DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

Zbytkový cukr ve víně

Zbytkový cukr ve víně je hlavní kritérium, dle kterého se víno třídí do čtyř známých kategorií: suché, polosuché, polosladké a sladké.

Jde o cukr, který ve víně zůstává, protože při kvašení nebyl spotřebován kvasinkami. Vinař má možnost množství zbytkového cukru ve víně ovlivnit, a to například umělým zastavením procesu kvašení či regulací teploty v průběhu kvašení nebo dodáním přídatného cukru. Jeho obsah se udává v gramech na litr vína.

Dle obsahu zbytkového cukru a kyselinky, která se rovněž udává v gramech na litr, dělíme vína na následující:

  • Suchá vína: do 4 gramů zbytkového cukr/litr nebo až 9 g cukru/litr, přičemž rozdíl mezi obsahem cukru a kyselinky je maximálně 2 gramy
  • Polosuchá vína: zbytkový cukr do 12 gramů/litr nebo až 18 g cukru/litr, kdy rozdíl mezi obsahem cukru a kyselinky je nejvýše 10 gramů
  • Polosladká vína: zbytkový cukr v rozmezí 12-45 gramů/litr
  • Sladká vína: zbytkový cukr nad 45 gramů/litr

Již je tedy jasné, že rozdíl mezi polosuchým a polosladkým vínem tvoří výrazně odlišný obsah zbytkového cukru. Polosuché víno je spíše kyselé, povzbuzuje chuť k jídlu, takže se obvykle servíruje jako aperitiv. Polosladké víno má už vyšší obsah zbytkového cukru a působí již znatelně sladce. Kouzlo dobře udělaného polosladkého nebo sladkého vína nicméně spočívá především v harmonii mezi vyššími cukry a svěží kyselinkou. I sladké víno by tak po polknutí mělo být příjemně šťavnaté a lákat k dalšímu napití.