DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Aktuálně víno doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-18.00hod.

JAKÁ VÍNA JSOU NEJLEPŠÍ PROTI PODZIMNÍ TRUDOMYSLNOSTI?

Pokoušíte se zlepšit si náladu a obrnit se proti podzimní trudomyslnosti? Nejlepší zbraní proti sychravému počasí a ubývajícímu sluníčku je poohlédnout se po něčem, co vás pohladí po chuťových pohárcích a příjemně zahřeje. Zkuste to třeba se sýrem a vínem.

vína proti podzimní trudomyslnosti

Z červených vín se k podzimu nádherně hodí plnější vína třeba ze Španělska, jižní Itálie a Francie nebo Nového světa (vinařské oblasti mimo Evropu). Z bílých doporučuji odrůdu Chardonnay, Rulandské šedé a Rulandské bílé

K chladnějšímu podzimnímu počasí se hodí plnější, krémovější a výživnější druhy jídel jako třeba guláš, zvěřina, steaky a to vše s plnými červenými víny. S bílým vínem zkuste třeba plnější a krémové houbové rizoto, kuře se smetanovo-houbovou omáčkou – k těmto jídlům perfektně sedí Chardonnay, ideálně na sudu, tzv. barrique, jemné oříškovo-máslové tóny, které vznikly zráním v sudu se krásně propojí s omáčkou, houbami a jemným kuřecím masem.

To samé platí o sýrech.Volte spíše plnější a vyzrálejší druhy sýrů. Optimální jsou sýry s ušlechtilou plísní na povrchu typu Hermelín, Brie či Camembert nebo vyzrálé tvrdé sýry jako Gouda, Čedar, Gruyère nebo třeba Parmezán.

Osobně mám velmi rád sýry s ušlechtilou plísní na povrchu, a tak se dnes zaměřme na párování sýra a vína s klasickým českým Hermelínem. Samotného mě příjemně překvapilo, že i v českých luzích a hájích najdete zajímavé kousky sýra.

Při pročesávání sekce sýrů jsem narazil na varianty Hermelínu z dílny Krále sýrů, které mě příjemně překvapily. Zaujala mě především trojice Hermelínů Krémový, Nebeský a Charakter. Zkoušel jsem i Hermadur, ale ten se i přes veškerou moji snahu napárovat sýr s vínem přece jen více hodí k pivu. (Změna a aktualizace článku – našel jsem přece jen dobrou kombinaci s vínem, ideální je k sýru nakombinovat lískový oříšek a cibulové čatní a párovat jej s polosladkým Tramínem ideálně z Alsaska, pak to funguje velmi dobře).

3 tipy, co zaručeně zpříjemní vaše podzimní večery

Máte rádi jemné smetanové chutě?

Zkuste Sametový Hermelín v kombinaci s lehčím, ovocným červeným vínem jako je ovocnější Rioja Crianza nebo Roble ze Španělska, výborně se k němu bude hodit i Beaujolais nebo třeba pěkné české Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal. Vzhledem k jemnosti sýra by se k němu určitě hodilo i Chardonnay, které přišlo do kontaktu s dubovým sudem.

V kombinaci s vínem se v jemně smetanovém sýru rozvinou máslové tóny, zvýrazní se ovocnost vína a v puse vám zůstane jemná oříšková chuť čerstvých vlašských ořechů. Sýr mi přijde lahodnější a smetanově intenzivnější než klasický Hermelín.

Preferujete výraznější zážitky a jemnou vůni žampionů?

Do oblak vás dostane Hermelín Nebeský, který je velmi noblesní a v rané fázi má uprostřed tvarohové jádro, které postupně vyzraje do měkké konzistence. Díky jemným tónům žampionů v sýru je vhodný k párování pro červená vína, která mají podobný chuťový profil – především vína zrající v dubových sudech. Vhodný je i o něco vyšší obsah soli v sýru. Sůl příjemně zaoblí taniny ve víně.

K sýru se rozhodně hodí ovocnější, ale už lehce nazrálý Pinot Noir z Burgundska, perfektně mi to fungovalo s vínem Micina z odrůdy Nero d‘Avola ze Sicílie a vanilkově voňavou Reservou Altino 2008 z regionu Rioja, obě vína byla v kontaktu s dubovým sudem.

Máte radši aromatické sýry?

V tom případě vyzkoušejte sýr Charakter, který je díky unikátní vroubkované plísni na povrchu chuťově nejbohatší, má výraznou chuť sušených hub a jemnou pikantnost a živočišnost, pokud jej necháte dostatečně vyzrát.

Doporučuji nasadit těžší kalibry v kombinaci s nějakým plnějším, robustnějším a ideálně už lehce archivním červeným vínem, které bude podobného charakteru – osvědčilo se mi italské Sangiovese, fungovalo by i dobré Chianti nebo víno Nobile, výrazně nazrálá a archivní Rulanda modrá, zkuste třeba ročník 2007 z Kobylí. Obě vína podporují plnost sýra a zvýrazňují jeho žampiónově oříškový charakter. Vína tohoto typu vybírám z důvodu, že se u nich zráním vyvíjí podobné žampiónově-živočišné tóny jako v tomto sýru. Fungovat bude i nazrálé červené víno Bordeaux, červená vína z jižní Rhôny a také česká Frankovka.

Užijte si podzimní období s dobrým vínem a jídlem a budu rád za vaše postřehy, komentáře nebo kombinace, které fungují vám.

Pokud byste měli chuť s plnými podzimními víny experimentovat, vyzkoušejte balíčky plných podzimních vín, aktuálně s dopravou zdarma.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat:

TIPY, JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

HUTNÁ ČERVENÁ, KTERÁ STOJÍ ZA TO OBJEVIT

JAKÝM ČERVENÝM VÍNEM ZAČÍT?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)