DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

JAKÁ JSOU NEJLEPŠÍ MORAVSKÁ VÍNA? Salon vín 2018

Výběr Top 100 vín České republiky v kolekci Salonu vín ve Valticích mám opravdu rád a vždy se těším na nový ročník. Stojí to i letos za to? Obstojí naše vína ve srovnání se světem? Podívejte se na mé postřehy z degustace 100 vín za 1 den.

Salon vín 2018 výběr oceněnávínaCZ_1

O tom si udělejte představu sami. Každopádně dopředu upozorňuji, že se nesnažím 100 vín aktuálního Salonu nějak odborně hodnotit. To už dělali ti, kteří vína do Salonu vybírali. Předkládám vám spíše svůj osobní názor a své chuťové preference v kontextu více jak 1500+ zahraničních vín, které každý rok ochutnám.

Vlašáky mě nenadchly

Vlašák mám rád. Bohužel vlašáky, i přes povedený vzorek šampiona Salonu vín z Nového vinařství, za brutálních 549 Kč, moc nenadchly. I přes nadějný aromatický projev v chuti byly často s hořčinkou. Osobně je můj dlouhodobý favorit Vlašák od Šomana, který každý rok dělá super víno za rozumné peníze. Pokud preferujete polosladkou variantu, doporučuji Vlašák od Filipa Mlýnka, s neortodoxní etiketou.

Je libo lehký a šťavnatý Veltlín?

Veltlínů mě zaujal příjemný, lehký vzorek od BM Vinařství a kabinet od negociantské firmy Davinus – lehký, čistý, šťavnatý a ovocný. Z plnějších Veltlínů byl solidní ten z vinařství Zapletal.

Loni mě nadchnul Šomanův Veltlín, komplexní, plný a už s nastupujícími terciárními tóny. A pokud chcete něco speciálního, ochutnejte autentický Veltlín od rodinného mini vinařství Loigi, osobně se ho nemohu nabažit

Překvapivě dobré Chardonnay, ale…

Přestože mám trochu despekt k tuzemskému Chardonnay, musím říct, že mě tento rok příjemně překvapilo. Vypíchl bych krásně ovocné Chardonnay 2016 z řady EGO Zámeckého vinařství Bzenec. Nadchla mě i komplexní, na „bariku“ školená Grand Reserva NO. 3 vinařství Piálek & Jäger, která jen potvrzuje skvělou úroveň tohoto vinařství.

Nicméně faktem je, že si raději než moravské Chardonnay barrique za 599 Kč dám parádní Chardonnay na sudu z Burgundska za 399 Kč. V levnější kategorii najdete skvělé Chardonnay La Villette za 239 Kč. Tady je světová konkurence nemilosrdná.

Polosuchá Rulanda na sudu. Cože?

Dalo se vybrat i mezi Rulandami, i když tam byly i slabší vzorky. Rád bych zmínil jednu v kategorii – „Co tím chtěl básník sdělit?“. Rulanda bílá 2016 od Mitoma Vrbice – polosuchá Rulanda a barrique? Cože? To mi rozum nebere, ale ve finále bylo víno zajímavé a přiznám, že i docela dobré. Ostatně byl jsem poměrně překvapen, kolik bílých vín na sudu se do Salonu letos dostalo. Že by nový trend?

Mimochodem, pokud chcete ochutnat povedené moravské Rulandy, podívejte se na můj výběr z více jak 760 degustovaných moravských vín. Zkuste třeba Rulandu od Reisten, Vinařství Fridrich nebo Zámeckého vinařství Bzenec.

Ryzlink – jedna ošklivá etiketa, jinak dobré

Ryzlinky kromě krásné šťavnatosti a tónů meruněk přinesly i opravdu špatnou etiketu. Bc. Luděk Vondrák se s jejím designem asi moc netrápil. Etiketa působí hodně amatérsky – víno průměr. Jinak byly ryzlinky poměrně dobré.

Ryzlink z vinařství Jedlička mě zaujal bohatostí a botrytickým nádechem. I když bych jej asi nechtěl pít celý večer, za ochutnání rozhodně stojí. Naopak bez problémů bych vypil lahev učebnicového Ryzlinku ze Školního statku Mělník, z 30 let starých vinic. Pěkný vzorek předvedlo Zámecké vinařství Bzenec, chutnal mi i lehký kabinet od Botura a osvědčený Ryzlink VOC Znojmo od Lahofera, který jsem ostatně vybral už loni do svého sortimentu.

Výběr 5 ryzlinků z více jak 760 loni ochutnaných moravských vín najdete zde, včetně opravdu světového Ryzlinku 2012 z vinařství Sonberk.

Pozor! Kopřivy útočí

Letošní Sauvignony byly pro mě bohužel zklamáním. Nicméně pokud preferujete zelený kopřivový styl, asi si nějaký vyberete. OK byl Sauvignon z vinařství Jakubík, ale osobně si raději vychutnám harmonickou chuť ovoce, bezinek a rozemnutého listí černého rybízu v perfektně vyladěném Sauvignonu z údolí řeky Loiry.

Pokud máte chuť zkusit povedené moravské Sauvignony, rozhodně doporučuji krásně ovocný Sauvignon ze Zaječí, navíc s parádní etiketou a parádně šťavnatý Sauvignon Piálek & Jäger.

Sladké mámení, v tom jsme dobří

Na sladká vína jsme ovšem machři nejen u nás, ale i ve světovém srovnání. Z vín s vyšším zbytkovým cukrem bych rád zmínil povedený Tramín z Nového vinařství se skvěle vybalancovaným cukrem a šťavnatou kyselinkou. Chutnal mi i archivní Ryzlink 2012 od vinařství Marcus, s voskově-petrolejovými tóny. Z vyloženě sladkých vín se mi líbila Pálava z Vinařství Garčic. Byla nejen krásně odrůdově čistá, ale jako jediná díky své šťavnatosti skvěle balancovala vyšší zbytkový cukr.

Loni jsem objevil famózní polosuchá a polosladká vína, včetně parádně vyladěné Pálavy, Hibernalu a Vlašáku.

Jen růžová to může být

Přestože byla v Salonu růžová jen 2, ve výběru byl i můj oblíbený J. Stávek s Cuvée Bočky. Takže spokojenost. Mimochodem, dlouhodobě tvrdím, že naše růžová jsou na světové úrovni.

Červená přinesla i solidní vzorky

Z mého pohledu jsou česká červená primárně pro patrioty. Nicméně určitě už najdete kvalitní červená i u nás. Pěkná vína předvedlo vinařství Dufek a dlouhodobě dobrou kvalitu přináší do Salonu i Štěpán Maňák. Problém je, že se vína většinou pohybují v cenách 350+ Kč. Za stejné peníze dostanete mnohem lepší hodnotu třeba ve Francii či Španělsku. Pro mě je tak volba jasná.

Má cenu vyrazit na nový Salon vín? Určitě!

Přes mé místy kousavé komentáře vám rozhodně do Valtic doporučuji zajet. Udělejte si na letošní Salon vlastní názor. Užijte si objevování krás Moravy a dobrého vína.

Mimochodem, při návštěvě Valtic doporučuji navštívit restauraci Albero. Ta mě, i přes pekelný interiér à la 90. léta, nadchla domácí kuchyní a neodolatelným hovězím pupkem s liškovou omáčkou.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat:

TIPY, JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

Jaký je Salon vín 2019? 100 nejlepších moravských vín za 1 den

JAKÁ VÍNA MAJÍ ČEŠI RÁDI? PŘEKVAPÍ VÁS VÝSLEDKY PRŮZKUMU?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení