HUTNÁ ČERVENÁ, KTERÁ STOJÍ ZA TO OBJEVIT

Minule jsme se věnovali tomu, s jakými červenými začít. Dnes bych se s vámi rád podělil o hutná a plná červená vína, která stojí za to objevit.

Hutná červená, která stojí za to objevit OceněnáVína_CZ

Ovocná Garnacha z prestižního Prioratu

První tip pochází ze Španělska. Z velmi prestižní, ale u nás méně známé oblasti nacházející se jižně pod Barcelonou – Priorat. Určitě si její jméno zapamatujte. Rodí se tu jedno z nejopěvovanějších vín Španělska často z vinic s révou starou i přes 100 let. Oblast je poměrně malá a vína nejsou nejlevnější, ale pokud máte štěstí a trpělivost, podaří se vám objevit třeba tuto láhev – Fosca del Priorat – Garnacha z 65 let starých vinic. Odrůda Garnacha často hraje ve vínech z Prioratu prim. Je ovocně kořenitá s důrazem na červené plody jako jsou jahody a třešně, nechybí ani příjemné tóny koření jako skořice, hřebíček a čokolády. Někdy můžete najít také aroma lékořice, kůže a sušené švestky.

Monastrell, překvapení z jihu Španělska

Ve Španělsku jsem narazil i na odrůdu Monastrell. Ta naopak produkuje hutná kořenitá vína s charakterem tmavého lesního ovoce a švestek. Setkáte se s ní hlavně v jižním Španělsku – například v oblasti Yecla. Příjemné je, že se díky příznivým podmínkám tato vína i v nižší cenové úrovni zpracovávají v BIO kvalitě. Zářným příkladem je Bio Monastrell Old Hands z vinařství La Purisima. Ten, přestože sbírá medaile na mezinárodních soutěžích, se na rozdíl od drahých vín z Prioratu vleze pod 200 korun.

Cuvé GSM z jihu Francie

Obě zmíněné odrůdy mají sice původ ve Španělsku, ale slávu získaly na jihu Francie. Tam se jim říká Grenache a Mourvédre. A jelikož je běžné vytvářet směsi těchto vín do tzv. cuvé i s odrůdou Syrah, dostanete na jihu Rhóny velmi typickou směs plného ovocně kořenitého vína, kterému znalci familiárně říkají GSM. Kombinace GSM tvoří často základ i u světoznámého vína z apelace Chateu neuf du Pape. Mimochodem pokud jste je ještě neochutnali, zkuste alespoň jeho dostupnější sousedy. Plná vína z oblastí Gigondas a Vacqueyras.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

CO SPOJUJE ŠPIČKOVÁ VÍNA?

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)