DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

RIOJA = TEMPRANILLO

Pokud jste si oblíbili španělská červená vína, můžu vsadit poměrně vysokou částku na to, že to bylo kvůli odrůdě Tempranillo. Tato odrůda je jasná královna Španělska, a navíc je čtvrtou nejrozšířenější odrůdou na světě

rioja spunty

Pro orientaci a čtení etiket je dobré vědět, že Denominación de Origen Calificada neboli DOCa je certifikovaným označením pro nejlepší vína z tohoto regionu. Možnost používání této ochranné známky podléhá přísným regulím.

A právě na etiketě vámi vybraného vína Tempranillo si přečtete asi jeden z následujících výrazů, proto je dobré alespoň pasivně vědět, co znamenají a co můžeme očekávat.

VINO JOVEN (nebo na etiketě pouze RIOJA)

Doslovně mladá vína, která se dostala na trh následující rok po sklizni. Mohou zrát pár měsíců v sudu, ale zákonem to není vyžadováno.

Jsou lehká, ovocná a je třeba je vypít hned, jinak pravděpodobně ztratí svou svěžest. Na tomto vínu poznáte základní Tempranillo bez bohatých tříslovin, ale se skvělou ovocností.

CRIANZA

Roční víno, které zraje minimálně 6 měsíců (bílá) nebo 12 měsíců (červená) v dubovém sudu a další měsíce v lahvi.

Protože vinaři většinou používají pro tato vína již použité dubové sudy, není chuť dubu ve víně Tempranillo tak silná.

RESERVA 

Tříletá (bílá mohou být dvouletá) vína z vybraných ročníků se skvělým potenciálem, která musí zrát minimálně rok (červená vína) nebo půl roku (bílá vína) v dubových sudech.

Vína jsou vhodná k archivaci. Vinaři obvykle školí taková vína delší dobu, než po nich požaduje zákon.

GRAND RESERVA  

Výjimečná vína, která musí zrát minimálně pět let (bílá 4 roky) a z toho 2 roky v dubových sudech (1 rok bílá vína).

Vína s největším potenciálem, která díky dlouhému zrání v sudu získávají skvělou strukturu. Zajímavostí je, že vína jsou školena většinou mnohem déle, než je požadováno. Klidně uběhne i 10 let, než se dostanou na trh, a dalších 30 let pak mohou ležet ve vašem vinném sklepě.


Rioja chart. na web

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat:

TIPY, JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

HUTNÁ ČERVENÁ, KTERÁ STOJÍ ZA TO OBJEVIT

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)