DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

BOŽSKÁ ČERVENÁ VÍNA Z RIBERA DEL DUERO - ŠPANĚLSKÝ POKLAD VE STÍNU RIOJY

Vinařská oblast Ribera del Duero, rodiště ikonických červených vín z odrůdy Tempranillo, patří k jedněm z nejlepších, ale stále relativně méně známým regionům Španělska. Vždyť Ribera del Duero dala světu legendární vinařství Vega Sicilia a Pingus, která patří mezi nejlepší vinařství světa. A to už stojí za pozornost!

Ribera del Duero vinohrady východ slunce small (1)

Myslím, že minimálně co se povědomí českých milovníků vína týče, je Ribera del Duero neprávem ve stínu známější oblasti Rioja. Proto jsem se rozhodl uspořádat duel Rioja vs. Ribera del Duero, abych vám představil tento skvělý region v perspektivě obecně mnohem známější Riojy a mohli jste si tak sami udělat obrázek, zda budete chtít vína z Ribera del Duero objevit na vlastní chuťové pohárky.

 

Historicky má Rioja navrch

Rioja si svou reputaci budovala už od začátku 20. století a patří k nejstarším oblastem uznávaným v rámci španělské vinařské klasifikace místa původu. Své DO Rioja (Denominación de Origen) získala už roku 1925 a v roce 1991 byla „povýšena“ do nejvyšší kategorie DOC (Denominación de Origen Calificada). Ribera del Duero je o poznání mladší, status specifického místa původu DO jí byl udělen až roku 1982. Zajímavostí je, že na začátku 80. let bylo v Ribera del Duero jen 14 vinařství. Teď je jich přes 300. Ve skutečnosti se o regionu začalo mluvit později, vyšší pozornosti se Ribeře dostalo reálně až v 90. letech. Není tedy divu, že má ve znalosti Rioja značný náskok.

 

Ribera del Duero má 3x méně vinic než Rioja

V Ribera del Duero je révou osázeno jen cca 22.000 ha oproti 60.000 ha v Rioje. V Ribeře nenajdete, na rozdíl od jižní části Riojy, moc masově produkovaných vín. Region je zaměřen spíše na kvalitu než kvantitu.

Mapa Španělska Rioja vs Ribera del Duero (1) (1)

 

Co vína spojuje?

Obě oblasti mají společný základ – spojuje je španělská odrůda Tempranillo.

Pro vína z obou oblastí je také velmi typické zrání v dubových sudech barrique. Tradičně se používaly primárně americké dubové sudy, které jsou výraznější a přidávají k charakteru vína tóny vanilky, kokosu a kořenitosti. Poslední dobou některá vinařství americké sudy částečně nebo zcela nahrazují sudy z francouzského dubu, které charakter vína doplní citlivěji o jemné kořenité tóny.

V obou oblastech se také běžně setkáte s označením vín: Crianza, Reserva a Gran Reserva. U takto označených vín je ze zákona dána minimální celková délka zrání ve sklepě vinaře a minimální délka pobytu v dubových sudech a lahvích, než je může vinař uvolnit k prodeji:

  • Crianza – minimálně 2 roky ve sklepě vinaře, z toho min. 1 rok v dubových sudech.
  • Reserva – minimálně 3 roky ve sklepě vinaře, z toho min. 1 rok v dubových sudech a min 6 měsíců v lahvi.
  • Gran Reserva – minimálně 5 let ve sklepě vinaře, z toho min. 2 rok v dubových sudech a min 2 roky v lahvi.

 Dubový sud barrique ve víně je věda Oceněnávína_CZ_1

Tajemství úspěchu vín z Ribera del Duero: Extrémní podmínky

Ribera del Duero leží jihozápadně od Riojy a je zde poměrně extrémní kontinentální klima. Říká se, že v Ribera del Duero je 10 měsíců zimy a 2 měsíce suchého horkého pekla, v létě. Pěstování vína je zde mnohem náročnější než v Rioje. Kratší a extrémně horké a suché vegetační období přispívá k větší plnosti vín, vyššímu alkoholu, tmavší barvě a výraznějším tříslovinám.

Navíc se většina vinařství nachází ve vyšší nadmořské výšce – cca mezi 600–850 m n. m. Na vinicích tak dochází také ke znatelnému střídání teplot mezi dnem a nocí, což zvyšuje intenzitu aroma vína. Vyšší nadmořská výška a vápenité půdy přidávají vínu i na šťavnatosti a eleganci.  

Vzhledem k náročnějšímu pěstování, zaměření na kvalitu a obecně nižším výnosům než v případě Riojy se vína z Ribera del Duero většinou cenově pohybují nad Riojou. Na druhou stranu kvalitu v chuti rozhodně poznáte a často se Crianza z Ribery hravě vyrovná kvalitní Reservě z Riojy.

Rioja má oproti Ribeře příznivější klima a během roku většinou i dostatek srážek. Počasí zde není zdaleka tak extrémní. Vína ze severní části oblasti, tedy z Rioja Alta a Rioja Alavesa, jsou ve vyšší nadmořské výšce a mají více elegance a finesy než vína z jižní části Riojy, které se říká Rioja Baja (nově Rioja Oriental) – tam najdete vína plnějšího a ovocnějšího charakteru. Díky velmi příznivým podmínkám a výživnější směsi půdy zde objevíte velmi dobrá vína se skvělým poměrem kvality a ceny. Na druhou stranu reputaci jihu Riojy neprospívá fakt, že zde vznikají také masově vyráběná vína nevalné kvality.

Ribera del Duero vinohrady small (1)

 

Jaké jsou typické vůně a chutě Tempranilla z Riojy a Ribera del Duero?

Ve vínech Tempranillo z Riojy, pokud se dělají v tzv. tradičním stylu, je znát spíše červené ovoce, kořenitost a vanilka – typicky víno zraje ve výraznějších amerických sudech a často i delší než zákonem požadovanou dobu. Ve vůni a chuti pak objevíte tóny višní, třešní, ostatního červeného ovoce, ale najdete zde i tóny švestek. Vůně švestek a švestkových povidel se u starších vín posouvá až do sušených švestek nebo připálených povidel. U déle archivovaných vín se pak objevují další vůně, jako je tabák, kouř, kůže či krabice od doutníků.

U tzv. „moderního“ stylu Riojy je pobyt na sudu a archivace obecně kratší, víno působí ovocnějším a plnějším dojmem než vína tradičního stylu a dominantněji se zde projevují tóny švestek a povidel.

Odrůdě Tempranillo se v Ribeře říká Tinto Fino – navíc je zde rozšířen klon Tempranilla s menšími bobulkami, který dává vínům, v kombinaci s extrémními podmínkami regionu, hlubší barvu a výraznější strukturu. Vína z Ribera del Duero jsou tak výraznější, koncentrovanější, plnější, ovocnější, tmavší barvy, s vyšším alkoholem a robustnější strukturou, než je tomu u vín z Riojy. Díky vápenitým půdám a vyšší nadmořské výšce však nepostrádají ani finesu a eleganci. Z hlediska aromatického profilu je ovocný charakter vína blíže zralému tmavému ovoci, jako jsou ostružiny, švestky, povidla a někdy až tóny černého rybízu. Objevují se zde ale i zralé višně a třešně. Vliv kořenitosti, ať už amerických nebo francouzských nových dubových sudů barrique, je další typická složka aromatiky vína, přestože v Ribeře většinou hraje prim koncentrovaná plnost ovoce.   

Osobně mi přijde, že Rioja působí o něco jemněji a uhlazeněji, kořenitěji než poměrně koncentrovaná, výrazněji strukturovaná, ovocně intenzivní vína z Ribera del Duero.

 

Jaké jídlo a sýry párovat s víny z Rioja a Ribera del Duero?

Vína z obou regionů si budou skvěle rozumět s grilovaným masem i zeleninou, s nejrůznějšími úpravami vepřového a také s pečeným jehněčím masem.

Grilování vepřové špízy small (1)

Víno z Ribera del Duero se hodí i k tmavšímu hovězímu masu a bude si rozumět i se zvěřinou. Se zvěřinou se neztratí ani delší dobu archivovaná Rioja Reserva.

Zvěřina small (1)

Tempranillo výborně funguje i v kombinaci s uzeninami a sýry. Zkuste třeba španělský salám fuet, kvalitní paštiku nebo klobásky. Ovocnou Rioju modernějšího stylu můžete párovat i s výraznějším salámem Chorizo. Skvělá je kombinace se sýrem typu Brie nebo s polotvrdým španělským ovčím sýrem Manchego, kterou ještě vylepšíte, pokud k němu přidáte sušené švestky a pražené mandle nebo vlašské oříšky. K sýru Brie můžete dát trošku povidel a blanšírovanou mandli. S povidly to nicméně nepřehánějte, měla by sloužit jen jako koření sýra, jinak vám jejich sladkost naruší harmonii vína a vytáhne v něm kyselinku.


Sýr Manchego párování Rioja, Ribera del duero (1)

 

Jaké ročníky stojí za to a na jaké si dát pozor?

Ročník 2018 se jeví jako vynikající. Mezinárodně uznávaný kritik Robert Parker ročník hodnotí 94body ze 100 v Rioje a u Ribera del Duero dokonce 95 body.

Ročník 2017 byl pro vinaře poměrně náročný. Vinařům, hlavně v Ribera del Duero, zničil mráz asi 25 % úrody, a navíc bojovali s výrazným suchem. Robert Parker ročník hodnotí 90 b. v Ribera del Duero a 93 body v Rioje. Což je vynikající hodnocení, ale zároveň upozorňuje na možné výkyvy v kvalitě, především v Ribera del Duero.

Ročníky 2016, 2015, 2010 patří mezi nejlepší poslední doby. Ostatně prakticky všechny ročníky let 2007-2018 byly hodnoceny Robertem Parkerem jako vynikající, tzn. 90 a více body ze 100 možných. Ročník 2011 dostal „jen“ nadprůměrné hodnocení 88-89 bodů a ročník 2007 „jen“ nadprůměrné hodnocení 89 bodů v Rioje.

Slabší byly ročníky 2006, 2003 a vyloženě podprůměrný byl ročník 2002.

Obecně platí, že pokud byl ročník dobrý, má výborná vína i slabší vinař. Pokud ale nakupujete vína ze slabšího ročníku, doporučuji se orientovat na známá jména a lepší vinařství. Ta si totiž i s horším ročníkem dokáží velmi solidně poradit intenzivní prací na vinici a zvýšenou péčí při selekci hroznů.

 

Zkusit Riberu, nebo zůstat u Riojy?

To, jaké víno si oblíbíte, je otázkou především vašich chuťových preferencí. Riberu del Duero vám každopádně doporučuji ochutnat, minimálně pro rozšíření vašich vinařských obzorů. Podle mě je to logické pokračování v objevování španělských vín a odrůdy Tempranillo. Na srovnávacích duelech, které jsem pro vás připravil, tak můžete doma jednoduše objevit rozdíly ve stylu obou regionů na vlastní chuťové pohárky.

 Souboj Rioja vs Ribera del Duero_OceněnáVína_CZ (1)

Osobně nedám dopustit ani na jednu oblast a výběr toho, jaké víno si otevřu, ovlivňuje spíše příležitost a mé aktuální rozpoložení. Při hledání vinné společnosti ve všední den nebo ke grilování sáhnu spíše po Crianze z Riojy. Když se naopak chci více věnovat vínu a mám čas si s vínem trochu pohrát a sledovat, jak se vyvíjí, volím kořenitou Reservu z Riojy nebo ovocně koncentrovanou Crinazu či Reservu z Ribera del Duero. Ribera je pro vaši pozornost o něco náročnější, má i výraznější strukturu taninů. Rioja je obecně o něco uhlazenější. Pokud se španělskými víny teprve začínáte, doporučuji vám nejdříve vyzkoušet Crianzu z Riojy, následně Rioju Reservu a až pak zkoušet vína z Ribera del Duero.

Každopádně vám na vaší vinné cestě přeji krásné zážitky nejen při objevování španělských červených vín.

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

DESATERO PÁROVÁNÍ VÍN A JÍDLA

OBJEVTE TAJEMSTVÍ PÁROVÁNÍ VÍN A SÝRA

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)