OBJEVTE TAJEMSTVÍ PÁROVÁNÍ VÍNA A SÝRA

Přemýšlíte, jak si zpestřit setkání s přáteli nebo potěšit svou drahou polovičku? Zkuste párování sýra a vína.

iStock_000065197205_Double small

Stačí si projít 4 jednoduchých tipů a vyladíte vaše gurmánské zážitky k dokonalosti.

1, Intenzita a vyzrálost sýra to je oč tu běží

Sýr se stejně jako víno vyvíjí a zraje, proto je třeba brát v potaz při párování s vínem jeho intenzitu.

Mladý měkký je většinou lehčí a jemnější s mléčnou chutí – hodí se k němu svěžejší a lehčí vína typu jako Sauvignon blanc, Riesling, Veltlínské zelené, suché a ovocné rosé nebo šťavnaté ovocné červené s nízkými taniny.

Při zrání sýra se vůně a chutě se stávají mnohem intenzivnější. V sýru se objevují tóny žampion, oříšků a někdy až lesního podrostu. Tady je dobrou volbou například vyzrálý Pinot Noir z Burgundska červené Bordeaux, španělská vína z regionu Rioja, ale i plnější a intenzivní vína. Z českých vín vyzkoušejte třeba vyzrálou Frankovku nebo André.

2, Párujte sýry a vína ze stejného regionu – ulehčíte si tak starosti

U tohoto se nemůžete splést. Sýry a víno spolu existují po staletí a většinou platí, že spolu výborně chuťově ladí. Pokud máte možnost sehnat sýr a víno ze stejného regionu máte vyhráno.

Skvělá je kombinace čerstvého kozího sýra z oblasti Loiry ve Francii a vína odrůdy Sauvignon blanc. Tato odrůda v oblasti prakticky vznikla. Nebo sýr typu brie alternativně náš hermelín s Rulandskám modrým nebo Chardonnay na sudu, které nádherně podtrhnou chutě sýra s ušlechtilou plísní.

3, Hledejte stejné nebo kontrastní chutě

Například k hermelínu se může hodit jak bohaté na sudu zrající Chardonnay které nádherně doplní bohatost, krémovost a oříškovost sýra, ale stejně tak svěžejší šumivé víno, které naopak díky svým bublinkám a svěžesti sýr odlehčí.

Obecně ale spíše platí hledat vína podobné intenzity jako je sýr.

4, Pozor na taniny v červeném víně

Vína s vyššími taniny (svíravá složka chuti červeného vína) se perfektně hodí k bohatším vyzrálým a tvrdým sýrům a skvěle se váže na jejich bohatou a smetanovou strukturu.

Pozor si ale dejte u měkkých mladých a lehčích sýrů, tam vyšší taniny ještě více vystoupí a vytvoří až nepříjemnou metalickou chuť.

Nestačí vám 4 tipy? Podívejte se na první díl infografiky kurz párování sýru a vína.