DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

RYZLINK RÝNSKÝ - SVĚŽÍ A MINERÁLNÍ NĚMECKÝ POKLAD MEZI VÍNY

Jedna z nejstarších a nejoblíbenějších bílých vín Evropy - to je Ryzlink rýnský. Narodil se v Německu, ale věhlas si získal po celém světě. Poznejte s námi charakter vína, které převzalo jméno německé řeky Rýn, a zamilujte se do jeho svěží ovocné a minerální chutě, která odráží terroir a charakteristické prvky různých oblastí - od suchých, křupavých a minerálních po plné opulentní a sladké.

 

ryzlink rýnský 1

Historie odrůdy Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský je jedna z nejznámějších a nejstarších odrůd bílého vína. Jeho historie sahá až do středověku, kdy se pěstoval v Německu, v oblastech, kterými protéká řeka Rýn, podle kterého získala odrůda i svůj název. První zmínka o “Rheinrieslingu” pochází už z roku 1435. Počátkem 19. století byl německý Riesling jedním z nejdražších vín na světě. V průběhu čase se Ryzlink rýnský rozšířil po evropských zemích - do Rakouska, Francie, Itálie a České republiky - zejména na Moravu.

Charakteristika Ryzlinku rýnského

Ryzlink rýnský je bílé víno s typickou bohatou a intenzivní vůní. Aromatu dominují citrusy jako jsou citrony a grapefruity, vůně je velmi ovocná, může připomínat zralé broskve, zralá jablíčka, nektarinky, meruňky.

Charakteristickým chuťovým rysem je vysoká kyselost, která dodává živost a svěžest. Chuť je spíše suchá, osvěžující, některé Ryzlinky mohou být i sladší, zejména pokud mají přívlastek pozdní sběr. V chuti rozeznáte křupavou limetku, zelená jablíčka a meruňkové tóny často doprovázené slanou mineralitou. Na nose je kamenitý projev, ve skleničce můžete doslova cítit mokré kameny. Ryzlink rýnský je skvělým adeptem na archivaci, s časem se rozvíjí do bohatší a komplexnější palety chutí a vůní jako je včelí vosk, sušené meruňky nebo dokonce petrolejové tóny, které jsou typické pro Moselské Ryzlinky.

ryzlink rýnský 2

Sladký nebo suchý Ryzlink?

Přestože většina Ryzlinků se objevuje jako osvěžující suché víno, Ryzlink je obzvlášť vhodný i pro výrobu sladších vín, především díky vysoké kyselince, která je mistrně schopna vyrovnat i vyšší zbytkový cukr.

Kde se Ryzlink rýnský pěstuje?

Německo:

Německé Ryzlinky mají tři společné vlastnosti -  zřídka se mísí s jinými odrůdami, téměř nikdy nejsou vystaveny komerčním kvasinkám a obvykle nemají chuť po dubu a dubových sudech. 

 • Rheingau neboli Porýní je považováno za jednu z nejprestižnějších oblastí pro pěstování této odrůdy. Vína z Rheingau jsou známá pro svou kvalitu a elegantní vyváženou chuť. Charakteristické pro tento region jsou slunečné svahy, které dávají vzniku plných a dobře vyvážených vín s jemnými ovocnými tóny, výraznou minerální strukturou a skvělou schopností stárnutí.
 • Mosel neboli Mosela ja oblast plná strmých svahů, na kterých se pěstují výrazně minerální Ryzlinky. Jsou lehčí, s vysokou kyselostí, které výborně odráží terroir. Rozpoznáte tóny zralých broskví, květinovou vůni a živou minerální strukturu.
 • Pfalz je největší německá vinařská oblast, která pěstuje Ryzlink rýnský. Tamější klima je teplé a slunečné, což umožňuje vznik plných, aromatických vín. Ryzlink z Pfalzu je plnější, s bohatými ovocnými tóny broskví, meruněk a citrusových tónů se znatelnou kyselostí.
 • Nahe je oblast známá svými různorodými půdami a mikroklimatem. Ryzlink rýnský z Nahe může vykazovat výrazné minerální charakteristiky díky půdě bohaté na živiny. Vína mají často komplexní aroma citrusových plodů, zeleného jablka a květinových tónů. Jsou typicky svěží, s vysokou kyselostí a dlouhým závěrem.

Rakousko:

Rakouský ryzlink má obecně silnější tělo a vytváří silnou čistou chuť spojenou s lahodným aroma. charakteristickým znakem rakouského ryzlinku je dlouhý závěr, který zahrnuje i náznaky bílého pepře. Daří se mu v chladném podnebí a běžně má relativně vysoký obsah alkoholu. Rakouský ryzlink je většinou suchý a velmi svěží.

 • Wachau je jednou z nejvýznamnějších oblastí pěstování Ryzlinku rýnského v Rakousku. Nachází podél řeky Dunaje a je známá svými strmými vinohradními svahy a unikátním mikroklimatem. Ryzlink rýnský z Wachau je často suchý, s vysokou kyselostí a vynikající schopností stárnutí. Charakteristické prvky tohoto regionu zahrnují minerální tóny, komplexní ovocnost a pikantní kořeněné nuance.
 • Kremstal je další významnou oblastí pro pěstování Ryzlinku. Vína z Kremstalu jsou obvykle suchá a polosuchá, s jemnou kyselostí a harmonickou strukturou. Charakteristické prvky tohoto regionu jsou plná ovocnost, zejména tóny broskví, meruněk a citrusových plodů, a svěžest z minerálního základu.
 • Kamptal je rakouská oblast charakteristická půdou, která obsahuje žulový písek, který přispívá k vytváření vína s jemnou minerální strukturou a elegantní chutí. Ryzlink rýnský z Kamptalu je obvykle suchý nebo polosuchý, s výraznými ovocnými tóny broskví, hrušek a citrusů.
 • Štýrsko je region známý svými elegantními a aromatickými víny. Ryzlink rýnský z Štýrska je často suchý, s vysokou kyselostí a charakteristickým ovocným profilem, který zahrnuje tóny broskví, hrušek a citrusových plodů. Vína mají také často zajímavý minerální charakter díky půdě bohaté na břidlici a vápenec.

Francie:

 • Alsasko je specifické složením půdy, které přispívá k minerálnímu charakteru Ryzlinku rýnského. Ryzlinky z Alsaska jsou typické svou vysokou kyselostí, tóny broskví, meruněk a hrušek, květinovou vůní bílých květů a jasmínu. Vína jsou kulatější a s vyšším obsahem alkoholu.

Morava:

 • Mikulovská oblast na jihu Moravy je typická vápenitou půdou se žulovým pískem, která se odráží ve výraznější mineralitě vína. Ryzlinky rýnské jsou odtud kyselejší, s plnou ovocnou chutí, ve které rozeznáte broskve a citrusové tóny.
 • Velkopavlovická oblast v podoblasti Slovácko je další významnou oblastí pro pěstování Ryzlinku rýnského. Ten velkopavlovický je plný, strukturovaný, s jemnější kyselostí a komplexním aromatem. Ve víně převládá chuť exotického ovoce jako je ananas a mango spolu s květinovými tóny.
 • Znojemská oblast na jihozápadě Moravy pěstuje Ryzlinky velmi aromatické s bohatým květinově-ovocným profilem. Najdete v něm broskve, citrusové plody a jemné kořeněné tóny.

ryzlink rýnský 3

Jak párovat Ryzlink rýnský s jídlem?

Ryzlink rýnský je velmi všestranné víno, které lze párovat s mnoha kombinacemi jídel a chutí. Vybrali jsme pro vás několik tipů, jaké chutě se skvěle snoubí s jeho kyselejšími, ovocnými a minerálními tóny.

 • Kuřecí a drůbeží maso - vyzkoušejte sklenku Ryzlinku rýnského s pečeným kuřecím přírodním masem, kuřecí roládou nebo zeleninovým salátem s kuřecími kousky. 
 • Mořské plody - svěžest a minerální charakter vína skvěle doplní krevety, slávky nebo třeba pečenou bělomasou rybu s bylinkami a máslem. Skvěle se bude hodit i k lososu nebo pstruhovi, ať už připravenému na pánvi, v troubě nebo uzenému.
 • Asijská kuchyně - ovocný a kyselejší Ryzlink se bude úžasně hodit ke kořeněným a exotickým chutím. Vyzkoušejte ho spolu se sushi, čerstvými saláty nebo pikantnějšími chutěmi. Plnější polosuchý Ryzlink z Alsaska půjde výborně třeba ke sladkokyselé číně nebo dalším výraznějším asijským variacím se sladko kyselým charakterem. Jen pozor,aby jídlo nebylo moc pikantní - výrazně pálivé jídlo se totiž obecně nemá rádo s vínem. 
 • Sýry - Ryzlink rýnský skvěle padne i k sýrovému talíři, zkuste třeba čerstvé sýry typu Lučina nebo kozí sýr, který výborně doplní ovocné tóny vína a můžete je doplnit třeba i sušenou meruňkou, blanšírovanou mandlí nebo meruňkovou marmeládou. Nemusíte se bát ani tučnějších zrajících sýrů jako je Brie, Comté nebo Gruyére, kyselost vína totiž vyváží a osvěží jejich hutnější charakter.
 • Dezerty - Polosuchý a polosladký Ryzlink rýnský může být také výbornou volbou k lehkým dezertům. Hodí se k ovocnými dezertům, jako je ovocný koláč, tartaletky nebo svěží nepečené zákusky. Jeho sladší charakter může vytvořit harmonické spojení i s kvalitní bílou čokoládou.

 

ryzlink balíček_1

Pokud byste rádi vyzkoušeli Ryzlinky z rodného Německa, ochutnejte náš balíček plný této odrůdy z různých koutů Německa, různých oblastí a terroir. Čeká vás famózní VDP Riesling, který si užívá i anglická královna, naše bestsellery mezi Ryzlinky z Mosely ve srovnání s křupavě minerálními Ryzlinky z Rheinhessen.

Přeji Vám krásné zážitky nejen se svěžími víny odrůdy Ryzlink rýnský.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

RYZLINK VLAŠSKÝ - SKVOST MORAVSKÝCH VINIC

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ - PIKANTNÍ A ŠŤAVNATÝ FAVORIT SOMMELIÉRŮ

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)