DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

PÁLAVA - VOŇAVÁ, SLADKÁ A Z MORAVY

Pálava je česká odrůda vyšlechtěná v Brně, která je plná ovoce, koření a harmonie. Je známá pro své charakteristické aroma, které vás omámí a svádí k další skleničce. Její sladší charakter si získá každého, i toho, kdo vínu vyloženě neholduje. Co se za touto mladou odrůdou skrývá a k čemu si skleničku Pálavy vlastně dát? Pojďte se s námi podívat na hrozen této moravské odrůdy.

 

pálava 1

Historie odrůdy Pálava

Pálavu vyšlechtil významný český vinařský šlechtitel Ing. Vilém Kraus v 50. letech 20. století ve Výzkumném ústavu vinohradnickém v Brně. Odrůda pálava vznikla zkřížením Müller Thurgau a Tramín červený. Cílem bylo vytvořit odrůdu, která uspokojí volání Čechů po kvalitních bílých hroznech v našem vinařství. Pálavu najdete převážně na moravských vinicích, je velmi oblíbená a považuje se za jednu z nejlepších bílých odrůd révy v Česku.  

Charakteristika Pálavy

Pálava je bílá odrůda, která se vyznačuje silnou a výraznou paletou vůní. Ucítíte vůně květin, exotického ovoce jako je ananas, mango, marakuja, tóny růží, litchi a lehké kořenitosti. Odrůda pálava je plná, s harmonickou chutí, velmi vyvážená, s jemnou sladší dochutí. Kromě sladkosti může mít i svěží kyselost a lehkou hořkost, která dodává vínu strukturu a vyváženou chuť. Pálava je velmi odolná odrůda, dokáže se bránit vůči mrazu i různým chorobám vinné révy. Z této odrůdy se často vyrábí ledová vína - vína, která se vyrábí ze zmrzlých hroznů, takže mají vysoký obsah zbytkového neprokvašeného hroznového cukru a nižší obsah alkoholu. Ledová vína se považují za vzácnou a lahodnou delikatesu.

Pálava 2

Kde se Pálava pěstuje?


Pálava se pěstuje u nás v České republice, konkrétně v rámci vinařských oblastí na Moravě. Pojďme se podívat na jednotlivé oblasti, které tuto odrůdu pěstují.

  • Mikulovská podoblast - tato oblast se nachází v jižní části Moravy poblíž Mikulova. Mikulovská podoblast je jedna z nejteplejších oblastí České republiky a její klima je příznivé právě pro růst a zrání vína. Pálava z této oblasti bývá obvykle silně aromatická s výraznější kyselostí.
  • Velkopavlovická podoblast - oblast na jihu Moravy poblíž Břeclavi s vinařskou historií sahající až do středověku. Víno z této oblasti je charakteristické svou plností, harmonií a vyvážeností. Pálava odsud bude spíše jemnějšího aromatického profilu se sladkými tóny ovoce.
  • Slovácká podoblast - tato oblast se rozkládá na východě Moravy v okolí Hodonína a Uherského Hradiště. Slovácko je kopcovité, se slunným klimatem. Pálava z této oblasti nabízí bohatou aromatickou paletu, výraznou ovocnost v chuti a osvěžující kyselost.

pálava 3

Jak párovat Pálavu s jídlem?

Pálava je odrůda s bohatou škálou vůní a dobrou strukturou, takže je skvělou volbou k mnoha pokrmům a chutím. Pojďme se podívat na některé osvědčené tipy, kde vás sklenka Pálavy zaručeně nezklame.

  • Aperitiv - díky osvěžujícímu charakteru a výraznějšímu aroma Pálavy určitě neuděláte chybu, pokud ji zvolíte na přípitek nebo jako aperitiv před podáváním hlavního chodu. Příjemně vychlazené víno můžete podávat samotné nebo spolu s jemnějším a středně tučným sýrům, ořechům nebo sušenému ovoci.
  • Sýry - víno a sýry je vždycky dobrý nápad. K Pálavě zvolte jemné nebo středně tučné sýry jako je kozí sýr, brie, camembert nebo plísňové sýry. Kombinace bohatého aromatického vína s krémovými sýry vytvoří úžasnou harmonii chutí.
  • Kuřecí maso - vyzkoušejte Pálavu v kombinaci s grilovaným kuřetem, lehkým svěžím salátem s kousky kuřecího masa nebo přírodním plátkem s bylinkovou či citrusovou omáčkou.
  • Asijská kuchyně - exotické ovocné tóny a kořeněné nuance Pálavy se dobře snoubí i s pokrmy čínské, thajské nebo vietnamské kuchyně. Zaměřte se na recepty s krevetami, kuřecím masem nebo zeleninou a doplňte je sladkokyselou omáčkou. 
  • Mexická a indická kuchyně - Pálava může být zajímavou volbou i pro kořeněnější jídla, která harmonicky vyváží svou sladkostí a ovocností. Aromatický charakter vína příjemně podtrhne i ostřejší koření a chutě. 

 

Přeji Vám krásné zážitky nejen se svěžími víny odrůdy Pálava.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

RYZLINK VLAŠSKÝ - SKVOST MORAVSKÝCH VINIC

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ - PIKANTNÍ A ŠŤAVNATÝ FAVORIT SOMMELIÉRŮ

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)