DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

Rulandské bílé, Pinot Blanc nebo Weissburgunder - starobylá odrůda bílého vína, kterou najdete ve variantách od suchého po polosladké víno s úžasnou svěžestí a živou mineralitou. Ať už sáhnete po nějaké francouzské nebo německé verzi, nebo si dopřejete naše moravské, užijete si ovocnou, květinovou smršť se širokou paletou vůní. Nezklame vás ani jako parťák k výbornému jídlu - pojďme se společně podívat na hrozen této výjimečné a originální odrůdy.

 

rulandské bílé 1

Historie Rulandského bílého

Rulandské bílé také známé jako Pinot Blanc je starobylá odrůda révy, která pochází z Francie. Její původ sahá až do středověku, ale přesný původ není úplně jasný, pravděpodobně vznikla křížením odrůd Pinot Noir a Gouais Blanc. Jako odrůda je poměrně náročná na pěstování a vyžaduje specifické klimatické podmínky - přesto je ale rozšířena ve více než 20 zemích světa včetně České republiky. 

 

Charakteristika Rulandského bílého

Rulandské bílé, Pinot Bland nebo Weißburgunder může být suché až polosladké víno,  tedy přichází v široké škále sladkosti a chutí. Většinou ale bývá středně plné až plné, s dobrou strukturou a hmotností na patře. Obvykle se také vyznačuje jemnou kyselostí, která dodává vínu svěžest a živost.

Rozeznáte v něm květinové tóny jasmínu a akácie, ovocnou vůni po hruškách, broskvích a citrusových plodech. Běžně se setkáte i s lehce kořeněnými tóny po muškátovém oříšku nebo bílém pepři, které jsou doplněné o lehce minerální charakter, který je však ovlivněn půdou, na které byla réva pěstována. 

Obecně je Pinot Blanc oblíbený pro svou eleganci a jemnost, víno je vyvážené a s dlouhou příjemnou dochutí. Díky své přizpůsobivosti se Pinot Blanc často používá i jako základ pro cuvée.

rulandské bílé 2

Kde se Rulandské bílé pěstuje?

Rulandské bílé se pěstuje v mnoha zemích po celém světě, charakter vína se tedy může výrazně lišit v závislosti na klimatu, půdě, regionu i vinařských postupech. Pojďme se na některé významné země a jejich specifické Rulandy podívat:

Francie:

 • V Alsasku je Pinot Blanc jednou z hlavních odrůd bílého vína, je charakteristický vyšší kyselostí a výrazným květinovým aroma. Většinou jsou suchá nebo polosuchá, s dobrou strukturou a často se vyznačují elegantními ovocnými tóny.
 • Burgundsko využívá Pinot Blanc jako základ pro šumivé víno, zejména v Crémant de Bourgogne. Vína mají jemnou ovocnou vůni, vyváženou kyselost a harmonický charakter.

Německo:

 • Baden a Pfalz jsou regiony, které pěstují Rulandské bílé, v Německu a Rakousku pod názvem Weißburgunder (nebo Weissburgunder). Víno je plné, aromatické s ovocnými a květinovými tóny, velmi vyvážené a harmonické.

Rakousko:

 • Vídeňská pánev a Burgenland jsou nejvýznamnějšími regiony Rakouska, které pěstují Rulandské bílé. Charakteristické pro ně je silnější tělo, plná ovocná chuť s výraznější mineralitou a komplexním profilem.

Itálie:

 • Rulandské bílé z jižního Tyrolska má jemné ovocné tóny po jablkách a hruškách doplněné o minerální nuance. Jsou lehce kořeněná s vyváženou kyselostí.
 • Friuli-Venezia Giulia často mísí Rulandské bílé s dalšími odrůdami, vznikají pak složitější a strukturovanější vína. 

Česká republika, Morava:

 • Velkopavlovická podoblast na jihu Moravy pěstuje Rulandské bílé na většině vinicích, tato odrůda hraje významnou roli v produkci bílých vín u nás. Charakterově je víno svěží, s ovocným charakterem a harmonickou kyselostí.
 • Mikulovská podoblast je součástí Slovácké podoblasti na jižním okraji Moravy. Rulandy jsou odtud více aromatické, s výraznými květinovými a ovocnými tóny.
 • Znojemská podoblast se nachází v západní části Moravy, Rulandské bílé tady není úplně nejrozšířenější odrůdou, ale přesto se pěstuje na spoustě vinicích a jeho charakter je více kyselejší s harmonickými ovocnými tóny. 

rulandské bílé 3

Párování Rulandského bílého s jídlem

Rulandské bílé je vhodné párovat s mnoha pokrmy díky své jemné a vyvážené chuti. Pojďme se podívat na několik tipů, k čemu si sklenku tohoto bílého vína dát.

 • Drůbež - skvělá kombinace bude s kuřecím nebo krůtím masem, Rulandské bílé zjemní chutě a přidá harmonickou svěžest.
 • Ryby a mořské plody - k lehčím rybím pokrmům jako jsou pečené nebo grilované ryby, rybí filé nebo mušle budou také skvělou volbou, protože víno podtrhne přírodní chutě a vůně, aniž by je přebilo.
 • Saláty - osvěžující saláty s bylinkovou zálivkou nebo jemným sýrem či kuřecím masem se také bude výborně hodit ke sklence Rulandy, ovocná svěžest vína podtrhne chutě čerstvé zeleniny.
 • Sýry - jemné sýry jako kozí, čerstvý zrající sýr, Brie nebo Camembert budou perfektní volba. Nemusíte se ale bát ani kombinace s Emmentalerem, Goudou nebo svěžím tvarohovým sýrem. Ovocnost vína výborně vyváží i kyselejší zrající sýry a mistrně podtrhnou ořechové tóny tvrdších sýrů.
 • Italská kuchyně - ať už těstoviny, rizoto nebo pizza, jemnost a ovocnost Rulandského bílého se perfektně snoubí s bazalkou, rajčaty a mozzarellou - typickými italskými přísadami.
 • Asijská kuchyně - lehké pokrmy asijské kuchyně jako je sushi, zeleninové woky nebo poké budou také skvělou volbou ke sklence Rulandského bílého.

Přeji Vám krásné zážitky nejen s víny odrůdy Rulandské bílé.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

PINOT GRIGIO - OSVĚŽUJÍCÍ VOLBA NEJEN NA LÉTO

RULANDSKÉ MODRÉ - ČERVENÝ KLENOT Z BURGUNDSKA

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ - PIKANTNÍ A ŠŤAVNATÝ FAVORIT SOMMELIÉRŮ

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)