ZAMĚŘENO NA POVĚRY O VÍNĚ - 1. díl
Nedávno jsem opět slyšel pár zaručených pravd od zapálených milovníků vína. Proto jsem se na pověry o víně rozhodl posvítit.
Červené se podává při pokojové teplotě
První z omylů se týká teploty podávání červeného vína. Asi už jste někde slyšeli, že se červené podává při pokojové teplotě. V tvrzení je jen malý háček. A to ten, že nemluvíme o pokojové teplotě našeho vytopeného bytu, ale o teplotě hradní místnosti mezi 16-18 °C. Pokud je červené víno servírováno teplé, výrazněji z něj vystupuje alkohol, který může přebít jinak příjemné aroma vína.
Lžička udrží bublinky na uzdě
Velmi rozšířená je i domněnka, že bublinky v otevřeném šumivém víně udrží na uzdě lžička zasunutá do hrdla láhve. S jistotou vám mohu potvrdit, že i kdyby byla lžička stříbrná, tak se jí to nepovede. Jediný jednoduchý a funkční uzávěr je zátka s 2 pacičkami, které se zaklapnou pod hrdo láhve. Bublinky tak přežijí ještě 1-2 dny od otevření.
Všem červeným vínům pomůže archivace
Další z mýtů je, že všem červeným vínům pomůže archivace, jelikož zjemní drsné třísloviny ve víně. Takže když je teď nepitelné, za pár let to bude božská mana. Ano, určitě to platí u většiny špičkových vín. U běžných vín to tak jisté není. Pokud jsou hrozny na výrobu vína sklizené nevyzrálé, poznáte to tak, že má svíravé taniny a bylinkové, „zelené“ tóny na nose i v chuti, nepomůže vám ani 20 let archivace. Obecně menší potenciál archivace mají i běžná vína vyráběná v nerezových tancích bez kontaktu s dubovým sudem a základní vína řekněme do dvou set korun, která jsou produkována spíše pro okamžitou spotřebu.
Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz
Mohlo by vás také zajímat:
ZAMĚŘENO NA POVĚRY O VÍNĚ - 2. díl
TOP 5 ROMANTICKÝCH VÍN & VÍNO PRO SKVĚLÝ SEX
Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK