DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

OBJEVTE KOUZLO PÁROVÁNÍ VÍNA A ČOKOLÁDY

Máte rádi čokoládu a láká vás vyzkoušet něco nového? Nebo hledáte zajímavý nápad na romantický večer? Zkuste to s párováním vína a čokolády. Prozradím vám, jak postupovat a na co si naopak dát pozor.

XC-chocoflower-red-wine-group2_M-300x200

 

Párování vína a čokolády je velmi zajímavá disciplína, se kterou mě podrobněji seznámil Dan Syrový, který stojí za značkou XC Choco Alchemy, a míchá čokoládu exklusivně pro párování s vínem a jiným alkoholem. Čokoládu vybírá z plantáží z celého světa vždy na míru danému alkoholu a kombinuje ji s kořením, bylinkami a, pro některé překvapivě, i se solí.

Párování čokolády s červeným vínem

K párování s červeným vínem doporučuji jednoznačně hořkou čokoládu. U párování se suchými víny si však musíte dát především pozor na dvě věci:

1) Čokoláda, kterou si vyberete pro párování s vínem, neměla být moc sladká.

Příliš sladká čokoláda by totiž mohla ve víně nepříjemně vytáhnout kyselinky a zkazila by vám zážitek z párování. Proto Dan ve svých čokoládách k červenému vínu výrazněji redukuje množství cukru. Pokud byste přece jen chtěli párovat sladší čokoládu nebo třeba čokoládový dort – spíše než po červeném víně sáhněte po kvalitním Portském.

2) Důležitý je původ kakaových bobů a množství kakaové hmoty.

Po mnohých pokusech jsme zjistili, že optimálně funguje poměr kakaové hmoty kolem 69-75%. V případě, že ochutnáte červené víno třeba s 85% nebo 90% čokoládou, stává se, že vám hořkost, vyplývající z vysoké koncentrace kakaové hmoty, nepříjemně vytáhne trpkost taninů vína a zkazí vám zážitek z párování. Důležité je i odkud pocházejí kakaové boby. U čokolády k červenému vínu používá Dan vybrané kolumbijské kakaové boby z toho důvodu, že jsou jemnějšího charakteru, a tím snižuje pravděpodobnost, že budou narušovat chuť vína.

Sůl v čokoládě uhladí trpké taniny ve víně

Mimochodem, vítanou složkou pro párování červeného vína s čokoládou je i obsah soli v čokoládě – tu Dan do čokolády k červenému vínu přidává v podobě jemných vloček z francouzského jezera Camargue. Sůl totiž společně s bílkovinami zjemňuje obsah taninů ve víně (taniny jsou trpké látky obsažené v červeném víně – to, co vám drhne na patře). To je i důvod, proč se vína s vyšším obsahem taninů jako třeba argentinský Malbec, italské Barolo nebo francouzské víno z oblasti Bordeaux doporučuje párovat s masem – bílkoviny a sůl totiž zjemní chuť vína, především pak taniny v něm obsažené.

Moje tipy:

Osobně si rád dopřávám s hořkou 75% čokoládou vína odrůdy Shiraz z australské Barossa Valley, například Nine Stones Shiraz či víno v neotřelém obalu Shiraz Kings of Prohibition. Příjemné kombinace dosáhnete i s červenými z prestižní španělské oblasti Priorat, a to s odrůdou Grenache zrající v dubových sudech jako třeba Fosca del Priorat a Clos Bartolomé.

Valentýnská romantika červená – párování vína s čokoládou (1)

Párování čokolády s bílým vínem

bílým vínem Dan nejdříve zkoušel kombinovat mléčnou i hořkou čokoládu, ale nedávno přišel se zajímavou novinkou. Zaměřil se na výrobu kvalitní bílé čokolády s více než 40% obsahem kakaového másla. A ta mě velmi příjemně překvapila především ve spojení se šumivými a aromatickými suchýmipolosladkými víny odrůdy Muškát, Tramín a Pálava. Skvěle fungoval i polosuchý a polosladký Ryzlink.

U bílých vín je čokoláda pro párování méně obvyklá. Osobně mi více sedí u polosuchých a polosladkých vín aromatických odrůd. Velmi mě překvapila kombinace bílé čokolády se šalvějí k polosladkému Ryzlinku. Šalvěj moc nemusím a po ochutnání čokolády jsem si říkal ok, zajímavé, asi to nebude moje volba. Ale po zapití čokolády polosladkým Ryzlinkem jsem byl velmi příjemně překvapen, jak dobře se čokoláda s vínem spojila. Proto jsem neváhal a udělal hned několik balíčků s bílou i tmavou čokoládou a vybranými víny.

Moje tipy:

bílé čokoládě k bílému vínu mi z našich vín nejvíce seděl polosladký královský Ryzlink vinařství Flick, který si oblíbila už královna Viktorie a dodnes se dodává do Buckinghamského paláce. Velmi příjemná je i kombinace polosuchého Ryzlinku z oblíbeného vinařství Fritzen z Mosely.

bílé čokoládě k šumivému vínu mě zaujalo naše BIO Prosecco z vinařství Corvezzo.

Kombinace vína a čokolády si můžete jednoduše vyzkoušet i díky našim romantickým balíčkům.

     Bílý Valentýn - párování vína s čokoládou (1)

Jak postupovat při snoubení vína s čokoládou?

párování čokolády a vína

  • Zavěste podkovičku čokolády na okraj sklenice s vínem.
  • Nejprve si přivoňte a objevujte společné aroma vína a čokolády – nos zanořte hlouběji do skleničky a vnímejte jak aroma čokolády, tak vína.
  • Sundejte čokoládu ze skleničky, ukousněte kousek čokolády (spíše méně, stačí cca 1/3), nechte ji zcela rozplynout na jazyku a polkněte. Je na vás, jestli ji necháte rozpustit nebo ji dvakrát, třikrát rozkousnete.
  • Cílem není smíchat v puse čokoládu a nápoj a udělat si v puse rumovou pralinku. Základní princip snoubení je totiž ten, že čokoláda nastartuje a upraví vnímání chuťových pohárků na jazyku. Takže čokoládu klidně polkněte a až potom se napijte vína.

 

Přeji vám krásné romantické objevování párování vína a čokolády. A věřím, že vás tato zkušenost obohatí. Samozřejmě nutnou podmínkou úspěchu je, že máte rádi čokoládu... 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

JAK PÁROVAT VÍNO S DEZERTY

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

DESATERO PÁROVÁNÍ VÍN A JÍDLA

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)