Rioja a její Tempranillo

Pokud jste si oblíbili španělská vína, můžu vsadit poměrně vysokou částku na to, že to bylo kvůli odrůdě Tempranillo. Tato odrůda je jasná královna Španělska a navíc je čtvrtou nejrozšířenější odrůdou na světě. 

Pokud máte rádi tříslo Cabernetu Sauvignon, ale zároveň ovocnost odrůdy Grenache, pak si Tempranillo zamilujete.

Asi mohu napsat, že ty nejkrásnější vína, kvůli kterým je odrůda tak populární, najdete v nejznámější vinařské oblasti – Rioja, na severu Španělska (v překladu Řeka Oja, která protéká regionem). Může za to, kromě umu místních vinařů, jílovitá půda s vysokým obsahem křídy, vápence a železa.

spunty web

Pro orientaci a čtení etiket je dobré vědět, že Denominacion de origen calificada, neboli DOCa je certifikovaným označením pro nejlepší vína z tohoto regionu. Možnost používání této ochranné známky podléhá přísným regulím.

A právě na etiketě si přečtete asi jeden z následujících výrazů, proto je dobré alespoň pasivně vědět, co znamenají a co můžeme očekávat.

VIN JOVEN (nebo na etiketě pouze RIOJA)

Doslovně mladá vína, která se dostala na trh následující rok po sklizni. Mohou zrát pár měsíců v sudu, ale zákonem to není vyžadováno.

Jsou lehká, ovocná a je třeba je vypít hned, jinak pravděpodobně ztratí svou svěžest. Na tomto vínu poznáte základní Tempranillo bez bohatých tříslovin, ale se skvělou ovocností.

CRIANZA

Roční víno, které zraje minimálně 6 měsíců (bílá) nebo 12 měsíců (červená) v dubovém sudu a další měsíce na lahvi.

Protože vinaři většinou používají pro tato vína již použité dubové sudy, není chuť dubu ve víně tak silná.

RESERVA 

Tříletá (bílá mohou být dvouletá) vína z vybraných ročníků se skvělým potenciálem, která musí zrát minimálně rok (červená vína) nebo půl roku (bílá vína) v dubových sudech.

Vína jsou vhodná k archivaci. Vinaři obvykle školí taková vína delší dobu než po nich požaduje zákon.

GRAND RESERVA  

Výjimečná vína, která musí zrát minimálně pět let (bílá 4 roky) a z toho 2 roky v dubových sudech (1 rok bílá vína)

Vína s největším potenciálem, která díky dlouhému zrání v sudu získávají skvělou strukturu. Zajímavostí je, že vína jsou školena většinou mnohem déle než je požadováno, klidně uběhne i 10 let než se dostanou na trh a dalších 30 let pak mohou ležet ve vašem vinném sklepě.Rioja chart. na web

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Veškeré informace o cookies najdete zde.