DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

JAKÁ VÍNA MAJÍ ČEŠI RÁDI? PŘEKVAPÍ VÁS VÝSLEDKY PRŮZKUMU?

Překvapí vás, jaká vína Češi preferují, nebo se přesně najdete ve výsledku výzkumu? Výzkum jsme realizovali proto, abychom více přizpůsobili sortiment našich vín vašim preferencím. No, pojďte se ostatně podívat na výsledky.

Jaká vína mají česi rádi?

 

Jaký styl vína mají Češi rádi?

Nepřekvapivě jsou nejoblíbenější vína bílá, následují vína červená, růžová a šumivá. Co mě naopak překvapilo je to, že při dotazu na víno, které lidé opravdu nepijí, vyšlo, že 20 % lidí nemá rádo šumivá vína. 

36 % lidí preferuje vína s vyšším zbytkovým cukrem. Sám jsem si uvědomil, že i mé vinné začátky byly právě u polosuchých a polosladkých vín a až pak jsem objevil kouzlo vín suchých. 

graf sladkost

Bílá raději svěžejší, červená naopak plná a mohutná

Bílá vína preferuje více než polovina lidí svěžejší a lehčí. 27 % Čechů má rádo výrazněji aromatická vína, jako je například velmi oblíbený novozélandský Sauvignon. 19 % lidí si oblíbilo plnější a zaoblenější vína typu Chardonnay z Nového světa, bílá vína na sudu, nebo plný styl Pinot Gris

Červená vína mají rádi Češi pěkně hutná, plná a koncentrovaná – v tomto stylu je preferuje 42 % lidí, 37 % lidí preferuje středně plná italská vína, španělská vína z Riojy nebo ovocný Merlot a jen 15 % má rádo lehká červená. 6 % lidí červená vína vůbec nepije.

A jaké mají rádi Češi odrůdy?

U bílých vín je pro mě překvapení, že to na plné čáře vyhrálo Rulandské šedé (Pinot Grigio/Pinot Gris), ale faktem je, že se asi není čemu divit. Jedná se o relativně neutrálnější odrůdu a obecně velmi rozšířenou i v gastronomii. Ostatně na výsledky se podívejte sami...

graf bílé víno

A jak to dopadlo u červených vín? Tady se žádné překvapení nekonalo. Cabernet, Merlot a Syrah hrají prim.

graf červené víno

Nejčastěji pijí česká vína, ze zahraničí je nejoblíbenější Francie

Tento rok jsem si dal záležet i na tom, abych vybral dobrá moravská vína. Na jaře jsem objížděl Moravu a ochutnal přes 450 vzorků vína a některá z nich vybral i do naší nabídky

Ze zahraničí je nejoblíbenější Francie, následovaná Itálií, Novým světem a Španělskem.

graf země

Děkuji všem, kteří se průzkumu účastnili – celkem jsme posbírali 153 vyplněných dotazníků, a i díky vám a vašim reakcím jsme schopni více vyladit náš sortiment dle vašich chuťových preferencí. 

Věřím, že vás výsledky zaujaly a třeba vyzkoušíte i u vás doma zajímavé srovnání vín z jednotlivých zemí nebo odrůd v našich zážitkových degustačních sadách vín.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

ZAMĚŘENO NA POVĚRY O VÍNĚ - 1. díl

JAKÝM ČERVENÝM VÍNEM ZAČÍT?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)