DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

HIBERNAL - LETNÍ A SVĚŽÍ ODRŮDA, KTERÁ ROSTE I V CHLADNÉM PODNEBÍ

Víno, které vydrží i ruské extrémní zimy, a přesto neztrácí svou kvalitu - tak to je Hibernal. Vznikl v ruské laboratoři a dnes je jednou z nejoblíbenějších odrůd Evropy. Ovocné aroma doplněné o bylinky, svěží a živá chuť s elegantní kyselostí. Pitelné bílé víno pro každou příležitost, lehké a ovocné, osvěžující a sladší. Nezklame vás.

 

hibernal 1

Historie odrůdy Hibernal

Hibernal je bílá odrůda révy, která byla vyšlechtěna v Sovětském svazu v roce 1953, zkřížením odrůd Riesling a Zarya Severa. Původně bylo cílem získat kvalitní odrůdu odolnou vůči ruskému chladnému podnebí, což se také podařilo, a na Institutu vinohradnictví v Magadanu na východě Ruska vznikl první Hibernal. Z rodného Ruska se poté rozšířil i do České republiky, Německa, Polska a Kanady. Díky své odolnosti je Hibernal schopný přežít i v extrémně nízkých teplotách během zimních měsíců.

 

Charakteristika Hibernalu

Víno této odrůdy je obvykle suché nebo polosuché, s osvěžující kyselostí a ovocnými tóny po citronech, limetkách a grapefruitu, zeleném jablku a bylinkách, které dodávají svěžest a oživují ovocnou chuť. Aroma Hibernalu je často intenzivní s ovocnou paletou doplněnou o tóny květin, bylin a citrusové kůry. Hibernal zraje poměrně rychle, což je velmi výhodné právě vzhledem k chladnějšímu klimatu.

hibernal 2

Kde se Hibernal pěstuje?

Hibernal se většinou pěstuje v zemích mírného až chladnějšího klimatu, zejména ve střední a východní Evropě.

  • Morava: v České republice je Hibernal jednou z nejrozšířenějších odrůd bílého vína. Moravský Hibernal je výrazně svěží s živou kyselostí, můžete v něm rozeznat citrusové tóny a lehké bylinkové nuance. Často má střední až plné tělo a dobrou strukturu, je velmi pitelný právě díky své svěžesti a vyvážené chuti. V naší nabídce najdete i takové lahůdky jako Hibernal - pozdní sběr nebo výběr z hroznů.
  • Polsko: polský Hibernal najdete nejčastěji ve vinařských oblastech Napajedla, Sandomierz nebo Zielona Góra. Charakteristické znaky polského Hibernalu jsou výraznější ovocné tóny doplněné o subtilní mineralitu, která oživuje víno a dělá jej příjemně pitelným a lehkým společníkem pro stolování. 
  • Německo: německý Hibernal je oblíbený pro svou svěžest a jemnost, jsou více elegantní a vyvážené, se znatelnými minerálními tóny, které přispívají ke komplexnosti a charakteru vína. Také mají výraznější bylinky, které podtrhávají lehkost a svěžest.
  • Rusko: ruské Hibernaly mají často výraznější ovocný charakter, který podtrhávají i tóny broskví a hrušek. Tělo je střední, s plnou strukturou a výraznější projev má i kyselost, která přispívá k vyváženosti ovocných tónů a pomáhá dlouhodobějšímu stárnutí vína.
  • Kanada: v Kanadě najdete Hibernal v oblastech Ontario, Quebec a Britské Kolumbii. Víno je často výrazně ovocné, svěží a živé a s minerálními nuancemi.

hibernal 3

Jak párovat Hibernal s jídlem?

Hibernal se skvěle hodí k párování s jídlem díky své svěžesti, ovocnosti a střednímu tělu. Pojďme se podívat na několik zaručených tipů, s čím si sklenku dát:

  • Mořské plody - vyzkoušejte ho k ústřicím, krevetám, humrovi nebo mušlím. Svěžest vína skvěle doplní jemné chutě mořských plodů.
  • Ryby - Hibernal lze dobře sladit i s různými druhy ryb jako je losos, treska, candát nebo pstruh. Svěží a ovocná chuť elegantně doplní rybí maso.
  • Drůbeží maso - kuřecí maso, krůtí nebo kachní, ke všem sklenka Hibernalu výborně ladí. Bělomasé maso jde ruku v ruce s bílým vínem a svěží bylinný Hibernal je perfektní volbou.
  • Zelenina - ať už zvolíte zeleninový salát, grilovanou zeleninu nebo těstovinový salát s čerstvou zeleninou, jemná kyselinka Hibernalu přispěje k čerstvosti a vůni zeleniny, podpoří její chuť a ideálně ji doplní.
  • Sýry - s Hibernalem lze zkombinovat i tvrdší sýry jako je brie nebo camembert. Ovocná chuť a jemná kyselinka podpoří bohatou a krémovou chuť sýra. 

Přeji Vám krásné zážitky nejen s víny odrůdy Hibernal.

Barbora Škampová 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat: 

RYZLINK VLAŠSKÝ - SKVOST MORAVSKÝCH VINIC

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ - PIKANTNÍ A ŠŤAVNATÝ FAVORIT SOMMELIÉRŮ

RULANDSKÉ BÍLÉ - STAROBYLÁ ELEGANTNÍ A KVĚTINOVÁ ODRŮDA

 

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)