DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

CABERNET SAUVIGNON - VÍNO S VELKÝM POTENCIÁLEM

Cabernet Sauvignon je jednou z nejrozšířenějších červených odrůd. Pochází z francouzského Bordeaux a je nepostradatelný nejen ve vínech této světoznámé oblasti. Vína postavená na kvalitním Cabernetu jsou dlouhověká, strukturovaná, s krásnou tmavě červenou barvou a najdete v nich často odrůdově typické ovocné tóny černého rybízu, švestek a kořenitosti ušlechtilého dřeva. Pojďme se podívat, kde najdete ty nejlepší Cabernety, které země se na ně zaměřují a k jakému jídlu si sklenku Cabernet Sauvignon dopřát.

 

cabernet sauvignon

Historie Cabernetu Sauvignon

Odrůda Cabernet Sauvignon je jednou z nejznámějších odrůd červeného vína. Historie této odrůdy sahá až do 17. století, kdy vznikla přirozeným křížením odrůd Cabernet Franc a Sauvignon Blanc ve francouzském regionu Bordeaux. V průběhu 19. století se stala čím dál populárnější a rozšířila se do dalších regionů Francie. Během 20. století se pak začal exportovat do dalších světových zemí a díky své bohaté chuti si získal mezinárodní uznání a mnoho vinařských oblastí začalo Cabernet Sauvignon pěstovat. V zemích USA a nového světa vznikaly nové styly této odrůdy díky rozdílným klimatickým podmínkám. Díky své popularitě a úspěchu se Cabernet Sauvignon stal symbolem elegantního a vysoce kvalitního vína.  

Charakteristika Cabernetu Sauvignon

Cabernet Sauvignon je červené víno známé pro svou vysokou kvalitu a plnou chuť. Obvykle má plné tělo a intenzivní chuť s výraznými tříslovinami, ovocnými tóny černého rybízu, ostružin a třešní spolu s kořeněnými tóny a tabákovými nuancemi. Typická je také dlouhá dochuť. Aroma je intenzivnější a komplexní, rozeznáte ovocné tóny, tabák a koření, charakteristické jsou i dřevité tóny ze zrání v sudech.

Vína této odrůdy mají rubínovou až temně fialovou barvu a jelikož disponují schopností stárnutí a zrání v láhvi, s vývojem se barva může změnit až do tmavě rudé.

cabernet sauvignon vinice

Kde se Cabernet Sauvignon pěstuje?


Tato odrůda je oblíbená po celém světě a pěstuje se ve vinařských regionech napříč významnými oblastmi v zemích jako je

 • Francie: Cabernet Sauvignon je ve Francii tradičně pěstován v Bordeaux, zejména v podoblastech Médoc, Pauillac, Margaux a Saint Émilion. Kromě toho je ale velmi rozšířen i v regionu Langueoc-Roussillon. Je často elegantní, se skvělou strukturou a výborně vyjadřuje terroir dané oblasti. Bordeaux Cabernety jsou plnější, s výraznými tříslovinami, ovocnými tóny a nuancemi tabáku. V Provence narazíte spíše na svěží, ovocný Cabernet s bylinnými tóny.
 • USA: Ve Spojených státech Cabernet najdete především v Kalifornii - oblasti Napa Valley, Sonoma County a Paso Robles jsou významné nejen díky této odrůdě. Mezi dalšími státy USA, kde se Cabernet pěstuje, nesmí chybět Oregon a Washington. Americké Cabernety jsou často intenzivnější, velmi ovocné a s bohatou paletou chutí. Mají vyšší obsah alkoholu, výraznější třísloviny, které přispívají k plné chuti a robustnímu dojmu, a ovocné tóny jej vyvažují a doplňují víno o šťavnatost.
 • Austrálie: Cabernet Sauvignon najdete v australských regionech Coonawarry, Margaret River, Barossa Valley a McLaren Vale. Charakteristické pro něj jsou ovocné tóny, s výraznou strukturou a tříslovinami, dřevité tóny a jemné nuance vanilky, skořice a cedru.Eukalyptus
 • Chile: Mezi chilské významné oblasti patří Maipo Valley, Colchagua Valley a Aconcaqua Valley. Chilský Cabernet Sauvignon nabízí bohaté ovocné tóny, sladší a plnější chuť s jemnějšími tříslovinami. Některá vína mají i výraznější bylinné a kořeněné tóny, můžete rozeznat tóny pepře, eukalyptu a máty.
 • Itálie: Cabernet v Itálii najdete především v oblastech Piemont a Toskánsko. Je často dobře strukturovaný s výraznými tříslovinami a ovocnými tóny, které přispívají ke sladší plné chuti a šťavnatosti. Některé italské Cabernety výrazně zrcadlí bylinné a kořeněné tóny po zeleném pepři, eukalyptu, tymiánu a rozmarýnu. V Toskánsku se tato odrůda často kombinuje s odrůdou Sangiovese a vzniká Super Tuscan. obecně ovocnější a jako yb sladší dojem než BDX i když je víbno suché 
 • Španělsko: Ve Španělsku najdete Cabernet v regionech Penedés, Priorat a Ribera del Duero. Víno bude spíše intenzivnější, s výraznými tříslovinami a koncentrovanými ovocnými tóny po třešních, ostružinách a švestkách. Rozdíly mezi jednotlivými oblastmi tkví ve vlivu středomořského klimatu a naopak klimatu kontinentálního. Většina španělských Cabernetů mají skvělou schopnost stárnutí a potenciál vývoje, při kterém se víno zjemní a získá komplexnost.

cabernet sauvignon jídlo

Jak párovat Cabernet Sauvignon s jídlem?

Cabernet Sauvignon je velmi vyvážené červené víno s výraznějšími tříslovinami a ovocnými tóny, díky čemuž je vhodné ho párovat s různými pokrmy a chutěmi. Pojďme se podívat na několik tipů, k čemu si dát sklenku této odrůdy.

 • Hovězí maso: červené maso se obecně skvěle hodí k červenému vínu, vyzkoušejte sklenku Cabernetu Sauvignon ke grilovanému steaku, hovězím dušeným ragú nebo hovězím biftekem s pepřovou nebo houbovou omáčkou.
 • Jehněčí maso: jehněčí kotlety nebo ragú bude perfektní k ovocným tónům a jemným tříslovinám. Spolu s dušenou zeleninou nebo pečenými brambory vznikne úžasná a vyvážená kombinace.
 • Zvěřina: divočina, pečené jelení maso, divočák nebo zvěřinové ragú - přesně k takovým pokrmům si jistě vybavíte červené víno. A zrovna Cabernet Sauvignon svou ovocnou chutí a bylinkovými tóny náramně vyváží chuť zvěřiny a podpoří chutě masa. Skvělou volbou jsou vína Cabernet Sauvingon z Bordeaux, která dokonale podtrhují charakter zvěžiny a nepřebéjí ji výraznou ovocností jaká je vlastní por Cabernety z Nového světa.
 • Sýry: dostatek struktury a tříslovin vyrovná i intenzivnější chutě tvrdých sýrů jako je čedar, gouda, parmezán nebo pecorino.
 • Grilované maso: Cabernet si vychutnáte i při letní grilovačce, ať už zvolíte burgery, grilované kotlety nebo steaky, či zeleninové i masové špízy.
 • Houby: chuťový profil vína dobře doplní i aromatické houbové pokrmy jako je houbové rizoto, různé omáčky nebo maso připravované přímo na houbách - nutno podotknout, že k houbovým pokrmům se hodí především vína zrající v dubových sudech.
 • Dezerty: Cabernet Sauvignon vytváří příjemný kontrast s hořkou čokoládou, ale pozor čokoláda by měla mít co nejmenší obsah cukru, jinak ve víně vytáhne výrazně jeho kyselinku a nebude působit harmonicky. Není vhodná ani čokoláda výrazně nad 70% kakaové hmoty, jelikož pak ve víně výrazněji vytahuje taniny a narušuje tak párování.

Zajímavost

Cabernet Sauvignon je velmi známý pro svou schopnost stárnutí a vývoj v čase. Kvalitní vína této odrůdy mohou stárnout několik desetiletí a rozvíjet své komplexní profily chutí a vůní.

V Bordeaux je Cabernet Sauvignon často používán pro výrobu cuvée - směsi různých odrůd. Spojují jej s Merlotem, Cabernetem Franc nebo Petit Verdot. Vzniklá vína jsou známá jako Bordeaux-style cuvée a některá z nich jsou považována za skutečně prestižní a uznávaná vína.

balíček cabernet sauvignon

Pokud byste Cabernet Sauvignon rádi ochutnali, porovnali láhve z různých regionů a koutů světa, doporučujeme vyzkoušet balíček Cabernetů, který obsahuje vína od plného ovocně kořenitého Cabernetu z Austrálie, až po vyladěný francouzský Cabernet z Bordeaux. Objevte s námi rozmanitost stylů, které  Cabernet Sauvignon nabízí.

Přeji Vám krásné zážitky nejen se svěžími víny odrůdy Cabernet Sauvignon.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

ČERVENÉ VÍNO GRENACHE - OSLOVÍ VAŠE SMYSLY

MALBEC - FRANCOUZSKÉ ČERVENÉ, KTERÉ VÁS OČARUJE

SANGIOVESE - TRADIČNÍ TOSKÁNSKÉ ČERVENÉ

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)