JAKÁ VÍNA SI NEJVÍC UŽIJETE BĚHEM BABÍHO LÉTA?

Jaká vína se hodí k rozloučení s létem a přivítání podzimu? Na to se dnes podíváme jak z pohledu vhodných vín, tak sezónních surovin.

Jaká vína si užít během babího léta oceněnávínaCZ

Mimochodem slunečné babí léto je velmi důležité i pro vinaře. Pomůže jim nejen získat perfektně vyzrálé hrozny, ale odvrátí třeba i hrozbu rozředění vinného moštu deštěm.

Svěží vína s náznakem bohatosti podzimu

Bílé víno k babímu létu bych volil sice svěží, ale už s náznakem bohatosti podzimu. Můžete tak přemýšlet o expresivním novozélandském Sauvignonu. Doporučuji vinařství Dashwood a Vavasour – nejlepší Sauvignon loňského roku dle časopisu Decanter.

A rozhodně si užijete i Ryzlink rýnský. Volil bych už komplexnější suchá vínaněmecké Mosely, Rheingau nebo bohaté Ryzlinky z Alsaska. Z Mosely vyzkoušejte Riesling Rosenhof z vinařství Fritzen se skvělým poměrem kvalita a cena. Z moravských vín mohu doporučit špičkový Ryzlink Velký Sonberk VOC 2017 ze stejnojmenného vinařství.

Využijte sezonu hub

Pokud se rozhodnete využít sezóny ke sběru hub, doporučuji k nim párovat Chardonnay, které bylo v kontaktu s dubovým sudem. Navíc se hodí i k sezónní grilované zelenině. Konkrétně třeba francouzské Chardonnay La Villette nebo sváteční burgundské Chardonnay Les Dressolles. Z červených pak k houbám dobře funguje nazrálé víno odrůdy Rulandské modré.

Rozloučení s grilováním

Plánujete se s létem rozloučit grilováním? Vyzkoušejte španělská vína z Riojy – Crianza vinařství Heraclio Alfaro vás potěší a nezruinuje peněženku. Skvěle se hodí ke grilovanému vepřovému. K hovězímu a burgerům párujte těžší podzimní vína odrůdy Cabernet Sauvignon, Malbec nebo Shiraz.

 

Podpis Vladimír Vaněk OceněnáVína_CZ

Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz

 

Mohlo by vás také zajímat

TIPY JAK POZNAT KVALITNÍ VÍNO

HUTNÁ ČERVENÁ, KTERÁ STOJÍ ZA TO OBJEVIT

JAKÝM ČERVENÝM VÍNEM ZAČÍT?

 

Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK 

970x310-eBook-zazitky-foto (1)