DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

SAUVIGNON BLANC - SVĚŽÍ VOLBA S DIVOKÝMI KOŘENY

Poznejte rozmanitost Sauvignonu od Moravy až po Nový Zéland, od kopřiv až po ovocné tóny vyzrálých broskví.  Podlehněte svádění  ke svěží sklence na zahradě, nebo vyzkoušejte naše tipy k párování s jídlem...

 

Sauvignon blanc vinice (1) (1)

Historie Sauvignonu

Odrůda Sauvignon Blanc patří mezi nejstarší odrůdy révy, která se pěstuje už od středověku. Původem pochází z Bordeaux - oblasti jihozápadní Francie a jeho název je odvozený z francouzského sauvage - divoký, což odkazuje na divokou révu, která ve Francii rostla už před tisíci lety.

Postupně se Sauvignon rozšířil do dalších evropských zemí včetně Španělska, Itálie a Německa. V 18. století dorazila i na Nový Zéland, odkud dál putovala do Austrálie a Kalifornie.

Charakteristika Sauvignonu Blanc

Sauvignon má obvykle sušší chuť a vyšší kyselinku, je osvěžující často s bylinkovými, někdy až kopřivovými tóny. Z ovoce v něm můžete často cítit tóny angreštu, dozrávajících nektarinek až do vyzrálých broskví. Vína z některých oblastí, například jako ze světoznámé polohy Sancerre, mohou mít jemné tóny minerálů nebo naopak sladšího ovoce v podobě až přezrálých broskví, když jsoou hrozny sbírané později nebo pochází z teplejších oblastí.

Výrazné aroma Sauvignonu poznáte podle bylinkových tónů a ovocných vůní například  angreštu. Taková vůně vzniká díky thiolovým sloučeninám, které připomínají bylinky, čerstvě posekanou trávu a někdy až kopřivy.

Někdy Sauvignon zraje v dubových sudech, ze kterých získává tóny toastu, oříšků, kořenitost a třeba i tóny vanilky. Sauvignon se ve většině případů lahvuje jednoodrůdově, ale například v Bordeaux se Sauvignon míchá s další bílou odrůdou Semillon do vyváženého cuvée, který velmi často zraje v dubových sudech barrique.

Sauvignon blanc Loira Francie (1) (1)

Kde se Sauvignon pěstuje

Sauvignon Blanc najdete v rozmanitých koutech světa s rozmanitým podnebím a klimatickými podmínkami. Chuť jednotlivých Sauvignonů záleží na regionu, půdě, klimatických podmínkách a dalších faktorech, takže se jednotlivé projevy odrůdy Sauvignon blanc mohou lišit. Pojďme se tedy na některé oblasti podívat.

 • Francie - kromě rodného Bordeaux, kde se velmi často zaceluje s odrůdou Semillon a nezřídka také  zraje v dubových sudech barrique ho najdete především v údolí řeky Loiry. Tam se nachází i místo, kde se rodí jedny z nejlepších Sauvignonů světa - oblast Sancerre a Pouilly-Fumé. Chladnější kontinentální  podnebí dává vznik ovocnému vínu s živou kyselinkou. V Sauvignonech z Loiry najdete tóny dozrávajících nektarinek, angreštu a jemnou bylinkovost. Charakterově jsou velmi vyvážené a nezřídka je v nich cítit i slaná mineralita díky vápenitému podloží například z kimeridžského vápence, ceněné je i půdní složení s výskytem pazourku nebo křemene.
 • Itálie - italské Sauvignony jsou známé především díky vínům z oblasti Alto Adige, kde jejich aromatický projev přechází více do tónů černého rybízu, listů černého rybízu a někomu může připomínat až velmi provokativní vůně “kočičí moči”.
 • Rakousko - excelentní Sauvignony najdete především ve Štýrsku. Zatím bych je označil jako spíše neobjevené,a le potenciál zde dřímá velký.
 • Morava - i u nás na Moravě je Sauvignon poměrně rozšířená odrůda - charakter moravských Sauvignonů jde od bylinkově kopřivových až po později sbírané broskvové Sauvignony. 
 • Nový Zéland - díky chladnějšímu klima a především velkým rozdílům v teplotě mezi dnem a nocí je Sauvignon z Nového Zélandu velmi aromatický a koncentrovaný. Typické jsou tóny čerstvě posekané trávy, květů bezinek, zralého exotického ovoce jako maracuja, mango a citrusů - třeba v podobě limetky nebo pomela.  Asi nejznámější oblast, ze které pochází velká většina top Sauvignonů Nového Zélandu, je oblast Marlborough.  
 • Chile - nejlepší chilský Sauvignon roste v San Antioniu, Casablanca Valley nebo Leyda Valley. Charakter chilských sauvignonů je více vyzrálý a ovocný, častěji se zde objevují tóny vyzrálých broskví a bylinková stopa je spíše méně výrazná. 
 • Austrálie - blízkost oceánu a hodně slunce zase přináší ovocnější a svěží Sauvignony z oblastí Adelaide Hills nebo Margaret River - stylově jsou někde na pomezí stylu Nového Zélandu a ovocnějších vín z Chile.

Sauvignon blanc párování salát s kozím sýrem (1) (1)

Párování Sauvignonu Blanc s jídlem

Sauvignon je skvělým doplňkem ke spoustě pokrmům, přinášíme pár tipů, jak ho vhodně párovat. Obecně se dá říci, že se vína odrůdy Sauvignon Blanc hodí spíše k lehčím jarním  a letním jídlům, neuděláte tak chybu pokud si jej dáte k rybě, salátu nebo čerstvému kozímu sýru.

 • Ryby a mořské plody - Sauvignon se výborně hodí k jemné chuti rybího masa, vyzkoušejte ho především k bělomasým rybám. Z mořských plodů bude vhodné zvolit třeba krevety nebo ústřice. Velmi dobře se hodí i k lososu v syrovém stavu třeba v sushi.
 • Saláty - díky své typické bylinkovosti a osvěžující chuti je Sauvignon perfektní ke grilované zelenině nebo zeleninovým salátům s avokádem, rajčátky a třeba kozím sýrem.
 • Kuřecí a drůbeží maso - Sauvignon se bude ideálně párovat s jemnějšími přírodními úpravami kuřecích a krůtích prsou s bylinkami nebo jemnou omáčkou, super si bude rozumět i s kuřecím masem na citronech.  
 • Asijská kuchyně - tady doporučujeme především kombinaci se sushi, jarními závitky - jak ve smažené, tak přírodní úpravě nebo zeleninové variace na woku, pozor, aby nebyla jídla moc pikantní nebo sladká. 
 • Sýry - Sauvignon a sýr je perfektní kombinace. Skvěle hodí se ke kozímu, feta sýru nebo čerstvým sýrům typu Lučina. Díky své příjemné šťavnatosti může příjemně osvěžit a vybalancovat i tučnější polotvrdé sýry typu eidam nebo gouda. 

Sauvignon Blanc - poznejte vliv polohy a stylu_OceněnáVína_CZ

 

Pokud chcete Sauvignon Blanc ochutnat, porovnat láhve z různých regionů a koutů světa, doporučujeme Vám vyzkoušet balíček Sauvignonů, který obsahuje francouzský, novozélandský i moravský výběr toho nejlepšího, co tato odrůda nabízí. 

 

Přeji Vám krásné zážitky nejen se svěžími víny odrůdy Sauvignon blanc.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

HIBERNAL - LETNÍ A SVĚŽÍ ODRŮDA, KTERÁ ROSTE I V CHLADNÉM PODNEBÍ

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

PINOT GRIGIO - OSVĚŽUJÍCÍ VOLBA NEJEN NA LÉTO

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)