DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno doručujeme po celé ČR do 1-2 pracovních dnů. Vyzvednutí objednávky je možné i ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.30hod.

ZAMĚŘENO NA POVĚRY O VÍNĚ – 1. díl

Nedávno jsem opět slyšel pár zaručených pravd od zapálených milovníků vína. Proto jsem se rozhodl si na pověry o víně posvítit. 

Zaměřeno na pověry ve světě vína -1díl  OceněnáVína-CZ

Červené se podává při pokojové teplotě

První z omylů se týká teploty podávání červeného vína. Asi už jste někde slyšeli, že se červené podává při pokojové teplotě. V tvrzení je jen malý háček. A to ten, že nemluvíme o pokojové teplotě našeho vytopeného bytu, ale o teplotě hradní místnosti, mezi 16-18 °C. Pokud je červené víno servírováno teplé, výrazněji z něj vystupuje alkohol, který může přebít jinak příjemné aroma vína.

Lžička udrží bublinky na uzdě

Velmi rozšířená je i domněnka, že bublinky v otevřeném šumivém víně udrží na uzdě lžička zasunutá do hrdla lahve. S jistotou vám mohu potvrdit, že i kdyby byla lžička stříbrná, tak se jí to nepovede. Jediný jednoduchý a funkční uzávěr je zátka se 2 pacičkami, které se zaklapnou pod hrdo lahve. Bublinky tak přežijí ještě 1-2 dny od otevření.

Všem červeným vínům pomůže archivace

Další z mýtů je, že všem červeným vínům pomůže archivace, jelikož zjemní drsné třísloviny ve víně. Takže když je teď nepitelné, za pár let to bude božská mana. Ano, určitě to platí u většiny špičkových vín. U běžných vín to tak jisté není. Pokud jsou hrozny na výrobu vína sklizené nevyzrálé, poznáte to tak, že má svíravé taniny a bylinkové, „zelené“ tóny na nose i v chuti. Pak vám nepomůže ani 20 let archivace. Obecně menší potenciál archivace mají i běžná vína, vyráběná v nerezových tancích bez kontaktu s dubovým sudem a základní vína řekněme do dvou set korun, která jsou produkována spíše pro okamžitou spotřebu.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

ZAMĚŘENO NA POVĚRY O VÍNĚ - 2. díl

TOP 5 ROMANTICKÝCH VÍN & VÍNO PRO SKVĚLÝ SEX

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)