DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

Archivní víno

Archivní víno je takové víno, které se uvádí do prodeje nejméně tři roky od roku sklizně.

Rozhodně nelze archivovat každé víno, ne všechna k tomu mají ideální vlastnosti, navíc značná část vín, se kterou se setkáme na trhu, je určena k okamžité spotřebě.

Při archivaci se bere v potaz potenciál zrání vín, který je dán vyšším obsahem alkoholu, dobrou strukturou, tzn. šťavnatou kyselinou v harmonii s komplexnějším charakterem vína, vyzrálými ovocnými tříslovinami u červených vín a slanou mineralitou u bílých vín. Ve víně se pak díky několikaletému zrání rozvíjí nové chutě a vůně, které mu přidávají na komplexitě a bohatosti. Archivace rovněž zjemňuje charakter třísla a vyhlazuje výraznou chuť dubového sudu tak, aby byla v rovnováze s ovocnou složkou vína.

Archivní víno může být bílé i červené. Z odrůd bílých vín lze archivovat například známý Ryzlink, Chardonnay či Sauvignon a bílá vína zrající na dubových sudech barrique, z červených pak třeba Cabernet Sauvignon, Merlot nebo Pinot Noir

Samozřejmě je potřeba vytvořit vínu ideální podmínky pro zrání, mezi které patří kupříkladu stálá, nekolísající teplota, která se pohybuje okolo 10 °C, dále správná vlhkost prostředí, ticho a tma – popis odpovídá tradičním vinným sklípkům, které jsou s archivními víny neodmyslitelně spjaty.

TIP: Přečtěte si náš článek o tom, která vína se hodí k archivaci.