DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

RIOJA = TEMPRANILLO

Pokud jste si oblíbili španělská červená vína, můžu vsadit poměrně vysokou částku na to, že to bylo kvůli odrůdě Tempranillo. Tato odrůda je jasná královna Španělska, a navíc je čtvrtou nejrozšířenější odrůdou na světě

rioja spunty

Pro orientaci a čtení etiket je dobré vědět, že Denominación de Origen Calificada neboli DOCa je certifikovaným označením pro nejlepší vína z tohoto regionu. Možnost používání této ochranné známky podléhá přísným regulím.

A právě na etiketě vámi vybraného vína Tempranillo si přečtete asi jeden z následujících výrazů, proto je dobré alespoň pasivně vědět, co znamenají a co můžeme očekávat.

VINO JOVEN (nebo na etiketě pouze RIOJA)

Doslovně mladá vína, která se dostala na trh následující rok po sklizni. Mohou zrát pár měsíců v sudu, ale zákonem to není vyžadováno.

Jsou lehká, ovocná a je třeba je vypít hned, jinak pravděpodobně ztratí svou svěžest. Na tomto vínu poznáte základní Tempranillo bez bohatých tříslovin, ale se skvělou ovocností.

CRIANZA

Roční víno, které zraje minimálně 6 měsíců (bílá) nebo 12 měsíců (červená) v dubovém sudu a další měsíce v lahvi.

Protože vinaři většinou používají pro tato vína již použité dubové sudy, není chuť dubu ve víně Tempranillo tak silná.

RESERVA 

Tříletá (bílá mohou být dvouletá) vína z vybraných ročníků se skvělým potenciálem, která musí zrát minimálně rok (červená vína) nebo půl roku (bílá vína) v dubových sudech.

Vína jsou vhodná k archivaci. Vinaři obvykle školí taková vína delší dobu, než po nich požaduje zákon.

GRAND RESERVA  

Výjimečná vína, která musí zrát minimálně pět let (bílá 4 roky) a z toho 2 roky v dubových sudech (1 rok bílá vína).

Vína s největším potenciálem, která díky dlouhému zrání v sudu získávají skvělou strukturu. Zajímavostí je, že vína jsou školena většinou mnohem déle, než je požadováno. Klidně uběhne i 10 let, než se dostanou na trh, a dalších 30 let pak mohou ležet ve vašem vinném sklepě.


Rioja chart. na web

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat:

TIPY, JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

HUTNÁ ČERVENÁ, KTERÁ STOJÍ ZA TO OBJEVIT

JAKÁ VÍNA SE HODÍ K ARCHIVACI?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení