselé australské Chardonnay. Stoprocentně by se hodilo i příjemné italské víno Pinot Grigio.

Milovníky italských vín potěší kombinace těchto odrůd spolu s filmy: 

 • Tajemství Santa Vittorie, který se odehrává v malé horské vesnici, kde její obyvatelé ukrývají víc než milion lahví vína před německou okupací. 
 • Ve filmu Dobrý ročník vás zase pobaví bezohledný investiční bankéř, který zdědí vinice v Provence, a musí se tak vyrovnat s novým životem, který mu přináší.

 

Žánry filmů párování vína KOMEDIE oceněnávínaCZ

 

VÍNO K ROMANTICKÉMU FILMU

No, pro romantický film je třeba víno, které vám sledování romantiky trošku osladí nebo obarví svět na růžovo. Doporučuji vyzkoušet třeba australský Pinot Grigio plný žlutého ovoce či polosladký moselský Riesling. Do světa sladkých bílých vín vás pozve i rozverné Moscato Frizzante v neotřelém obalu. 

 • Jednou takovou velmi úspěšnou romanťárnou je film Bokovka, který dokonce dokázal zvýšit spotřebu Pinot Noir v USA. 
 • Nudit se nebudete ani u filmu Víno roku o splněném americkém snu mezi kalifornskými vinicemi.
 • Procházka v oblacích je zase o vojákovi, který po návratu domů najde lásku svého života.

 

Žánry filmů párování vína ROMANTICKÝ oceněnávínaCZ

 

VÍNO K HORORU

Hlavně si vezměte velké skleničky nebo minimálně nalévejte víno po menším množství, ať nemáte po lekacích scénách obsah lahve z větší části na sobě než v sobě.

Doporučuji plné červené víno, nejen kvůli atmosféře, ale i tomu, že vás hřejivý alkohol a ovoce uklidní. Vyberte například plné, ovocné víno Grenache z 65 let starých vinic. Stylová volba bude i Shiraz z legendárního Barossa Valley v černém obalu. 

 • Dokonalou kombinaci s nimi vytvoří klasický horor Exorcista ze 70. let s tajemnou atmosférou.
 • Nicméně může fungovat i strategie nazvaná „obalovač nervů“. Pokud se u hororu opravdu bojíte, budete spíše potřebovat něco sladkého. Volil bych nějaké dobré polosladké víno, například Tramín. Pokud hledáte skvělý horor, klasika jako The Shining nebo Mlčení jehňátek vás u vína určitě nezklame. 

 

Žánry filmů párování vína HOROR oceněnávínaCZ

 

VÍNO K EROTICKÉMU FILMU

Pro lechtivé scény a navnadění partnera nebo partnerky možná nejen na sledování filmu jednoznačně doporučuji bublinky v jakékoli podobě. Zkuste třeba Prosecco z malého rodinného vinařství v naprosto luxusním balení nebo neodolatelné bublinky v BIO kvalitě. Případně mou oblíbenou variantu, španělskou Cavu, která se dělá stejnou metodou jako pravé Champagne a je za zlomek jeho ceny. Pokud chcete opravdu luxusní, sladký zážitek, sáhněte po polosladkém víně, které se pije na dvoře anglické královny. 

K těmto vinařským tipům přidáme i pár filmových: 

 • Základní instinkt se Sharon Stone a Michaelem Douglasem nebo romantická Divoká orchidej
 • Vinařskou tématiku zahrnuje umělecký erotický film Vévoda z Burgundska.

 

Žánry filmů párování vína EROTICKÝ oceněnávínaCZ

 

VÍNO KE SCI-FI FILMU

Teď nevím, jestli mě ukřižujete vy, nebo to budu muset udělat sám, poté, co tento tip napíši:). U sci-fi si vezměte svoje oblíbené bílé víno a obarvěte jej modrým potravinářským barvivem - dotáhnete tak stylový futuristický zážitek k dokonalosti – mimochodem, v Americe je teď modré víno nový hit... 

Zajímavou volbou pro sci-fi večer může být třeba plný kořeněný Merlot nebo ovocný Syrah.  

 • Vyzkoušejte je spolu s filmy Lovci androidů s Harrisonem Fordem nebo akční klasikou Matrix. 
 • Pokud máte chuť na bílé víno, zkombinujte suché ovocné Chardonnay nebo lahodně ovocný Ryzlink s kultovní sci-fi klasikou Star Wars nebo delší a dechberoucí film Meziplanetární s Matthewem McConaugheyem.

 

Žánry filmů párování vína SCI-FI oceněnávínaCZ

 

VÍNO K THRILLERU

Tak tady budou potřeba především robustní sklenice, aby vydržely nervózní svírání při napjatém sledování toho, co se stane s hlavním hrdinou. Myslím, že nebudete mít samým napětím čas se moc věnovat vínu, tak volte třeba něco univerzálního, jako je italský Pinot Grigio z Veneta nebo z červených třeba španělskou Rioju. 

 • V takovém případě shlédněte například Americké psycho s Christianem Balem. 
 • Pokud máte chuť na svěží rosé, doplňte jím například thriller Get Out se silným sociálním kontextem. Do vína k thrilleru nemusíte moc investovat, stejně budete vnímat spíšepouze film.

 

 

Žánry filmů párování vína THRILLER oceněnávínaCZ

 

 VÍNO K WESTERNU

Tak tady se jako nejlepší volba alkoholu dost nabízí whiskey :) Ale kdybyste si přece jen chtěli navodit atmosféru správnou volbou vína, doporučuji bílé víno, které zrálo na sudech barrique. Díky zrání v sudu budete mít na nose i chuti známé tóny, které jsou patrné v dobré whiskey. Jako luxusnější volbu můžete zvolit burgundské Chardonnay, dostupnější variantou je pak toto Chardonnay z Jižní Francie. 

A jaké filmy zvolit k výběru vína? 

 •  Zkuste klasický western Dobrý, zlý a ošklivý s Clintem Eastwoodem nebo kritiky velmi uznávaný film Nedosažitelní
 • Sedm statečných pak bude ideálně kombinovatelný s lehčím ovocným vínem jak je Pinot Noir.

 

Žánry filmů párování vína WESTERN oceněnávínaCZ

 

VÍNO K HISTORICKÉMU FILMU

U historického filmu se jednoznačně hodí královský Riesling, který se doteď servíruje na anglickém královském dvoře. Z červených to vidím stylově na Bordeaux, což jsou také vína králů, která si získala svůj věhlas už v dávné historii. Za zkoušku nicméně stojí i novodobější kousek ze španělské Riojy. Konkrétně dokonale vyzrálá, 11 let archivovaná Rioja Reserva z roku 2008, která vám umožní poznat, jaký vliv má na víno dozrávání na lahvi. 

 • Australský film Red Obsession mapuje čínskou lásku k vínu v historickém kontextu a počátky čínského vinařského zázraku, který začne vyhrávat celosvětové soutěže. 
 • Nebeský ročník vás zase osloví příběhem francouzského rolníka z 19. století, který touží po lásce a skvělém víně.

 

Žánry filmů párování vína HISTORICKÝ oceněnávínaCZ

 

VÍNO K DOKUMENTÁRNÍMU FILMU

Pro ty, kteří sledují film o aktuálních problémech světa nebo zajímavé příběhy osobností, se nabízí jako skvělá volba BIO víno. Vyzkoušejte třeba tento německý Ryzlink nebo španělské víno z méně známé odrůdy Monastrell, vše samozřejmě v BIO kvalitě a z rodinných vinařství.

 • Tady si vaši pozornost zaslouží snímek Blood into wine nebo A year in Burgundy, který zachycuje jeden ročník vinařské práce po boku různých vinařů.

Žánry filmů párování vína DOKUMENTÁRNÍ oceněnávínaCZ

Doufám, že se mi vás podařilo inspirovat a že si užijete tipy na naše oceněná vína k filmům.

A jako obvykle, pokud se vám článek líbil, jako největší ocenění práce s jeho psaním bude, když jej budete sdílet dál. Díky a přeji vám krásné zážitky nejen s vínem.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

TOP 5 ROMANTICKÝCH VÍN & VÍNO PRO SKVĚLÝ SEX

PÁROVÁNÍ ŽEN S VÍNEM? PŘEKVAPÍ VÁS NAŠE TIPY?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)