DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 2000Kč. Víno nyní doručujeme po celé ČR do 1-3 pracovních dnů. V Praze je možné expresní večerní doručení mezi 18-22hod. Osobní vyzvednutí je možné ve skladu Mladoboleslavská 1120, Praha - Kbely ve všední dny mezi 8.00-19.00hod.

OBJEVTE KOUZLO PÁROVÁNÍ VÍNA A ČOKOLÁDY

Máte rádi čokoládu a láká vás vyzkoušet něco nového? Nebo hledáte zajímavý nápad na romantický večer? Zkuste to s párováním vína a čokolády. Prozradím vám, jak postupovat a na co si naopak dát pozor.

XC-chocoflower-red-wine-group2_M-300x200

 

Párování vína a čokolády je velmi zajímavá disciplína, se kterou mě podrobněji seznámil Dan Syrový, který stojí za značkou XC Choco Alchemy, a míchá čokoládu exklusivně pro párování s vínem a jiným alkoholem. Čokoládu vybírá z plantáží z celého světa vždy na míru danému alkoholu a kombinuje ji s kořením, bylinkami a, pro některé překvapivě, i se solí.

Párování čokolády s červeným vínem

K párování s červeným vínem doporučuji jednoznačně hořkou čokoládu. U párování se suchými víny si však musíte dát především pozor na dvě věci:

1) Čokoláda, kterou si vyberete pro párování s vínem, neměla být moc sladká.

Příliš sladká čokoláda by totiž mohla ve víně nepříjemně vytáhnout kyselinky a zkazila by vám zážitek z párování. Proto Dan ve svých čokoládách k červenému vínu výrazněji redukuje množství cukru. Pokud byste přece jen chtěli párovat sladší čokoládu nebo třeba čokoládový dort – spíše než po červeném víně sáhněte po kvalitním Portském.

2) Důležitý je původ kakaových bobů a množství kakaové hmoty.

Po mnohých pokusech jsme zjistili, že optimálně funguje poměr kakaové hmoty kolem 69-75%. V případě, že ochutnáte červené víno třeba s 85% nebo 90% čokoládou, stává se, že vám hořkost, vyplývající z vysoké koncentrace kakaové hmoty, nepříjemně vytáhne trpkost taninů vína a zkazí vám zážitek z párování. Důležité je i odkud pocházejí kakaové boby. U čokolády k červenému vínu používá Dan vybrané kolumbijské kakaové boby z toho důvodu, že jsou jemnějšího charakteru, a tím snižuje pravděpodobnost, že budou narušovat chuť vína.

Sůl v čokoládě uhladí trpké taniny ve víně

Mimochodem, vítanou složkou pro párování červeného vína s čokoládou je i obsah soli v čokoládě – tu Dan do čokolády k červenému vínu přidává v podobě jemných vloček z francouzského jezera Camargue. Sůl totiž společně s bílkovinami zjemňuje obsah taninů ve víně (taniny jsou trpké látky obsažené v červeném víně – to, co vám drhne na patře). To je i důvod, proč se vína s vyšším obsahem taninů jako třeba argentinský Malbec, italské Barolo nebo francouzské víno z oblasti Bordeaux doporučuje párovat s masem – bílkoviny a sůl totiž zjemní chuť vína, především pak taniny v něm obsažené.

Moje tipy:

Osobně si rád dopřávám s hořkou 75% čokoládou vína odrůdy Shiraz z australské Barossa Valley, například Nine Stones Shiraz či víno v neotřelém obalu Shiraz Kings of Prohibition. Příjemné kombinace dosáhnete i s červenými z prestižní španělské oblasti Priorat, a to s odrůdou Grenache zrající v dubových sudech jako třeba Fosca del Priorat a Clos Bartolomé.

Valentýnská romantika červená – párování vína s čokoládou (1)

Párování čokolády s bílým vínem

bílým vínem Dan nejdříve zkoušel kombinovat mléčnou i hořkou čokoládu, ale nedávno přišel se zajímavou novinkou. Zaměřil se na výrobu kvalitní bílé čokolády s více než 40% obsahem kakaového másla. A ta mě velmi příjemně překvapila především ve spojení se šumivými a aromatickými suchýmipolosladkými víny odrůdy Muškát, Tramín a Pálava. Skvěle fungoval i polosuchý a polosladký Ryzlink.

U bílých vín je čokoláda pro párování méně obvyklá. Osobně mi více sedí u polosuchých a polosladkých vín aromatických odrůd. Velmi mě překvapila kombinace bílé čokolády se šalvějí k polosladkému Ryzlinku. Šalvěj moc nemusím a po ochutnání čokolády jsem si říkal ok, zajímavé, asi to nebude moje volba. Ale po zapití čokolády polosladkým Ryzlinkem jsem byl velmi příjemně překvapen, jak dobře se čokoláda s vínem spojila. Proto jsem neváhal a udělal hned několik balíčků s bílou i tmavou čokoládou a vybranými víny.

Moje tipy:

bílé čokoládě k bílému vínu mi z našich vín nejvíce seděl polosladký královský Ryzlink vinařství Flick, který si oblíbila už královna Viktorie a dodnes se dodává do Buckinghamského paláce. Velmi příjemná je i kombinace polosuchého Ryzlinku z oblíbeného vinařství Fritzen z Mosely.

bílé čokoládě k šumivému vínu mě zaujalo naše BIO Prosecco z vinařství Corvezzo.

Kombinace vína a čokolády si můžete jednoduše vyzkoušet i díky našim romantickým balíčkům.

     Bílý Valentýn - párování vína s čokoládou (1)

Jak postupovat při snoubení vína s čokoládou?

párování čokolády a vína

  • Zavěste podkovičku čokolády na okraj sklenice s vínem.
  • Nejprve si přivoňte a objevujte společné aroma vína a čokolády – nos zanořte hlouběji do skleničky a vnímejte jak aroma čokolády, tak vína.
  • Sundejte čokoládu ze skleničky, ukousněte kousek čokolády (spíše méně, stačí cca 1/3), nechte ji zcela rozplynout na jazyku a polkněte. Je na vás, jestli ji necháte rozpustit nebo ji dvakrát, třikrát rozkousnete.
  • Cílem není smíchat v puse čokoládu a nápoj a udělat si v puse rumovou pralinku. Základní princip snoubení je totiž ten, že čokoláda nastartuje a upraví vnímání chuťových pohárků na jazyku. Takže čokoládu klidně polkněte a až potom se napijte vína.

 

Přeji vám krásné romantické objevování párování vína a čokolády. A věřím, že vás tato zkušenost obohatí. Samozřejmě nutnou podmínkou úspěchu je, že máte rádi čokoládu... 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

DESATERO PÁROVÁNÍ VÍN A JÍDLA

OBJEVTE TAJEMSTVÍ PÁROVÁNÍ VÍN A SÝRA

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení