BLESKOVÝ PRŮVODCE PÁROVÁNÍ VÍNA A JÍDLA Z GRILU

Máte rádi víno, ale nejste si jistí, jak je párovat k jídlu při grilování? Chcete za 60 sekund proniknout do párování jídla z grilu? Tak čtěte dál...

Grilování - cover mood foto ocenenavinaCZ

  

JAK PÁROVAT VÍNO A JÍDLO Z GRILU?

Jak párovat grilované RYBY?

K lehčím úpravám bělomasých ryb se hodí Sauvignon Blanc. Vybral bych elegantní víno z francouzké oblasti řeky Loiry. Dále se k rybě hodí i suchý Ryzlink z Německa  nebo minerálně šťavantý italský Pinot Grigio z oblasti Vento.

U masitějších ryb typu losos, tuňák, mečoun se pak velmi dobře hodí suché rosé  a dobrou volbou je i lehčí styl ovocného Merlotu bez výrazného kontaktu se sudem.

Grilování - losos, ryba a párování s ocenenavinaCZ

 

Jak párovat grilované KUŘECÍ MASO?

Ke kuřecímu masu se obecně velmi dobře hodí víno Chardonnay, pokud je úprava jemnější, třeba is použitím citronové šťávy doporučuji spíše lehčí variantu, pro běžné úpravy s grilovacím kořením můžete použít i ovocnější verzi této odrůdy z Austrálie nebo Chardonnay s lehkým projevem sudu.

Neztratí se ani růžové suché víno a červená vína odrůdy Pinot Noir.

Grilování - kuře a párování s ocenenavinaCZ

 

Jak párovat BURGERY?

Burgery s vínem naprosto miluji a mohl bych o nich napsat celý článek, což jsem taky udělal zde :).

Burgery mě vlastně přivedly k myšlence napsat článek o kombinování vín a jídla z grilu - proč? jednoduše jsem jednou ochutnal s burgerem australský Nine Stones Shiraz z Barossa valley a už jsme nemohl jinak. Více economy varianta je tento Shiraz nebo můžete zkusit i španělské Tempranillo z Riojy.

Grilování - burger a párování s ocenenavinaCZ

 

Jak párovat griované VEPŘOVÉ MASO?

K vepřovému masu doporučuji především španělská červená vína z Riojy (odrůda Tempranillo). Jsou dostatečně plná na to, aby ustála bohaté chutě grilovaného vepřového a zároveň mají dobrou kyselinkum, která osvěží chuť prorostlého masa. Alternativně mě napadá ještě víno Chianti z Toskánska. U tučnějších kousků by mohl dobře posloužit i šťavnatý neměcký Riesling.

Grilování - asie, vepřové a párování s ocenenavinaCZ

Jak párovat grilované HOVĚZÍ STEAKY?

Tady je to jednoznačně volba hutnějších červených vín s dobrou strukturou a vyzrálými taniny, které se skvěle naváží na maso.Moje preferovaná volba je Cabernet Sauvignon, Malbec nebo australský Shiraz.

Grilování - steak a párování s ocenenavinaCZ

Jak párovat grilované KLOBÁSY?

Ke světlým kolobáskám doporučuji svěžejší vína typu Ryzlink, k pikantnějším a hutnějším klobáskám se pak skvěle hodí španělská vína odrůdy Tempranillo.

Grilování - klobásy a párování s ocenenavinaCZ

Jak párovat grilovaný SÝR?

Ke grilovanému sýru se velmi dobře hodí Chardonnay s dotekem sudu nebo alternativně můžete párovat třeba i s červeným vínem Cabernet Sauvignon.

Grilování - sýr a párování s ocenenavinaCZ

Jak párovat grilovanou ZELENINU?

Ke griované zelenině se hodí možná pro něko ho překvapivě plnější Chardonnay - olej, koření a grilování dá zelenině plnější chuť, takže běžněji párovaný Ryzlink a Sauvignon, které se perfektně hodí k čerstvýmm zeleninovým salátům mohou ztrácet dech. Ke grilovaným rajčatům a parikám se bude hodit lehké italské červené z Toskánska  - Chianti nebo španělská vína odrůdy Tempranillo.

Grilování - zelenina a párování s ocenenavinaCZ

Jak si jednoduše vína vhodná ke grilování vyzkoušet? 

Dočetli jste až sem a máte chuť párování vína při grilování vyzkoušet? Sestavil jsem pro vás 3 degustační sady vín vhodných ke grilování a párování s jídlem z grilu. Nemusíte tak nic řešit a na 1 klik si vybrat zda preferujete Bílá vína, Červená vína nebo Mix vín na grilování. Všechny balíčky jsou pro vás navíc s DOPRAVOU ZDARMA.

Bílá vína na grilování newMIx vína na grilování newČervená vína na grilování

 

Přeji vám krásné zážitky při kombinování vína a jídla připraveného na grilu. Pokud se vám článek líbil a byl pro vás užitečný, prosím o jeho sdílení.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

JAK PÁROVAT BURGERY S VÍNEM A KDY SI DÁT RADĚJI COLU?

DESATERO PÁROVÁNÍ VÍNA A JÍDLA

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)