BLESKOVÝ PRŮVODCE PÁROVÁNÍ VÍNA A JÍDLA Z GRILU

Už vás nebaví na grilovačce jen usrkávat lahváče?  Máte rádi víno, ale nejste si jistí, jak je párovat k jídlu z grilu? Chcete za 60 sekund proniknout do párování jídla z grilu? Tak čtěte dál...

Grilování - cover mood foto ocenenavinaCZ

 

 

JAK PÁROVAT VÍNO A JÍDLO Z GRILU?

RYBY

K lehčím úpravám bělomasých ryb se hodí Sauvignon Blanc. Vybral bych lehčí variantu z Bordeaux nebo elegantní víno z francouzké oblasti řeky Loiry. Dále se k rybě hodí i suchý Ryzlink z Německa  nebo minerálně šťavantý italský Pinot Grigio z oblasti Vento.

U masitějších ryb typu losos, tuňák, mečoun se pak velmi dobře hodí suché rosé  a dobrou volbou je i lehčí styl ovocného Merlotu bez výrazného kontaktu se sudem.

Grilování - losos, ryba a párování s ocenenavinaCZ

 

KUŘECÍ MASO

Ke kuřecímu masu se obecně velmi dobře hodí víno Chardonnay, pokud je úprava jemnější, třeba is použitím citronové šťávy doporučuji spíše lehčí variantu, pro běžné úpravy s grilovacím kořením můžete použít i ocnější verzi této odrůdy z Austrálie nebo Chardonnay s lehkým projevem sudu.

Neztratí se ani růžové suché víno a červená vína odrůdy Pinot Noir.

Grilování - kuře a párování s ocenenavinaCZ

 

 BURGERY

Burgery s vínem naprosto miluji a mohl bych o nich napsat celý článek, což jsem taky udělal zde :).

Burgery mě vlastně přivedly k myšlence napsat článek o kombinování vín a jídla z grilu - proč? jednoduše jsem jednou ochutnal s burgerem australský Nine Stones Shiraz z Barossa valley (sice už je kapánek nad limit 250Kč, ale rozhodně stojí za to) a už jsme nemohl jinak. Více economy varianta je tento Shiraz nebo můžete zkusit i španělské Tempranillo z Riojy.

Grilování - burger a párování s ocenenavinaCZ

 

VEPŘOVÉ MASO

K vepřovému masu doporučuji především španělská červená vína z Riojy (odrůda Tempranillo). Jsou dostatečně plná na to, aby ustála bohaté chutě grilovaného vepřového a zároveň mají dobrou kyselinkum, která osvěží chuť prorostlého masa. Alternativně mě napadá ještě víno Chianti z Toskánska. U tučnějších kousků by mohl dobře posloužit i šťavnatý neměcký Riesling.

Grilování - asie, vepřové a párování s ocenenavinaCZ

HOVĚZÍ STEAKY

Tady je to jednoznačně volba hutnějších červených vín s dobrou strukturou a vyzrálými taniny, které se skvěle naváží na maso.Moje preferovaná volba je Cabernet Sauvignon, Malbec nebo australský Shiraz.

Grilování - steak a párování s ocenenavinaCZ

KLOBÁSY

Ke světlým kolobáskám doporučuji svěžejší vína typu Ryzlink, k pikantnějším a hutnějším klobáskám se pak skvěle hodí španělská vína odrůdy Tempranillo.

Grilování - klobásy a párování s ocenenavinaCZ

SÝR

Ke grilovanému sýru se velmi dobře hodí Chardonnay s dotekem sudu nebo alternativně můžete párovat třeba i s červeným vínem Cabernet Sauvignon.

Grilování - sýr a párování s ocenenavinaCZ

ZELENINA

Ke griované zelenině se hodí možná pro něko ho překvapivě plnější Chardonnay - olej, koření a grilování dá zelenině plnější chuť, takže běžněji párovaný Ryzlink a Sauvignon, které se perfektně hodí k čerstvýmm zeleninovým salátům mohou ztrácet dech. Ke grilovaným rajčatům a parikám se bude hodit lehké italské červené z Toskánska  - Chianti nebo španělská vína odrůdy Tempranillo.

Grilování - zelenina a párování s ocenenavinaCZ

 

Přeji vám krásné zážitky při kombinování vína a jídla připraveného na grilu. 

Pokud se vám článek líbil a bylpro vás užitečný, prosím o jeho sdílení.

Vláďa Vaněk, zakladatel & head sommelier www.ocenenavina.cz

 

 

DALŠÍ OBLÍBENÉ ČLÁNKY

STÁHNĚTE SI E-BOOK ZDARMA PRO VAŠE LEPŠÍ ZÁŽITKY S VÍNEM

JAKÁ JSOU NEJLEPŠÍ VÍNA NA LÉTO?

JAK PÁROVAT BURGERY S VÍNEM A KDY SI DÁT RADĚJI COLU?

OBJEVTE TAJEMSTVÍ PÁROVÁNÍ VÍNA A SÝRA

4 TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO