DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ - PIKANTNÍ A ŠŤAVNATÝ FAVORIT SOMMELIÉRŮ

Objevte s námi rozmanitost Veltlínského zeleného neboli Grüner Veltliner, jedné z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších odrůd bílých vín. Ideální volba svěžího a lehce kořenitého vína, které potěší vaše chuťové i čichové buňky svou originalitou. Ať už sáhnete po německém nebo rakouském Grüner Veltlineru nebo velkopavlovickém či mikulovském Veltlínu od nás z Moravy.

 

veltlín 1

Historie Veltlínského zeleného

Odrůda Veltlínské zelené také známá jako Grüner Veltliner je jednou z nejvýznamnějších a nejrozšířenějších odrůd bílého vína. Historie této odrůdy sahá do 19. století, kdy se začala pěstovat v Rakousku, v oblasti Dolních Rakous v severovýchodní části země. Oblast je známá svými ideálními podmínkami pro pěstování révy, Veltlín se tam přirozeně adaptoval a stal se jedním z hlavních odrůd celé vinařské oblasti Wachau. Během 20. století se odrůda rozšířila do rakouských regionů Weinviertel, Kremstal a Kamptal, později i do sousedních zemí včetně České republiky, Slovenska a Maďarska.

V posledních desetiletích si získalo Veltlínské zelené mezinárodní uznání a silnou popularitu. Získává ocenění na vinařských soutěžích a stalo se velmi oblíbeným mezi sommeliéry a milovníky vína. 

veltlín 2

Charakteristika Veltlínského zeleného

Pro Veltlín je charakteristická jeho univerzálnost, často se také využívá pro výrobu cuveé nebo pro výrobu šumivého vína. Ve vůni převládají kořenité tóny, chuť je šťavnatá a svěží s výraznou kyselinkou, ale nechybí ani lehká stopa hořkých mandlí a pepře. Ve vůni rozpoznáte i aroma čerstvě posečené trávy, mandlí, lipového květu a ovocné tóny po exotickém ovoci. 

 

Kde se Veltlínské zelené pěstuje?

  • Česká republika - Morava: na jihu Moravy ve Velkopavlovické vinařské podoblasti pěstují plné, výrazně ovocné Veltlíny s pikantními tóny a vyváženou kyselostí. V Mikulovské podoblasti jsou spíše kyselejší, ale také plná a ovocná, ve Znojemské podoblasti je výraznější pikantní charakter.  
  • Rakousko: v Rakousku najdete Grüner Veltliner ve vinařské oblasti Weinviertel v Dolním Rakousku, v Kamptalu, Kremstalu a Wachau, který se táhne podél řeky Dunaje. Weinviertelský Veltlín je obvykle pikantnější, s výrazným ovocným profilem a pepřovými tóny. Vína z Kamptalu a Kremstalu jsou plnější, harmonická s dlouhým závěrem, doplněné o minerální a citrusové tóny. Ve Wachau najdete top Veltlínské zelené, jsou velmi kvalitní, s výrazným minerálním charakterem a bohatou chuťovou paletou.
  • Německo: německý Grüner Veltliner pěstují ve vinařském regionu Pfalz v jihozápadní části země, jejich víno má obvykle plnou chuť, ovocný charakter a často i jemnou mineralitu. V regionu Rheinhessen na západě Německa pěstují svěžejší a ovocnější víno s výraznější kyselinkou. V Badenu je Veltlín naopak plnější a s bohatým ovocným profilem.
  • Slovensko: na Slovensku najdeme Veltlínské zelené v Pezinské vinohradnické oblasti v západní části Slovenska. Jejich vína jsou velmi svěží, s výrazným ovocným profilem a lehce pikantnějšími tóny. Južnoslovenská oblast produkuje plnější víno s dobrou kyselostí, Malokarpatská oblast je zase velmi známá svými kvalitními víny, Veltlínské zelené mají svěží, s příjemnou kyselostí a jemnou mineralitou.
  • Maďarsko: Balaton je nejen maďarské jezero, ale i vinařský region, ve kterém se Grüner Veltliner pěstuje. Charakteristická pro něj je hlavně svěžest, lehká pikantnost a ovocné tóny. Blízko Budapeště se nachází region Etyek-Buda, který produkuje velmi svěží a kyselejší víno s pikantními tóny, charakterově podobné Veltlíny najdete i v regionu Mátra a Tokaj.

veltlín 3

S jakým jídlem Veltlínské zelené párovat?

Tato odrůda je velmi univerzální parťák do kuchyně, hodí se k mnoha pokrmům a díky své kyselosti a svěžesti skvěle doplní mnoho jídel a chutí. Pojďme se podívat na různé kombinace a tipy, k čemu si nalít sklenku Veltlína.

  • Smažená jídla: Veltlínské zelené se dobře hodí ke smaženému - ať už kuřecí řízek, sýry nebo rybí filet. Svěžest a pikantní tóny pomáhají vyvážit mastnější chutě a dodají jídlu odlehčení a svěží charakter.
  • Zelenina: saláty s dresinkem, kuřecím masem, grilovaná zelenina nebo těstovinový salát - to vše Veltlín úžasně doplní a podtrhne jemné chutě zeleniny díky svým ovocným a svěžím tónům, výraznější kyselince a minerálnímu podtónu.
  • Sýry: i k sýrům s nižším obsahem tuku a mírně pikantní chutí se perfektně hodí sklenka tohoto bílého vína. Třeba kozí sýr, čerstvý nebo balkánský sýr či feta bude ideální volbou.
  • Asijská kuchyně: zejména sushi, kari nebo kořeněná jídla s čerstvými bylinkami a exotickým kořením harmonicky doplní právě Veltlínské zelené díky své svěží chuti a pikantním tónům.
  • Mořské plody: zkuste třeba ústřice, krevety nebo bělomasé ryby. Svěžest a minerální charakter vína skvěle podtrhne chutě ryb a mořských plodů.

 

Zajímavost

Veltlínské zelené je jedna z odrůd, ze které se často vytváří základ pro výrobu sektů, jako je například Frizzante, Charmat nebo šumivá vína, která se vyrábí metodou Champenoise.

Přeji Vám krásné zážitky nejen se svěžími víny odrůdy Veltlínské zelené.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

RYZLINK VLAŠSKÝ - SKVOST MORAVSKÝCH VINIC

HIBERNAL - LETNÍ A SVĚŽÍ ODRŮDA, KTERÁ ROSTE I V CHLADNÉM PODNEBÍ

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)