DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

RYZLINK VLAŠSKÝ - SKVOST MORAVSKÝCH VINIC

Ryzlink vlašský je tradiční stará odrůda, kterou neskolí ani pořádná zima. Vlašák skvěle odráží své terroir, které většinou najdete ve střední Evropě, je květinový, bylinkový, minerální i svěží. Nabízí zkrátka vše, co byste od suchého vína očekávali. Poznejte jeho historii, podívejte se s námi, kde se pěstuje a inspirujte se párováním této odrůdy s jídlem.

 

ryzlink vlašský 1

Historie Ryzlinku Vlašského

Ryzlink Vlašský neboli Welschriesling je odrůda bílého vína, která vznikla pravděpodobně v Německu. Název by mohl naznačovat, že pochází z Vlašska, ale jeho původ tkví spíše v etymologii slova welsch neboli cizí. První záznamy máme z 15. století, což z Ryzlinku Vlašského dělá historicky významnou odrůdu. Rozšířil se především do střední a východní Evropy. Je známý svou schopností růst v různých klimatických podmínkách, nevadí mu chladnější klima, takže je velmi oblíbenou odrůdou ve spoustě zemích světa. 

 

Charakteristika Ryzlinku Vlašského

Ryzlink Vlašský může odrážet různé charakteristiky terroir, ale některé vlastnosti jsou mu většinou společné. Vůně Ryzlinku je většinou středně intenzivní, květinová s tóny akátu nebo květů jabloní, stejně tak ovocná s tóny hrušek nebo jablek, často se objevují i nuance aromatických bylinek.

Chuť je obvykle středně plná až plná, s dobrou kyselinou, která oživuje a osvěžuje víno. Důležitá je ovocná složka, kde rozeznáte jablka, hrušky, ananas nebo broskve. U některých lahví lze rozpoznat i lehkou kořenitost nebo minerální charakter. 

ryzlink vlašský 2

Kde se Ryzlink Vlašský pěstuje?

Ryzlink Vlašský se pěstuje především ve střední Evropě:

 • Morava - moravský Ryzlink Vlašský je osvěžující a lehký, odráží ovocné tóny a svěží kyselost. Hlavní oblast, která se na Ryzlinky zaměřuje, je Mikulovská oblast, dále také Velkopavlovická a Znojemská oblast. Moravské Ryzlinky Vlašské mají dlouhou tradici a jsou velmi oblíbené.
 • Rakousko - v rakouském vinařství je tato odrůda výjimečně důležitá. Hojně se pěstuje ve vinařských oblastech Wachau a Burgenland. Vyznačuje se intenzivní vůní po květinách, hruškách a jablkách, spolu se subtilními tóny bylinek. Obvykle je víno suché, s dobrou kyselostí a ovocnou chutí, kterou doplňují citrusové plody a minerální charakter. 
 • Maďarsko - především v regionech Eger a Somló se pěstuje Ryzlink pod názvem Olaszrizling a je jednou z nejběžnějších odrůd Maďarska. Olaszrizling voní po jarním kvítí, zralém ovoci jako jsou hrušky, jablka a broskve a doplňují je bylinné tóny. Většinou jde o suché víno se svěží kyselostí, ovocnou paletou chutí a jemným minerálním charakterem. 
 • Slovensko - hlavně v regionech Pezinok nebo Modra.
 • Chorvatsko - v Chorvatsku je Ryzlink známý jako Graševina. Pěstuje se hlavně v regionu Slavonie. Většinou je víno suché, ale často se zpracovává i jako polosladké, charakteristická je i chuť po exotickém ovoci a zralých hruškách a jablkách.
 • Slovinsko - ve slovinských vinařských oblastech se pěstuje Ryzlink Vlašský pod názvem Laski Rizling.

ryzlink vlašský 3

S jakým jídlem Ryzlink Vlašský párovat?

Ryzlink Vlašský je díky své svěžesti, ovocným tónům a příjemné kyselosti skvělé víno na párování s mnoha pokrmy. Pojďme se podívat na některé tipy, s čím si sklenku Vlašáku dát.

 • Mořské plody a ryby - ústřice, krevety, mušle a krabí maso skvěle vyniknou vedle chuti Ryzlinku Vlašského. Svěžest a kyselost zdůrazní a podpoří chuť plodů. Stejně tak i u ryb, hlavně u bělomasých jako je treska nebo mořský vlk, bude vhodné zvolit přírodní a ne příliš kořeněnou omáčku, aby nepřebila jemné nuance vína.
 • Kuřecí maso - zejména grilovaná kuřecí prsa nebo salát s kuřecím masem může být chutnou kombinací právě ke svěžímu vínu.
 • Saláty a zelenina - svěží letní salátek s bylinkovým nebo citronovým dresinkem, třeba doplněný o ořechy nebo sezónní ovoce bude perfektně ladit s ovocnými tóny vína.
 • Smetanové omáčky - třeba těstoviny alfredo, se smetanovou omáčkou a žampiony nebo kuřecí kari vytvoří příjemnou harmonii s Ryzlinkem.
 • Sýry - zkuste sklenku Ryzlinku ke krémovým sýrům jako je Brie nebo Camembert, kyselejší charakter vína vybalancuje i tučnější sýry.
 • Dezerty - Ryzlink Vlašský bude perfektní volbou i k lehčím dezertům jako je ovocný salát, sorbet nebo ovocný koláč. 

 

Přeji Vám krásné zážitky nejen s víny odrůdy Ryzlink Vlašský.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ - PIKANTNÍ A ŠŤAVNATÝ FAVORIT SOMMELIÉRŮ

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

HIBERNAL - LETNÍ A SVĚŽÍ ODRŮDA, KTERÁ ROSTE I V CHLADNÉM PODNEBÍ

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)