DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

VÍNA K ARCHIVACI - JAKÁ VÍNA SE HODÍ ARCHIVOVAT?

Archivací vína dochází k uhlazení taninů pocházejících z hroznů i dubových sudů. Víno získává bohatší charakter, je komplexnější a dochází i k jeho harmonizaci. Ale ze kterých vín může vzniknout archivní víno?

Jaká vína se hodí k archivaci OceněnáVína_CZ

U některých vín je archivace 10 a více let dokonce nutná podmínka. To se týká především vín z oblasti Bordeaux, Barola z italského Piemonte a dalších velkých vín.

Základní předpoklad k archivaci  dobrá struktura vína

Znamená to, že víno má šťavnatou kyselinku, určitou sílu chuti a bohatost těla, u červených vín navíc robustní, ale ovocně vyzrálé třísloviny. Archivačnímu potenciálu vína rovněž pomůže, pokud je víno minerální nebo bylo v dubových sudech barrique. Vodítkem může být i cena. U vín nad 300 Kč už narazíte na lahve, u kterých má význam o delší archivaci přemýšlet.

Víno k archivaci? Hodí se bílá i červená vína 

K archivaci jsou vhodná bílá i červená vína. Z bílých vín především odrůdy Ryzlink, Veltlín Chardonnay na dubovém sudu. Extrémně dlouhověká jsou i sladká francouzská vína oblasti Sauternes nebo maďarský Tokaj. Z červených se k archivaci hodí Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot, italské odrůdy Nebbiolo, Sangiovese, španělské Tempranillo

Nedozrálé hrozny nezachrání ani 30 let archivace

Pozor dejte, pokud jsou v červeném víně svíravé taniny a bylinkové, „zelené“ tóny na nose i v chuti. U hroznů, které byly sklizené nevyzrálé, třeba vlivem špatného ročníku, totiž nepomůže ani 30 let archivace. Proto se vyplatí hodnocení ročníků v jednotlivých oblastech sledovat. Super zdroj je stránka robertparker.com. Nadprůměrné ročníky z poslední doby jsou 2016, 2015, 2009 a 2005. Slabší ročník pro moravská, německá, rakouská a italská vína byl rok 2014, naopak v Bordeaux a Burgundsku se z něj vyklubal velmi slušný ročník. V každém ročníku totiž existují nějaké regionální výjimky a velmi záleží i na schopnostech vinaře. Dobrý vinař je totiž vhodnou prací na vinici schopen i ve špatném ročníku udělat velmi kvalitní víno.


Shrnutí - jaká vína se hodí k archivaci: 

  • Víno musí mít dobrou strukturu: šťavnatou kyselinku, sílu chuti, bohatost těla a u červených vín navíc robustní, vyzrálé třísloviny. Vhodná jsou i vína, která zrála v dubových sudech barrique.
  • Dobrým vodítkem je cena vína. Vína s archivačním potenciálem stojí od 300 Kč výše.
  • Bílé odrůdy, které se hodí k archivaci: Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Chardonnay, Tokaj.
  • Červené odrůdy, které se hodí k archivaci: Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot, Sangiovese, Tempranillo.
  • Víno musí být vyrobeno z dozrálých hroznů. To poznáte podle toho, že víno nemá svíravé taniny a bylinkové tóny na nose a v chuti.
  • Vyplatí se sledovat hodnocení ročníků z jednotlivých vinařských oblastí.

 

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

DUBOVÝ SUD BARRIQUE VE VÍNĚ JE VĚDA

BIO, NEBIO - ODHALENÍ TAJEMSTVÍ BIO VÍN

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení