DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

MALBEC - FRANCOUZSKÉ ČERVENÉ, KTERÉ VÁS OČARUJE

Malbec je červené víno z Francie purpurové barvy s bohatou ovocnou chutí, kterého ale spíše znáte z argentinské Mendozy. Pojďme se společně podívat, jaký je rozdíl mezi francouzským, argentinským a chilským Malbecem, v jakých regionech ho najdete a k jakému výbornému jídlu si sklenku tohoto rudého, kořeněného a plného červeného dát.

 

malbec 1

Historie Malbecu

Červená odrůda révy Malbec je původem z Francie. Jeho kořeny sahají do starověku, a ačkoli se několikrát stěhoval, nakonec se usadil v jihozápadním francouzském regionu Cahors. Jméno odrůdy je pravděpodobně odvozeno od jména rolníka, který odrůdu šířil. Časem se začal Malbec pěstovat v dalších francouzských regionech včetně Bordeaux, kde se stal jednou z hlavních odrůd pro cuvée. V 19. století putoval dál do Argentiny, kde získal nové charakterové rysy a chuťový profil, který se rozvíjel na základě rozdílného klimatu a půdy. V posledních desetiletí se Malbec rozšířil i do Chile, USA - zejména Kalifornie a Austrálie. 

 

Charakteristika Malbecu

Malbec je známý svou purpurovou až tmavě fialovou barvou, která je často velmi intenzivní.

Víno disponuje bohatou ovocnou chutí s tóny ostružin, švestek a černých třešní. Obvykle je víno suché a můžete v něm rozeznat i bylinné a kořeněné tóny jako černý pepř a tabák. Ve vůni opět dominuje červené ovoce, tóny černého pepře, skořice i lékořice, tymián, levandule a jiné sušené byliny. Často rozeznáte i vůni vanilky, dřeva a tabáku, pokud víno zrálo v dubovém sudu. Některé láhve připomínají i minerální tóny mokrých kamenů.Decentní třísloviny dodávají zajímavou a robustní strukturu. Střední až plné tělo vytváří plnou a hutnou chuť, jeho struktura a koncentrace ho činí ideálním pro stárnutí v sudu. Kyselost Malbecu je obvykle střední až vyšší, díky čemuž víno působí stále živě a svěže, i přes svou plnost. 

malbec 2

Kde se Malbec pěstuje?

  • Francie - Malbec pochází právě z francouzského regionu Cahors, kde je známý jako Côt nebo Auxerrois. Cahors je nejdůležitějším pěstitelským regionem pro tuto odrůdu. Vápencové půdy dodávají vínu charakteristické minerální tóny.
  • Argentina - Malbec se tady velmi liší, vyšší nadmořská výška umožňuje pomalejší zrání hroznů a vývoj intenzivních ovocných tónů. Víno je obvykle plnější a sytější. Největší oblastí pěstování Malbecu je Mendoza na úbočí pohoří And, dále také San Juan severně od Mendozy, La Rioja nebo Salta, která je nejvýše položeným vinařským regionem na světě - nadmořská výška zde dosahuje až 3000 m.n.m., což umožňuje pomalejší zrání hroznů a vývoj intenzivní ovocné chuti.
  • Chile - v regionu Central Valley disponuje středomořským klimatem a tedy ideálními podmínkami pro pěstování hroznů s dlouhým vegetačním obdobím. Malbec je tady sytý, výrazně ovocný s tóny ostružin a švestek. Valle de Uco na východním svahu And produkuje spíše více vyvážené a kořeněné víno s jemnějšími tříslovinami. 
  • Kalifornie - v regionech Napa Valley, Sonoma Country nebo Paso Robles najdeme Malbec s výraznými ovocnými tóny, jemnými tříslovinami a jelikož často zrají v dubových sudech, tak i s kořeněnými tóny vanilky nebo tabáku. 

malbec 3

S jakým jídlem Malbec párovat?

Malbec je skvělé víno na párování s různými druhy jídla. Jeho bohatá ovocná chuť, plné tělo a výrazné třísloviny mu umožňují se vyrovnat i plnějším a výraznějším chutím. Pojďme se podívat na některé zaručené tipy, které vám pomohou sklenku Malbecu zkombinovat s jídlem.

  • Grilované maso - grilované hovězí, vepřové nebo jehněčí maso skvěle doplní jemné třísloviny a ovocné tóny vína, které dodá jídlu komplexitu a pozvedne ho na další úroveň.
  • Steak - sklenka Malbecu a steak je ideální kombinace. Víno skvěle zvládne výraznější chutě koření i tučnějšího masa, zvládne se vyrovnat i syrovějšímu a krvavějšímu steaku, jeho bohatá ovocnost a pevný základ nic nerozhodí.
  • Divočina - červené maso a červené víno je obecně výborná kombinace, jelení nebo dančí maso vyrovná kořeněné víno s robustnějším charakterem - jako je právě Malbec.
  • Mexická kuchyně - i kořeněné a aromatické pokrmy mexické kuchyně - jako je tacos, enchilada nebo chilli con carne, Malbec hravě zvládne a výtečně doplní.
  • Sýry - tvrdší sýry typu parmezán, gruyére nebo cheddar budou výborným doplňkem ke sklence Malbecu, kyseliny a třísloviny vyváží mastnější sýr a vytvoří harmonickou kombinaci chutí.
  • Tmavá čokoláda - sladká čokoláda a ovocné tóny Malbecu si také výborně rozumí. Ať už zvolíte čokoládu samotnou nebo zakomponovanou do nějakého dezertu, nikdy neuděláte se sklenkou Malbecu chybu.

Přeji Vám krásné zážitky nejen s červenými víny odrůdy Malbec.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

RULANDSKÉ MODRÉ - ČERVENÝ KLENOT Z BURGUNDSKA

BARBERA - VÍNO S DUŠÍ PIEMONTU

SANGIOVESE - TRADIČNÍ TOSKÁNSKÉ ČERVENÉ

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)