DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

OBJEVTE ITÁLII: PRŮVODCE PO NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ITALSKÝCH VINAŘSKÝCH OBLASTECH

Z Itálie pochází mnohé z nejznámějších vín světa. Pojďme si představit ty nejdůležitější vinařské oblasti Itálie, které stály za zrodem takových fenoménů jako je Barolo, Brunello, Supertoskánci, nebo třeba stále populárnější Prosecco.

it vinařské oblasti 1_1

OBSAH:

 Mapa Italie (2)


Piemonte

Piemonte neboli Piemont je fascinující oblast s bohatou historií, terroir a vynikajícími víny, která si získala globální renomé. Nachází se na severozápadě Itálie a je jednou z nejvýznamnějších oblastí v zemi. Doslovný překlad znamená ,,u nohou hor”, jelikož oblast obklopují italské Alpy a Apeniny, které mají zásadní vliv na klima a půdu. 

Nejvýraznější odrůdou Piemontu je Nebbiolo, červená odrůda, která dominuje produkci Barola a Barbaresca, jež jsou považována za jedny z nejprestižnějších vín v Itálii. Obě pochází právě z odrůdy Nebbiolo a jsou velmi kvalitní, Barolo je známé pro svůj plný projev s robustní strukturou taninů a dlouhý archivační potenciál, Barbaresco je elegantnějšího stylu a je přístupné o něco dříve než Barolo. Dlouhou historii v této oblasti má i odrůda Barbera, která se zde pěstuje po staletí.

Kromě Nebbiola je známé také sladké perlivé víno Moscato d'Asti z odrůdy Moscato Bianco. 

it vinařské oblasti 2

Toskánsko

Oblast Toskánska najdeme na středozápadě Itálie a je domovem spousty vinařských tradic a významných odrůd. Jedním z regionů Toskánska je Chianti, kde se vyrábí stejnojmenné červené víno. Hlavní složkou v Chianti je italská odrůda Sangiovese.

Montalcino je dalším významným regionem, pochází odtud například jedno s nejvyhledávanějších italsých vín: Brunello di Montalcino - výjimečně kvalitní víno s úžasnou schopností stárnutí. Takovou odrůdou je i červené Montepulciano, které se využívá pro výrobu plných a ovocných vín s jemnými tříslovinami.

Při zmínce Toskánska nelze vynechat takzvané Super Tuscans - Supertoskánci jsou vína, která při svém vzniku neodpovídala tradičním předpisům pro toskánská vína. Jedná se o vína složená převážně  z mezinárodních odrůd, které nejsou považovány za tradiční v této oblasti, jako je například Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc nebo Merlot.

it vinařské oblasti 3

Puglia (Apulie)

Puglia, známá také jako Apulie, leží na jihu Itálie a jedná se o oblast s dlouhou vinařskou historií a bohatou tradicí. Nejznámější odrůdy, které se v Puglii produkují, jsou Primitivo, Negroamaro, Nero di Troia a Verdeca. V regionu Salento, který spadá pod tuto oblast, se pěstuje převážně robustní a plné Primitivo. Díky suchému a horkému klimatu se těmto odrůdám na jihu Itálie výborně daří.

Zvláštní pozornost si zaslouží i město Gioia del Colle, které se nachází ve vnitrozemí Puglie. Středomořské klima a vápenatá, kamenitá půda tvoří skvělou kombinaci pro pěstování Primitiva, které je pro Gioiu del Colle typické.

it vinařské oblasti 4

Veneto

Domov Prosecca na severovýchodě Itálie, který zahrnuje krajinu od pobřeží Jaderského moře až po Dolomity. Hlavní oblastí, kde se Prosecco vyrábí je Conegliano-Valdobbiadene, která je od roku 2019 na seznamu UNESCO. Rozmanitá půda vápencových kopců, údolí u řeky Piave a středomoří přináší spoustu příležitostí pro pěstování různých odrůd.

Najdeme tady i další odrůdy, jako je Pinot Grigio nebo Valpolicella - červené víno vyráběné z různých odrůd, včetně Corvina, Corvinone, Rondinella a další.

Amarone je víno z Veneta, doslova je považováno za krále Valpolicelly. Amarone della Valpolicella je bezpochyb nejlepší červené víno z oblasti Benátska, Amarone znamená v překladu “hořké”, což nevypovídá příliš přesně o chuti vína, spíše je tím odlišováno od jiných sladších variant. Amarone se vyrábí z odrůd Corvina a Rondinella, někdy se přidávají i další odrůdy. Valpolicella je pak samotná oblast Veneta, jsou od ní odvozené i další názvy vín, jako například Valpolicella Ripasso - "ripassare" znamená, že červené víno pod označením Valpolicella se refermentuje na vinné matolině od vína Amarone. "Ripassa" se znovu použije pro výrobu vína Ripasso.

 

Franciacorta

Franciacorta je prestižní vinařská oblast v Lombardii na severu Itálie, která je známá především produkcí kvalitního šumivého vína. Přezdívá se jí Champagne Itálie, k výrobě šumivých vín využívají právě champagne metodu a díky své kvalitě a reputaci si Franciacorta získala mezinárodní uznání a stala se jednou z nejuznávanějších oblastí produkce šumivých vín ve světě.

 

Alto Adige 

Oblast Alto Adige je také známé jako Jižní Tyrolsko, nachází se na severu Itálie, u hranic s Rakouskem a Švýcarskem. Oblast obklopují Alpy, je tedy chladnější a velmi příznivá pro pěstování odrůd Pinot Grigio, Tramín červený, Sauvignon Blanc a Pinot Noir. Tramín z Alto Adige je typicky velmi aromatický, s intenzivními květinovými a kořeněnými tóny. Díky poloze oblasti obsahuje více kyselin a je sušší. Pinot Grigio je spíše plnější, plný ovocných tónů a osvěžující kyselinky. Sauvignon Blanc charakterizuje výrazné aroma bezinky, bylinek a kopřiv, obvykle také s vyšším obsahem kyselinek. 

 

Sicílie

Sicílie má velmi různorodé klima a složení půdy, na západě ostrova v oblasti Etny je půda vulkanického původu, naopak jinde panuje spíše klima středomořské. Sicílie je domovem mnoha tradičních i exotičtějších italských bílých odrůd, typické je bílé Grillo nebo Catarratto, z červených odrůd pak Nero d'Avola, Nerello Mascalese nebo Syrah. Z oblasti Etny nemůžeme vynechat červené víno Etna rosso  - víno stylem mezi Barolem a Brunellem, často je považováno za jednu z nejzajímavějších odrůd italských vinic. Toto víno je obvykle vyrobeno z odrůd hroznů Nerello Mascalese a Nerello Cappuccio, které jsou tradiční pro tuto oblast a jsou schopny dobře prosperovat v podmínkách Etny a poskytují vínu charakteristický profil. Nerello Mascalese přináší do vína tělnatost, strukturu a kořeněné tóny, Nerello Cappuccio zase přispívá k ovocnému aroma a jemným tříslovým taninům.

it vinařské oblasti 5


Jak porozumět etiketě italského vína?

V Itálii se vína klasifikují podle různých kritérií, jako je geografický původ, odrůda hroznů, metoda výroby a kvalita. Pojďme se podívat na přehled toho, co můžete na italské etiketě najít a o co to vůbec znamená. 

 • DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)

Nejvyšší klasifikace pro italské víno. Víno s tímto označením musí splňovat pravidla geografického původu, odrůdy, metody výroby i kvality hroznů. Víno podléhá přísné kontrole a je degustované komisí. 

 • DOC (Denominazione di Origine Controllata)

O něco nižší úroveň klasifikace, kterou splní širší spektrum vín než DOCG. Vína musí splňovat podobné normy, nejsou ale tak přísné.

 • IGT (Indicazione Geografica Tipica)

Nejnižší klasifikace pro italská vína. Nejsou omezená geografickým původem, odrůdou, ani metodou výroby. Vína jsou obvykle velmi kvalitní, ale nejsou určena k reprezentaci regionálních vín.

 • Classico

Obvykle odkazuje na tradiční a historickou oblast produkce vína v rámci vinařského regionu. Víno s označením Classico je vyrobené z hroznů, které pochází z původního jádra nebo historického jádra vinic v daném regionu. Můžeme tak najít například vína Chianti Classico, Valpolicella Classico a podobně.

 • Riserva - Víno, které zrálo delší dobu v porovnání se stejným vínem bez tohoto označení
 • Superiore - Víno obsahuje vyšší podíl alkoholu v porovnání se stejným vínem bez tohoto označení.

 

 • Bianco - bílé víno
 • Rosso - červené víno
 • Rosato - růžové víno

 

 


 

Sladkost italských vín 

Italská vína se charakterizují různými stupni sladkosti - ty určují obsah cukru v moštu při výrobě vína. Běžně tyto pojmy najdeme na etiketách šumivého vína, pro víno tiché se sladkost neuvádí. Pojďme si tyto pojmy přiblížit:

 • Dolce - velmi sladká vína s vysokým obsahem cukru, jedná se především o dezertní vína. Patří sem například Moscato d'Asti.
 • Pastoso - středně sladké víno.
 • Amabile - sladká vína s nižším obsahem cukru než u Dolce, ale stále přetrvává výrazně sladká chuť.
 • Abbocato - polosladká vína.
 • Semi - seco - polosuchá vína.
 • Secco - suchá vína s nízkým obsahem zbytkového cukru, příkladem je třeba Chianti Classico. 
 • Extra dry - označení polosuchého šumivého vína typu Prosseco.
 • Asciutto - velmi suchá vína s minimálním obsahem cukru. 
 • Amaro - hořké nebo velmi suché víno.