DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

Zbytkový cukr ve víně

Zbytkový cukr ve víně je hlavní kritérium, dle kterého se víno třídí do čtyř známých kategorií: suché, polosuché, polosladké a sladké.

Jde o cukr, který ve víně zůstává, protože při kvašení nebyl spotřebován kvasinkami. Vinař má možnost množství zbytkového cukru ve víně ovlivnit, a to například umělým zastavením procesu kvašení či regulací teploty v průběhu kvašení nebo dodáním přídatného cukru. Jeho obsah se udává v gramech na litr vína.

Dle obsahu zbytkového cukru a kyselinky, která se rovněž udává v gramech na litr, dělíme vína na následující:

  • Suchá vína: do 4 gramů zbytkového cukr/litr nebo až 9 g cukru/litr, přičemž rozdíl mezi obsahem cukru a kyselinky je maximálně 2 gramy
  • Polosuchá vína: zbytkový cukr do 12 gramů/litr nebo až 18 g cukru/litr, kdy rozdíl mezi obsahem cukru a kyselinky je nejvýše 10 gramů
  • Polosladká vína: zbytkový cukr v rozmezí 12-45 gramů/litr
  • Sladká vína: zbytkový cukr nad 45 gramů/litr

Již je tedy jasné, že rozdíl mezi polosuchým a polosladkým vínem tvoří výrazně odlišný obsah zbytkového cukru. Polosuché víno je spíše kyselé, povzbuzuje chuť k jídlu, takže se obvykle servíruje jako aperitiv. Polosladké víno má už vyšší obsah zbytkového cukru a působí již znatelně sladce. Kouzlo dobře udělaného polosladkého nebo sladkého vína nicméně spočívá především v harmonii mezi vyššími cukry a svěží kyselinkou. I sladké víno by tak po polknutí mělo být příjemně šťavnaté a lákat k dalšímu napití.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení