DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno doručujeme po celé ČR do 1-2 pracovních dnů. Vyzvednutí objednávky je možné i ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.30hod.

ZAMĚŘENO NA POVĚRY O VÍNĚ – 2. díl

Dnes bych rád vyvrátil další mýty v rámci minule započaté osvěty zažitých pověr o víně

Zaměřeno na pověry ve světě vína -2díl OceněnáVína-CZ

Šroubovací uzávěr je pro nekvalitní vína

Často se setkávám s názorem, že vína se šroubovacím uzávěrem jsou obecně méně kvalitní než vína s korkem. Není tomu tak. Zásluhu za rozšíření šroubovacích uzávěrů u kvalitních vín mají především novozélandské Sauvignony. Vinaři z Nového Zélandu totiž chtěli i u svých top vín zachovat co nejdéle jejich pověstnou svěžest a expresivní aroma. Šroubovací uzávěry tak pro ně představovaly jasnou volbu a používají je bezmála už 20 let. Poté se rychle rozšířily do Austrálie, kde je najdete i na vínech červených, klidně za tisíc korun. A poslední dobou si šroubovací uzávěry oblíbili i evropští vinaři. Setkáme se s nimi především u svěžích Ryzlinků z Německa a rakouských Veltlínů, a to od základních vín až po vína s cenovkou často přesahující i 500 korun. Nemusíte se bát ani 3-5leté archivace. Vína se šroubovacím uzávěrem budou zrát oproti vínům s korkem sice pomaleji, protože na vývoj vína v lahvi působí primárně čas, vzduch jen minimálně, ale díky tomu si zachovají delší dobu svůj ovocný charakter, expresivnost a svěžest. U vín určených na delší archivaci bude samozřejmě hlavní roli stále hrát klasický přírodní korek.

Morava nemá dobrá červená

Rád bych dnes také vyvrátil názor, že Morava nemá dobrá červená vína. Moravští vinaři dlouhodobě dokazují, že umí vyrobit skvělá červená a každý rok se lepší. Pomáhá jim také teplejší počasí. Jediný problém je většinou poměr cena vs. kvalita. Bohužel, dle mého názoru, zatím stále platí, že když je moravské červené dobré, je taky poměrně drahé. Ale každopádně doporučuji vyzkoušet třeba špičkový Pinot Noir od vinařství Stapleton-Springer nebo od Petra Kočaříka. Na příjemnou kvalitu červených dosahuje vinařství Botur, Čech nebo Moravíno Valtice a určitě najdete i mnohá další. Osobně preferuji odrůdy Pinot Noir, Frankovku, André, Zweigeltrebe, které na Moravu, podle mého názoru, patří a sedí jí více než mezinárodní odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

MÁ SKLENIČKA VLIV NA CHUŤ A VŮNI VÍNA?

JAKÁ VÍNA OTEVŘÍT K HORORU, KOMEDII NEBO EROTICKÉMU FILMU?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)