DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

SANGIOVESE - TRADIČNÍ TOSKÁNSKÉ ČERVENÉ

Není to zrovna nejznámější odrůda červeného vína, ale rozhodně stojí za pozornost. Sangiovese je toskánský klenot, který perfektně zrcadlí terroir a překvapí vás svou všestranností a různými styly. Perfektní víno k italským špagetám, pizze ale i hořké čokoládě. Pojďte s námi objevit tuto tajemnou odrůdu a nechte se inspirovat nápady na párování s jídlem.

 

sangiovese 1

Historie odrůdy Sangiovese

Historie Sangiovese sahá až do dob starověkého Říma, poprvé byla odrůda zmíněna v písemných pramenech z 16. století, ale může mít kořeny ještě mnohem staršího původu. Během středověku byla pěstována hlavně ve střední Itálii, zejména v Toskánsku. Často se využívala k výrobě domácích vín. Během minulého století se Sangiovese proměňovalo a rozšiřovalo do dalších světových zemí. Stále ale stojí v čele tradičních italských odrůd. Byla zavedena řada zákonů a klasifikací, které definují vína vyrobená ze Sangiovese a přispěla k rozvoji vína s prestižním označením DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita).

 

Charakteristika Sangiovese

Sangiovese je významná italská odrůda červeného vína, která je považována za jednu z nejvýznamnějších a nejrozšířenějších odrůd v Itálii, zejména pak v Toskánsku. Je také základní složkou Chianti, Brunello di Montalcino (která je dodnes jedním z nejdražších italských vín) a Vino Nobile di Montepulciano.

Víno má typický ovocný charakter s tóny červeného ovoce, jako jsou třešně, jahody a maliny. Rozeznáte i kořeněné a bylinné tóny v závislosti na původu hroznů a technice zpracování. Sangiovese má výraznou kyselost a vysoký obsah tříslovin, což dává vzniknout vínu s dobrou schopností stárnutí - třísloviny integrují a víno získává na komplexitě a harmonii. Víno je velmi citlivé na terroir - na půdu, klimatické podmínky a nadmořskou výšku, kde jsou hrozny pěstovány. Snadno tedy odráží svůj původ.

sangiovese 2

Kde se Sangiovese pěstuje?

Sangiovese se liší v závislosti na terroir, původu hroznů, klimatických podmínkách i nadmořské výšce. Každá země, která jej pěstuje, do vína vtiskne originální a výjimečný charakter. 

Toskánsko - domov této odrůdy. Sangiovese z Toskánska má vysokou kyselost, střední až plné tělo, výrazné tóny červeného ovoce a kořeněné nuance. Většinou má také vysoký obsah tříslovin. Vyrábí se z něj Chianti, které je lehčí a svěží, nebo Brunello di Montalcino, které je více koncentrované.

Marche, Umbria a Emilia - Romagna - Sangiovese z těchto oblastí je velmi podobné těm toskánským, s důrazem na ovocnost, kyselost a vyšší obsah tříslovin.

  • USA - Kalifornie - v Kalifornii je Sangiovese známé jako Cal-Ital. Víno je spíš plnější a více ovocné než italská verze. I kyselost je jemnější a neobsahuje tolik tříslovin.
  • Austrálie a Argentina - Sangiovese pěstují často v kombinaci s jinými odrůdami nebo tvoří blendy a cuvée různých odrůd. Sangiovese samotné však mají plnější, s výraznými tóny červeného ovoce a jemnými tříslovinami.

sangiovese 3

Párování jídla se Sangiovese

  • Italská kuchyně - perfektní kombinací bude Sangiovese s rajčatovými omáčkami, těstovinami, pizzou nebo třeba lasagnemi či pravým italským rizotem. Skvěle doplní i jídla s parmezánem.
  • Maso - ať už grilované kuřecí, vepřové, hovězí nebo jehněčí. Zejména pokud maso doplňuje bylinková omáčka nebo glazura, vznikne úžasně harmonické spojení chutí. U kuřecího masa klidně zvolte rajčatovou omáčku nebo sušená rajčata a bylinky.
  • Zelenina - ke grilované zelenině, zeleninovému salátu nebo klidně těstovinovému s kuřecím masem se Sangiovese skvěle hodí.
  • Pikantní jídla - Sangiovese dobře zapadne i tady, pikantní omáčky nebo exotické koření nepřebije chuť svěžího a ovocného vína, naopak se navzájem chutě podpoří a vyváží.
  • Tmavá čokoláda - i u dezertů nebo sladké tečky může Sangiovese hrát svou roli. Zkuste jej k hořké čokoládě s vysokým podílem kakaa nebo různým zákuskům právě s kvalitní tmavou čokoládou.

 

Přeji Vám krásné zážitky nejen se svěžími víny odrůdy Sangiovese.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

HIBERNAL - LETNÍ A SVĚŽÍ ODRŮDA, KTERÁ ROSTE I V CHLADNÉM PODNEBÍ

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

MALBEC - FRANCOUZSKÉ ČERVENÉ, KTERÉ VÁS OČARUJE

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)